Uitbater Kloetingse databunker is failliet Fruitteeltmuseum Kapelle 6 BEVELANDEN en THOLEN Het Fruitteeltmuseum wil met een opfrisbeurt weer jongeren trekken. Dat kost anderhalve ton, zegt het bestuur. Burgemeester bezoekt dorp Lavooij veertig jaar kleuterjuf 'We vragen niet ordinair om geld, maar willen er iets tegenover stellen' In de regio Reimerswaal: geen extra geld naar VRZ Teelt van gras en maïs onder de loep Scholieren krijgen les op het strand Mijn dorp, mijn stad Sing-inn Museum wil ton van gemeente door Rob Paardekam KAPELLE. Stichting Musea de Be- velanden vraagt een ton aan de gemeente Kapelle om het Fruit teeltmuseum in Kapelle te kun nen moderniseren. Dat is hard nodig zegt be stuurslid Siebe Kramer. „Het is vijftien jaar geleden dat het mu seum voor het laatst een goede opfrisbeurt heeft gekregen." Volgens Kramer zijn de collec tie en de presentatie van het mu seum aan modernisatie toe. De huidige vorm zou jongeren niet meer aanspreken. Er moet meer te beleven zijn. „We zouden bij voorbeeld iets met touchscreens kunnen doen. Ook willen we ons meer op het heden en de toe komst van de fruitteelt richten, want de nadruk ligt nu wel erg op het verleden." Siebe Kramer, bestuurslid museum Kramer wijst erop dat de ge meente Kapelle in 2014 twee mil joen euro heeft overgehouden. Het grootste deel daarvan wil het college in de 'reserve brede school' stoppen. „Wij stellen voor om van dat bedrag een ton aan het Fruitteeltmuseum te ge ven", stelt Kramer. Volgens hem gaat het niet om 'ordinair geld vragen', maar wil het museum er iets tegenover stellen. „We willen meer met de scholen en met ouderen gaan doen", zegt Kramer. „Ook moet Annie M.G. Schmidt een rol krij gen in het museum om de toeris tische aantrekkingskracht op mensen van buitenaf te vergro ten. We zouden iets met Jip en Janneke kunnen doen." Het museumbestuur denkt an derhalve ton nodig te hebben om het Fruitteeltmuseum weer helemaal bij de tijd te brengen. Als de gemeente met het ge vraagde geld over de brug komt, is dus nog vijftigduizend euro nodig. De helft daarvan zou vol gens Kramer van de vrienden van het museum kunnen ko men. „De andere helft hopen we binnen te halen met crowdfun- ding. Wethouder Jon Herselman zegt op de hoogte te zijn van de wens van het museum om te mo derniseren, maar zag de vraag om een ton niet aankomen. Hij wijst erop dat het verzoek aan de gemeenteraad is gericht. „Die zal moeten bepalen of ze het geld be schikbaar wil stellen." door Rob Paardekam KLOETINGE. Het bedrijf Data Pro tectors, dat een datacenter heeft in de voormalige atoombunker in Kloetinge, is door de rechtbank failliet verklaard. Curator Martin Huisman, van Huisman Advoca ten in Goes, bekijkt of een door start mogelijk is. Huisman kan alleen nog maar gissen naar de reden dat het be drijf failliet is gegaan. Dat onder zoekt hij nog. „Je kunt in elk ge val niet stellen dat het bedrijf opereert in een tegenvallende markt", zegt hij. „Naar het op slaan van uiterst vertrouwelijke data is op het moment juist heel veel vraag. Daar staat tegenover dat het veel geld kost om in deze sector op het hoogste niveau mee te doen. En dat doet dit be drijf. Ze hebben heel veel geld geïnvesteerd in hun hypermoder ne datacenter in Kloetinge." De vijf werknemers van Data Protectors zitten op het moment thuis. De kans bestaat dat ze op termijn weer aan het werk kun nen, want Huisman onderzoekt de mogelijkheden voor een door start. „Er zijn geïnteresseerde par tijen", laat hij weten. Data Protectors nam eind vo rig jaar een Haagse bunker uit de Tweede Wereldoorlog over van het Rijk. Ook die zou worden omgebouwd tot datacenter. Huis man weet echter te vertellen dat deze bunker alweer van de hand is gedaan. Er is nog wel een vesti ging in Oegstgeest. KRUININGEN De gemeenteraad van Reimerswaal is niet van plan in 2017 extra geld over te maken naar de Veiligheids regio Zeeland (VRZ). Dat bleek gis teren tijdens de raadsvergadering. Als het aan de VRZ ligt gaat de bij drage van de dertien Zeeuwse ge meenten samen in 2017 met 210.000 euro omhoog. Dat heeft al les te maken met tekort van bijna 2,2 miljoen euro waar de organisa tie op afstevent in 2020. Dit moet grotendeels worden afgewend met bezuinigingen, maar van de ge meenten wordt ook een extra bij drage verwacht. Reimerswaal ziet dat niet zitten. „Het moet afgelo pen zijn met het weghalen van geld bij gemeenten", verwoordde Marien Weststrate (LR) de gevoe lens van alle partijen. Een amende ment tegen de extra bijdrage, inge diend door het CDA, werd dan ook door de gehele raad gesteund. COLIjNSPLAAT Tijdens de open dag van CZAV en Rusthoeve in Colijnsplaat van van daag is er volop aandacht voor de teelt van onder andere gras en maïs op Zuid-Nederlandse grond. In ver schillende rassen en bemestingsde mo's wordt gezocht naar de moge lijkheden om deze teelten naar een hoger niveau te tillen. Doel is: meer hoogwaardige droge stof per hectare. In meerjarig onderzoek naar ruwvoerteelt legde CZAV on der andere de volgende demo's in maïs aan: bemesting, bladvoeding, schimmelbestrijding, grasonder- zaai en rassen. De resultaten van de demo's en on derzoeken zijn te zien tijdens de open dag. Specialisten geven daar ook toelichting en beantwoorden vragen. KAMPERLAND Leerlingen van Noord-Bevelandse basisscholen krijgen vandaag, mor gen en overmorgen les op het Ban- jaardstrand in Kamperland. Deze les wordt gehouden door Milieu Educatie Centrum de Bevelanden in samenwerking met de gemeente Noord-Beveland. De leerlingen on derzoeken het zand, leren meer over eb en vloed, zoeken schelpen en ze gaan mee op een kar van strandpaviljoen de Banjaard om af val te verzamelen. Het is de bedoe ling dat ze bewuster leren omgaan met afval en dat ze plastic en derge lijke in de prullenbak gooien. GOES Ramshoorn Boekhandel De Ramshoorn in Goes heeft een hele verbou wing ondergaan. Een dragende muur is gro tendeels verwijderd, waardoor een deel van het er naast lig gende pand erbij ge trokken kon worden. De heropening is ge pland op 18 juni. THOLEN Expositie Werk van Hendrik Jan Wolter wordt van 20 juni tot en met 22 augustus tentoonge steld in het Oude Stadhuis van Tholen. Elke zaterdag zijn de SINT-MAARTENSDIJK schilderijen te bewon deren. HEINKENSZAND Tentoonstelling Vanaf vandaag hangt in Galerie 't Kunstuus in Heinkenszand de expositie 'Beeldfanta sieën' van de Kasias Photo Art Club, een club uit Rijswijk die zich bezighoudt met (extreme) bewerking van foto's. De tentoon stelling is tot en met 12 juli 2015 te bezoe ken tijdens de ope ningsuren van de Gale rie. BIEZELINGE In de Mozeskerk in Biezelinge is vrijdaga vond om 19.30 uur een sing-inn. Het chris telijk koor De Levens bron uit Goes zal op deze avond optreden. Dirigente is Elsa Be- zuyen, pianiste Wilma Mieras. Ook zullen verschillende koorle den een solo zingen. Het is de laatste koor avond voor de vakan tie. Burgemeester Ger van de Velde brengt morgen een kennisma kingsbezoek aan Sint-Maartens dijk. Het middaggedeelte is georgani seerd door raadsleden met Smer- diekse roots: Chris Koopman (SGP), George de Leeuw (ABT) en Jolanda Prins (PvdA). Na ontvangst in het praathuisje op de Haven om 15.00 uur zullen de sterke en de zwakke punten van de kern worden bezocht. Doel is de burgemeester een beeld van het dorp en de beleving van de leefbaarheid te geven. De rond gang eindigt om 17.30 uur in Hae- stinge waar een maaltijd plaats vindt met een representatieve ver tegenwoordiging van de samenle ving. Om 18.00 uur zal de burgemeester het startschot voor de slotdag van de avondvierdaagse lossen. Vanaf 19.30 uur presenteert het vereni gingsleven zich. KRABBENDIJKE. Kleuterjuf Janet Lavooij had gisteren een feestelijke dag op haar school CBS De Zevensprong in Krabbendijke. Daar vierde zij haar veertigjarig jubileum als lerares, 's Ochtends werd ze na ontbijt op bed met haar man Kees in een oude schoolbus naar school gebracht, waar de kinderen en ouders haar welkom heetten met een lied en ca deautjes. 's Middags trakteerde juf Janet alle kinderen op een voorstel ling van Hilaria en is op school het 'juf Janet bos' onthuld, foto PZC GOES Duke Ellingtonlaan 25,14.00-17.30 uur - Open dag Hamacu, paktijk voor Acu punctuur; VVV-Kantoor (Sin gelstraat), 14.00 - 15.30 uur - Gratis stadsrondleiding door Historische hart van de stad; Wijkcentrum De Spinne, Joseph Lunslaan 7,15.00 uur - Opening foto expositie jong oud in de Goese Pol der; Podium 't Beest, Beesten markt 3,20.00 uur - Film Still Alice 'S HEERENHOEK Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur - Biljarten en koersbal HEINKENSZAND Westdijk 3,14.00 - 14.45 uur - Rondlei ding Klompenmake rij Traas KAMPERLAND Jacobadijk, 10.30 - 12.30 uur - Ezelwan deling KAPELLE Cederlaan 9, 12.00-14.00 uur - MBO-studenten DVO organiseren Barbecue voor be woners Cederhof KLOETINCE Geerteskerk, 13.30-16.00 uur - Openstelling kerk Expositie 'met hart en ziel en handen'; Dorpshuis Amici- tia, 20.00 uur - Pre sentatie Anthonise en Pommée met als titel 'Jouw leven in balans' RILLAND Dorpshuis, 09.00- 12.00 uur - Schilder cursus WEMELDINGE Praathuis Westelijk Havenhoofd, 19.15-20.00 uur - Start zeilwedstrijd Twilight Race; Hoo- geweg 3,19.30-22.00 uur - Workshop handlettering WISSENKERKE Dorpsdijk 2a, 13.00-17.00 uur - Openstelling 'Wijn gaard De Druiven- gaarde'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64