2 I &W\ Schoonmaken met orkaankraeht Prijsstunters 20 procent van de Nederlanders koopt regelmatig artikelen bij buitenlandse prijsstunters op internet. Veel sites, waaronder Lightinthebox, Miniinthebox of Aliexpress, komen uit China. Hoe betrouwbaar zijn ze? En waar moetje op letten? door rietje krijnen ZES GOUDEN TIPS Test 1, 2, 3 Soms ontvang ik troep van Chinese websites, maar voor die prijs vind ik dat niet erg Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek met hogedrukreinigers. NILFISK COMPACT C110.4-5 X-TRA Vergulde armbandjes? €2,37. Een herenhorloge met multifunctionele dubbele tijdzones? €16,99. Drones, Gucci- achtige tassen, hondensofa's, muur stickers, massagestaven, vishengels, ipad-hoezen, badmutsen, speelgoed- tabiets, fietscomputers, brillen, mes- sensets, tandenborstelhouders, toetsenborden, toiletzittingkussens, automatten, sneakers, gas-detectors, trouwjurken, pruiken en harde schij ven voor een prikkie? De vele Chi nese webwinkels bieden de gekste dingen aan tegen ongelooflijke prij zen. De verleiding om er iets te kopen, is groot. „De tablet die ik bij Lightinthebox.nl heb gekocht was bijna 90 euro. Wel goedkoop, maar geen absurd lage prijs," zegt koper Jan Ruipers. „Ik kreeg hem geleverd, maar moest ver volgens ook nog ruim 40 euro aan verzend- en invoerrechten betalen, terwijl dat niet duidelijk werd aan gegeven. Dat was nog acceptabel ge weest als de tablet had gewerkt, maar die hield er al na twee weken mee op." Hij mailde eindeloos, maar kreeg nooit een reactie. „Ik ben on geveer 130 euro kwijtgeraakt. Dat was mijn leergeld. Ik durf niets meer online te bestellen." Cindy van Houwelingen deed ver schillende aankopen bij Lightinthe- box.com. „Ik heb er een hoesje voor mijn telefoon, een sleutelhanger en schoenen besteld. Dat is altijd goed gegaan. Het ging fout toen ik twee jasjes bestelde en de maat verkeerd was. Ik heb ze teruggestuurd en een grotere maat besteld én afgerekend, maar ik kreeg mijn geld van de eer ste twee jasjes niet terug. Daarna wilden ze slechts een deel terugbeta len, omdat er op één jasje vlekken zouden zitten. Dat was onzin. Ik heb eindeloos gemaild en gezegd dat ik bewijzen heb dat dat niet zo is. Na een halfjaar zeuren heeft deze web winkel toch het totaalbedrag over gemaakt. Sindsdien heb ik er niets meer besteld." Kapot Wie internet afstruint naar reacties van kopers op Chinese sites komt veel soortgelijke verhalen tegen. Na tuurlijk bestaat er ook goede res pons, maar er gaat regelmatig wat mis. Producten gaan kapot, een re tourlevering komt niet aan, de klan tenservice reageert niet of er worden onverwacht hoge kosten voor de in voer van de producten gerekend. Toch blijkt het aantal klanten ge staag te groeien. Liefst 20 procent van de Nederlandse bevolking koopt via websites. Daarvan shopt 23 pro cent op de Chinese versies. Vooral elektronica en telecomartikelen zijn in trek, evenals kleding en beauty producten. Nadat Lightinthebox Van Houwelin gen verloor als klant, durfde zij wel te bestellen bij Aliexpress.com, een dochter van het beursgenoteerde be drijf Alibaba. Deze twee werken als een soort Chinese Ebay. Verschil lende aanbieders presenteren zich op dit platform. Van Houwelingen: „De eerste zending die volgens Ali express gegarandeerd zonder ver- zend- of douanekosten wordt gele verd, moet ik nog binnen krijgen. Ik ben benieuwd." Op internet doen over Alibaba en Aliexpress verhalen de ronde dat er heel wat fout gaat. René van Weert van het bedrijf China Trade Consult houdt alles in de gaten wat te maken heeft met handelen met China. Hij vindt niet dat alle leveranciers uit China onbetrouwbaar zijn. Een woensdag 17juni 2015 GO Nu het leven zich langzaam van bin nen naar buiten verplaatst, wordt het hoog tijd die dikke mosplakken eens van het terras te spuiten met zo'n stoere hogedrukreiniger. Ook je kliko, tuinmeubilair en stacaravan krijg je brandschoon met zo'n ding. Je hebt exemplaren van 2000 euro, maar onder de 100 euro kun je al sla gen voor een apparaat voor huis-tuin- en-keukengebruik. Karcherisvan oudsher marktleider, maar uit ver schillende tests, onder meer van Tros Radar en het Duitse Testsieger, blijkt dat ook merken als Nilfisk, Bosch en Skil goede hogedrukreinigers leveren waardoor je - afhankelijk van de aan biedingen van de bouwmarkten - zo maar een paar tientjes kunt besparen. Voor de hogedrukreinigers geldt wel: ga niet te enthousiast tekeer en houdt minstens 30 centimeter afstand van het te reinigen object. Voor je het weet, spuitje zo de lak van je gietijze ren tuinhek of help je je geliefde klim roos naar het hiernamaals. Doe altijd een veiligheidsbril op en trek kaplaar zen aan. 0 ja: het spuitstuk van een hogedruk reiniger heet pistool en dat is niet voor niets. Huisdieren of mensen schoonspuiten is levensgevaarlijk. Reageren? geldengoed@persgroep.nl Prijs: vanaf 85 euro Robuust apparaat, veel accessoires Het kost even tijd voor het apparaat gebruiksklaar is PASOPVOOR Chinese kaflNDEZAK IEen website met de extensie '.nl' zegt niet zoveel. Kijk altijd op scamadviser.com of een website betrouw baar is en uit welk land de eigenaar komt. 2 Kijk bij 'contact' of er een adres én telefoon nummer staat. Kopi eer dat adres en zoek het via een zoekma chine op. Dat biedt informatie over de vestiging en geeft aan of het bedrijf wel echt bestaat. 3 Biedt het bedrijf betalingsmoge lijkheden via Pay- pal, dan wordt de betaling pas gedaan als de koper akkoord is met de zending. Andere be talingsopties zijn risico voller. Kopen met creditcard of Ideal kan uiteraard ook. 4 Controleer via de naam van de leverancier op internet welke ervarin gen anderen hebben. Zijn die niet goed, weet dan dat er risico's kle ven aan aankopen via die site. 5 Check op www.invoer- calculator.nl welke kosten er bo venop de verzendkos ten komen. Soms is het goedkoper om toch maar in Nederland of Europa te kopen. 6 Mededelingen als 'wordt verstuurd als cadeau waar door invoerrechten worden omzeild' zijn onzin. Boven bepaalde bedragen zijn invoer rechten verplicht. An ders rest slechts één conclusie: hier is sprake van oplichting. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46