OPRUIMING OPRUIMING Kloetinge wil pinnen en bingo spelen Tholen nu al een half miljoen in de min Buurt reageert rustig op komst 'Vietnamees' Werk bij Yerseke één van de laatste klussen dijkbekleding BEVELANDEN en THOLEN 7 De dijk tussen Yerseke en Krabbendijke ziet er straks uit als nieuw. Het uit 1878 daterende haventje wordt echter gespaard. www.walkyschoenmode.nl Arnemuiden Onderaan de dijk naast het monu mentale haven tje in de Sint Pie- terspolder bij Yer seke plaatsen ba saltzetters de basaltblokken met de hand op de juiste plaats. In de keet vertelt projectleider Christian Moeliker van projectbu reau Zeeweringen hoe het verster ken van de steenbekleding rond THOLEN. De gemeente Tholen heeft in de eerste vier maanden van dit jaar een verlies geleden van 450.000 euro. De rode cijfers worden veroor zaakt door tegenvallers op het ge bied van onder meer de bijstand (een halve ton), de bijzondere bijstand (150.000 euro) en de di videnduitkering van Delta (t55.ooo euro). Het college stelt de gemeente raad voor om het nadelige be drag uit de 'reserve niet vrij be steedbaar' te halen. Omdat het jaar 2014 ook al een verlies van vier ton liet zien, het monumentale haventje wordt aangepakt. „Dit is toch een stukje dijk dat eruit springt. Hier heb je te maken met cultuurhisto rische waarde die behouden moet worden. Dat moet je toch anders aanpakken dan 'gewone' stukken." Het ruim drie kilometer lange dijktraject tussen de mosselbedrij- ven aan de Korringaweg bij Yerse ke en de Nieuwlandseweg bij Krabbendijke is een van de laat ste dijkprojecten van projectbu reau Zeeweringen, een samenwer king tussen Rijkswaterstaat en waterschap Scheldestromen. Afge lopen negentien jaar is er drie honderdvijfentwintig kilometer dijkbekleding in de provincie ver sterkt. In oktober dit jaar zijn die werkzaamheden klaar. Rijksmonument Het landbouwhaventje in de Sint Pieterspolder bij Yerseke werd in 1878 aangelegd en heeft de status van Rijksmonument. Daarom moeten de basaltzetters voorzichtig te werk gaan, het mo nument moet zoveel mogelijk be houden worden. Het haventje krijgt daarom een speciale behan deling, vertelt Moeliker. „We gebruiken op het haven plateau en op vijftig meter aan weerszijden van het haventje ba- GOES In de voormalige bakkerij op de hoek van de J.D. van Mel- lestraat en de Kamperfoeliestraat in Goes-Oost komt een Vietna mees afhaalcentrum. De gemeente hield maandag een bijeenkomst om de plannen toe te lichten aan omwonenden. Vorig jaar ontstond nog veel op hef over de komst van een snack bar in de voormalige drogisterij, even verderop. De buurt was bang voor onder meer stank en zwerfVuil en vond het ook geen goed idee om een snackbar te vestigen in de buurt van scho len. Ook de wijkvereniging salt in plaats van betonzuilen of asfalt. Zo blijft de karakteristieke uitstraling van het haventje be houden. Het basalt lag er al, het wordt alleen opnieuw gezet met geotextiel eronder. Dat is wel ar beidsintensief: de basaltzetters kunnen ongeveer vijftien vierkan te meter per dag leggen. Bij beton zuilen is dat zevenhonderd vier kante meter per dag, die worden machinaal geplaatst." De oude strekdammen wor den ongemoeid gelaten, in plaats daarvan wordt de dijk achter langs het haventje versterkt. In oktober moeten de werkzaamhe den afgerond zijn. Het is wel jam mer dat er dan na al die jaren een einde aan dit werk komt, zegt Moeliker, die de afgelopen jaren meerdere dijkversterkingen bege leidde. „We zijn er toch negentien jaar mee bezig geweest. Maar er ligt dan wel een mooi stukje werk. En de veiligheid is natuur lijk het belangrijkst, die is voor de komende vijftig jaar gegaran deerd." Bij de Sint Pieterspolder be vindt zich een hoogwatervlucht- plaats voor vogels. Hierom is door waterschap Scheldestromen, Rijkswaterstaat en de provincie afgesproken dat fietsen hier niet toegestaan is. Wie de dijkversterkingswerk zaamheden bij het monumentale haventje in de Sint Pieterspolder wil zien, krijgt daar zaterdag de kans voor. Projectbureau Zeeweringen houdt dan vier excursies met uit leg over de dijkversterking. Aan melden kan via www.zeeweringen.nl/excursies. 'Op één dag leggen we 15 vierkante meter basalt of 700 vierkante meter betonzuilen' Goes-Oost deed een oproep aan de gemeente om geen vergun ning te verlenen. Dat gebeurde uiteindelijk ook niet. Protesten lijken deze keer uit te blijven. Volgens een woord voerster van de gemeente werd de bijeenkomst van maandag door slechts zes mensen bezocht en klonken er geen protesten. Ze benadrukt dat het plan enkel de komst van een afhaalcentrum be helst. „In de zaak komt geen mo gelijkheid om te eten en er komt ook geen terras." Het plan voor het afhaalcen trum is van de familie Lam, die nu al op verschillende kramen heeft met Vietnamese snacks. Het kruispunt bij de Buijs Bal lotstraat wordt, niet verrassend, vaak genoemd als gevaarlijk punt. Bewoners vinden het met name voor fietsers erg gevaarlijk om over te steken. Ook de Oostmolen weg werd vaak genoemd. Die zou erg druk zijn geworden door on der meer werkverkeer en boven dien te smal door geparkeerde au to's. Veel bewoners doen de sug gestie om er eenrichtingsverkeer in te stellen. Ook de Martinus Nijhofflaan (veel bochten, onoverzichtelijk) en de Schimmelpenninckstraat /Zomerweg (smal en veel sluip en vrachtverkeer) werden door veel respondenten als onveilig be stempeld. Veel inwoners blijken ook be hoefte te hebben aan een centraal gelegen pinautomaat. Kloetinge moet het op dit moment zonder een dergelijke voorziening doen. Verder willen veel mensen dat er meer activiteiten in de avond uren plaatsvinden, zoals bingo's, workshops of sportactiviteiten. Dorpshuis Amicitia zou daar de meest logische locatie voor zijn. Jongeren gaven dan weer aan be hoefte te hebben aan een speelge- legenheid in de wijk Riethoek, bij voorkeur een voetbal- of basketbal veldje. Ondanks al deze wensen, con cluderen de samenstellers van het eindrapport dat de inwoners van Kloetinge over het algemeen tevre den zijn over de leefbaarheid in hun dorp. Ze wonen er graag. De resultaten van de enquête zullen door de Vereniging Dorps belangen worden gebruikt bij het opstellen van een dorpsplan. De onderzoekers doen de aanbeve ling om met enige regelmaat be wonersavonden te houden, zodat inwoners zich betrokken voelen. bereiden sommige fracties in de gemeenteraad zich al voor op nieuwe bezuinigingen. Zo stelde Algemeen Belang Tholen (ABT) vorige week tijdens de raadsver gadering voor om samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool 'preventief op te zeggen. „Als we dat nu niet doen, zitten we er weer jaren aan vast en is het geen bezuinigingsmogelijkheid meer", stelde George de Leeuw. „Als we er toch niet op willen be zuinigen, kunnen we de samen werking met de muziekschool al tijd nog voortzetten." Alleen PvdA en SP steunden het voorstel van ABT, waarmee er geen meerderheid was. WOENSDAG 17 JUNI 2015 Haventje met fluwelen handschoen aangepakt Basaltzetters plaatsen blokken basalt. De bekleding van de dijk bij het monumentale haventje in de Sint Pieters- polder bij Yerseke is een van de laatste dijkprojecten van projectbureau Zeeweringen, foto Mechteld Jansen door Joanne Karkdijk door Rob Paardekam door Rob Paardekam Christian Moeliker, projectleider door Rob Paardekam KLOETINGE. Inwoners van Kloetin ge hebben behoefte aan een bete re verkeersveiligheid, meer activi teiten en een pinautomaat. Dat zijn de opvallendste resultaten van een enquête die is gehouden door stu denten van de Hogeschool Zeeland in opdracht van de Vereniging Dorpsbelangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65