Agent werkt te lang, rust te weinig Software moet leerling met interesse in de jihad eruit pikken Roos tevreden wij tevreden. NIEUWS 5 Kwaliteit van zorg Gezondheidszorg5,1 Toekomst van de gezondheidszorg4,1 Dagelijks leven6,5 Eigen gezondheid6,3 Leefomgeving6,9 Contact met gemeente.. 5,0 ken dat met name ouderen last hebben van de veranderingen, maar de jongere groepen hebben er zeker zoveel moeite mee. Zij hebben een beperking, maar staan wel midden in het leven. Als zij hulp verliezen staat het voortzet ten van hun werk en sociale leven al snel onder druk." 75-plussers zouden zich min der druk maken, stelt het onder zoek. Daar is mantelzorger Ab de Bruin het niet mee eens. „Ik maak me wel degelijk zorgen en met mij nog vele anderen. We moeten onze stem laten horen." De korpsleiding van de Nationale Politie houdt te weinig rekening met de Arbeidstijdenwet, zo stelt de inspectie. Het probleem bestaat al meer dere jaren. Uit nieuwe controles begin dit jaar bleek dat slechts in een handjevol van de elf poli- tie-eenheden de regels rondom de arbeidstijden echt worden nage leefd. De inspectie deelde 126 boetes uit, maar het werkelijke aantal overtredingen zou een stuk hoger liggen. Uit het inspectierapport blijkt dat politie-agenten nog te weinig psychische hulp krijgen na ernsti ge gebeurtenissen. Het gaat dan bijvoorbeeld om incidenten met kinderen of om een mislukte re- animaties. Door die gebrekkige hulp is het ziekteverzuim onder agenten hoog. De Nationale Politie laat weten nog eens twee jaar nodig te heb ben om de problemen met de werktijden en de emotionele be lasting op te lossen. Dat duurt te lang, vindt de Inspectie SZW. Ab de Bruin (75) uit Hulst zorgt voor zijn vrouw Ina die drie jaar geleden een herseninfarct kreeg. Hij doet de was, maakt schoon, kookt, helpt haar uit de douche, met aankleden. „Wij zijn de groep die net overal buiten valt. Zeker sinds 1 januari." Geen huishoude lijke hulp, geen rollator, nauwe lijks ontlasting voor mantelzor gers. „Nu red ik het net, maar wat als ik slecht ter been raak?" De Bruin is één van de ruim 7.500 mensen die het onderzoek 'Mijn kwaliteit van leven' van pa tiëntenfederatie NPCF heeft inge vuld. „Ik wil laten weten hoe nij pend de situatie is, we kunnen nergens meer op rekenen. Voor ons als ouderen, maar ook hier in Zeeland, waar door de krimp steeds meer voorzieningen weg vallen." Een op de drie mantelzorgers zegt dat er weinig balans is tussen zorg en privé. De Bruin snapt dat wel. „Pas geleden sloeg mijn hart op hol. Als er zoveel op je schou ders rust, moet je er af en toe uit." Die mogelijkheden zijn er nau welijks in zijn woonplaats. „Af en toe regelt de gemeente een wande ling met een pannenkoek toe, maar dat is een middag en je hebt af en toe een echte pauze nodig." Directeur van patiëntenfedera tie NPCF Wilna Wind wil structu rele oplossingen: „Gemeenten moeten zaken beter regelen. Ze zeggen honderden vrijwilligers te hebben? Mooi: zorg dan ook dat zij bij die overbelaste mantelzor gers terechtkomen." Al met al geven de deelnemers aan het NPCF-onderzoek de zorg die ze krijgen een 5,1. Die onvol doende komt niet alleen door het wegvallen van huishoudelijke hulp. Uit de gesprekken die ge meenten en patiënten tot nu toe hebben gevoerd, blijkt ook dat mensen onzeker zijn over hun per soonsgebonden budget (pgb), ze- ker sinds de puinhoop bij de Socia le Verzekeringsbank (SVB). Ook de continuïteit van psy chiatrische hulp baart mensen zor gen. Bij de GGZ in Friesland mer ken ze dat cliënten zelfs overwe gen te verhuizen naar waar het wel goed is geregeld. Wind: „Ge meenten moeten luisteren naar de uitkomsten van ons onderzoek. Dat geldt voor alles dat misgaat 'Nu red ik het net, maar wat als ik slecht ter been raak?' door de overheveling van zorg van rijk naar gemeenten, maar ook op langere termijn. Als je nu ziet dat mensen klagen over hulpmidde len, moet je je niet richten op wo ningaanpassingen drie hoog ach ter, maar fatsoenlijke woningen bouwen waar mensen langer in kunnen wonen." De NPCF-monitor loopt ten minste vijfjaar. De (ontevreden heid wordt per gemeente in de ga ten gehouden. De vooruitzichten zijn onheilspellend: bijna drie kwart van de deelnemers zegt wei nig vertrouwen te hebben in de toekomst van de zorg. Bij de groep 45 tot 54 jaar is zelfs 80 procent pessimistisch. Wind: „Je zou den- De stichting Importunus uit Hil versum werkt aan een lijst met (zoek)termen die kunnen duiden op radicalisering. Door speciale software te instal leren op het computernetwerk van een school, geeft het systeem een waarschuwing als een dergelij ke term wordt gebruikt. Een ver trouwenspersoon kan er via de ei gen pc een screenshot van maken en in actie komen. Het moet scho len helpen radicalisering van leer lingen snel in de gaten te hebben. „Het systeem is ontwikkeld om digitaal pesten tegen te gaan, maar we breiden het nu uit voor radicalisering", zegt Pauline van Duiken van Importunus. Het anti- pestsysteem is in een pilot getest. Importunus gebruikt software van een Engels bedrijf. In Groot Brittanië zijn inmiddels zestien scholen die een dergelijk systeem gebruiken, meldt dagblad The Guardian. Vanaf 1 juli worden scholen in Engeland wettelijk ver plicht erop toe te zien dat hun leerlingen niet 'het terrorisme in worden getrokken'. Resultaten van de Engelse scholen zijn nog niet bekend. In Nederland moeten leraren de Stichting School en Veiligheid inschakelen bij vermoedens van radicalisering. De WD stelde on langs dat beleid 'slappe hap' te vin den en wil dat scholen direct naar de politie stappen. Het ministerie van Onderwijs kent het project van Importunus. „Het ministerie ondersteunt scho len bij het signaliseren van radica lisering. Het is aan de scholen zelf te bepalen hoe ze die signalen wil len oppikken", zegt een woord voerder. De Stichting School en Veilig heid heeft met Importunus ge sproken en vindt het systeem 'in teressant'. „Maar er moet beter worden nagedacht over de priva cy", zegt woordvoerster Ellen Hon- dius. Van Duiken erkent dat dit ge voelig ligt. „De regels zijn streng. In verband met de privacywet moeten leerlingen of hun ouders allemaal akkoord gaan met de in voering op een school." Stefanie de Klerk, woordvoer der van het ROC Mondriaan in Den Haag, zegt dat die school geen interesse heeft, vanwege de toestemming die nodig is van ouders en studenten, maar ook omdat er zoveel gebruik gemaakt wordt van smartphones. „Dat ge beurt ook binnen de school, tij dens de lessen. Zo'n systeem zou bij ons niet houdbaar zijn." WOENSDAG 17 JUNI 2015 Onderzoek onder chronisch zieken, ouderen en gehandicapten Vertrouwen in toekomst zorg naar leeftijd 16-2930-4445-5455-6465-74 75+ allen jaar Meedoen aan het onderzoek kan via www.mijnkwaliteitvanleven.nl door Peter Winterman DEN HAAG. Agenten werken struc tureel te lang en ze nemen te wei nig rust tussen diensten. Dat blijkt uit onderzoek door de Inspectie SZW (de vroegere Arbeidsinspec tie). Hart slaat op hol door alle zorgen door Jeroen de Vreede en Francine Wildenborg UTRECHT. Wat als je bejaard bent, voor je zieke vrouw zorgt en geen enkel zicht hebt op hulp? Ouderen, chronisch zieken en mantelzorgers hebben weinig vertrouwen in de toekomst, blijkt uit onderzoek van patiëntenfederatie NPCF. Ab de Bruin zorgt al drie jaar voor zijn vrouw, foto Eddy Westveer Ab de Bruin mantelzorger door Cyril Rosman en Carla van der Wal HILVERSUM. Leerlingen die via schoolcomputers zoeken naar of spreken over de jihad, kunnen in de toekomst een bezoekje ver wachten van de vertrouwensper soon. Er is software in de maak die scant of er op het schoolsysteem wordt gezocht op woorden als IS, ji- hadbruid of YODO (You only die on ce, je gaat maar een keer dood). Waarom Roos zo tevreden is over onze autoverzekering? Lees haar verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. u tevreden, wij tevreden verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5