7 Vervreemdende kitsch maakt blij MwïkS'Y School mag niet uitbreiden OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING Kinderen Zierikzeese school aan de slag voor wereldrecord SCHOUWEN-DUIVELAND 7 De Noord-Koreaanse animatie techniek is geoefend. Het aftellen op Binnen de Veste is begonnen. JBbÉÉIHI SCHOUW Een wereldrecord vestigen met de grootste door kin deren gemaakte graancir kel ooit. Met middenin een kloppend hart door live-pixel- animatie. En alsof dat nog niet ge noeg is, steunen de kinderen van de Zierikzeese basisschool Bin nen de Veste met dat alles ook nog eens het goede doel. Vanaf de ze week verkopen ze wens- en an sichtkaarten aan de deur. De op brengst is voor de stichting Harte- droom. De oefensessie die is gehouden toont een indrukwekkend beeld. Vanaf de Dikke Toren is te zien hoe 154 leerlingen met wapperen de kartonnen platen leven in een hart kunnen blazen. „De Noord-Koreanen zijn daarmee be gonnen. Ze geven grote gebeurte nissen zo weer. Dat gaat als een dolle, bliksemsnel", omschrijft Ron van Jeveren. Hij is één van de drie vaders die, naar aanlei ding van het naderend afscheid van de basisschool van zijn zoon, op het idee kwam om een onuit- Kinderen van Binnen de Veste hebben al geoefend. Met borden van 80 bij 80 cm laten ze het hart kloppen wisbare herinnering aan die basis schooltijd te creëren. Dat staat donderdag 9 juli te ge beuren. De leerlingen van Binnen de Veste gaan die dag collectief aan de slag om het wereldrecord grootste kindergraancirkel ooit te vestigen. De volgende dag, 10 juli, wordt midden in die vlindervor- mige graancirkel een kloppend hart nagebootst. Met om de bord- dragende leerlingen heen de on- derbouwleerlingen die met vlag- getjes zwaaien. „Dat ziet er uit als tintelend bloed." Van beide pres taties worden (lucht)opnames ge maakt. De resultaten worden afge drukt op wens- en ansichtkaar ten die op voorhand worden ver kocht. Vanaf deze week trekken leerlingen van de Zierikzeese school daarvoor langs de deur. De opbrengst is bestemd voor de stichting Hartedroom die geld in zamelt voor onderzoek naar car- diomyopathie; een ernstige hart spierziekte waaraan bijna de helft van de kinderen bij wie de ziekte wordt geconstateerd binnen vijf jaar overlijdt. Op zoek naar een goed doel bleek dit een schot in de roos. „Want er is een duidelij ke connectie met kinderen." Een time lapse (een filmpje van foto's die om de zoveel seconden wor den gemaakt) wordt als viral de wereld ingestuurd. „Het zou leuk zijn als dat wereldwijd door heel veel mensen wordt bekeken." Maar: trek daar maar een uur tje of wat voor uit. In 'the black light barn', de zwartgeteerde schuur 't Moolhof bij pannekoe- kenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede, is namelijk heel veel te zien. Min of meer per ongeluk ontdekte Van der Meijden met blacklight een extra gelaagdheid aan zijn 'installaties van mixed media' te kunnen toe voegen. Het ronddraaiende hoofd Voices in my head, dat op krachti ge maar ook lieflijke manier uit drukking geeft aan de gedachte dat elk mens meerdere gezichten heeft, is daar een prima voor beeld van. In wit licht zien we een goudkleurig hoofd. Met black light komen opeens talloze ande re kleuren tevoorschijn. „Het hoofd verandert zo voortdurend en dat vond ik veel spannender", omschrijft hij zijn experiment. Van der Meijden borduurde op dat effect door. Bij de expositie die hij tijdens de Kunstschouw laat zien, verandert elke anderhal ve minuut het licht. Van wit tot blacklight en weer terug. Het maakt dat zijn werk, dat sowieso al een overdosis aan elementen over de bezoeker uitstort, niet snel verveelt. De hoofdloze poppen op rij in het drieluik War is over maken door herhaling indruk. Bij het derde deel van het drieluik ma ken de surrealistisch ogende extra armpjes die Van der Meij den aan een rouwend figuur toe voegde, de droefenis droever. Maar andersom werkt het ook. De tegen een spiegel geplaatste balletdanseresjes lijken haast ont snapt uit een Eftelingattractie uit lang vervlogen tijden. „Ik plaats kitschdingen in een andere omge ving, wat een vervreemdend ef fect heeft. Soms wordt het daar door zelfs weer mooi." De kunstenaar werkt volledig met materiaal dat hij bij elkaar scharrelt op rommelmarkten of via Marktplaats. En vertelt bevlo gen over zijn werk. Eén van de be zoekers wil dolgraag met hem op de foto. „De mensen die hier weer naar buiten komen zijn ei genlijk allemaal blij." De christelijke school zegt een extra lokaal nodig te hebben om dat er in september 19 leerlingen van de dan gesloten openbare ba sisschool 't Meetje in Ellemeet bij komen. Ondanks dit initiatief tot sa menwerken, stemmen B en W niet in. Het betreft namelijk leer lingen van de hogere groepen van 't Meetje. Daardoor heeft de Hel- cherseeschool slechts één jaar een ruimtegebrek van meer dan 55 vierkante meter. En die 55 meter tekort is de norm, tenminste als die situatie vier jaar aanhoudt. De school verhuurt bovendien 80 vierkante meter aan kinderop vang Kibeo. Daarom stellen B en W voor die ruimte beschikbaar te stellen voor het onderwijs. Maar de school wil wel een band hou den met Kibeo. Dat kan ook pri ma, vinden B en W, als de school de voormalige Rabobank huurt. Kinderopvang Koos zat daar al eer der en het gebouw staat op 200 meter afstand van de school. Arnemuiden WOENSDAG 17 JUNI 2015 Hart klopt al ferm door Esme Soesman Ron van Jeveren graancirkel2015.obase.nl 'nmMii :ïilkiY'-i Vanaf de Dikke Toren in Zierikzee is goed te zien hoe de Noord-Koreaanse animatie in z'n werk gaat. WESTERSCHOUWEN door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE. Frank van der Meijden heeft wel een boodschap af te geven. Er zit, zoals de kunste naar het zelf formuleert, af en toe best wat 'betuttelends' in zijn werk. „Maar ik relativeer ook", voegt de kunstenaar - ooit mana ger van onder meer Blof en Doe Maar - daar meteen aan toe. In het überkitsche werk het Zwanen- meer bijvoorbeeld zijn tussen de in tutu's gehulde en beknotte bal lerina's twee surfers verstopt. Een bezoek aan de militaire begraafplaatsen in Normandië inspireerde Van der Meijden tot het maken van het drieluik War is over. foto Dirk-Jan Gjeltema SCHARENDIJKE Het gemeentebe stuur heeft negatief beslist over het verzoek van de Helchersee- school in Scharendijke om een extra lokaal in de vorm van een di rectiekeet op het schoolplein. www.walkyschoenmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58