Staatssecretaris Klaas Dijkhoff: Europa mag niet treuzelen over vluchtelingen Britten sturen immigranten terug naar Nederland NIEUWS 3 EU-ministers zijn het niet eens over de spreiding van vluchtelingen. De hete aardappel wordt doorgeschoven. effeweg.nl 4-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus LUXEMBURG. De verplichte sprei ding van bootvluchtelingen over heel Europa wordt een uiterst moeizame operatie. Meer dan de helft van de lidstaten is tegen. Toch houdt staatssecretaris Dijk hoff (justitie) namens Neder land de moed erin: „De sfeer is constructiever dan ik dacht." Niemand had verwacht dat de 28 lidstaten de verplichte sprei ding van 40.000 in Italië en Grie kenland opgevangen bootvluch telingen uit de Middellandse Zee meteen zouden omhelzen. Maar het verzet onder de ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken gisteren in Luxemburg was wel erg massief. Besluiten vielen er niet, maar koppentellers in de zaal kwamen op een ruime meerderheid te gen. Veel van de voorstanders zijn dan ook nog maar half ak koord: wel met het principe van quota, niet met de omvang. Dat is vooral sneu voor de Italianen en Grieken, die de bulk aan boot vluchtelingen binnenkrijgenen voor Duitsland en Zweden, die de grootste mep opvangen. De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Angelino Alfano liep dan ook de hele dag rond met een gezicht als een donderwolk. Hij voorspelde het 'politieke failliet van Europa' als er geen oplossing komt. Oostenrijk, Frankrijk en Zwit serland hebben hun grenzen al dichtgegooid voor migranten en sturen iedereen terug die ze op pakken. In de grensplaats Venti- miglia leidde dat tot stevige con flicten. De politie pakte er tien tallen migranten op, anderen ver schansten zich in een Rode 'Een knal in de ogen voor iedereen die weigert de situatie onder ogen te zien' Kruisbus en op rotsen in zee. „Een knal in de ogen voor ieder een die weigert de situatie onder ogen te zien", aldus Alfano. Diverse ministers wezen giste ren in de richting van Midden- en Oost-Europa, dat nauwelijks vluchtelingen opvangt en dat graag zo laat. Het verzet is bre der. Vandaar dat er nu al stem men opgaan de quota vrijwillig te maken. „Maar niemand zal dan zeggen: ik pak er wel een paar meer", aldus de Luxemburg se minister van Buitenlandse Za ken Jean Asselborn. Luxemburg krijgt als EU-voorzitter het pro bleem het komende halfjaar op zijn bordje. Als er al een afzwak king moet komen, dan beter de quota tot een eenmalig iets ver klaren, is zijn idee. Brussel krijgt wel steun, want de ministers van Binnenlandse Zaken van Duitsland, Frankrijk en Italië besloten gisteren de handen ineen te slaan. Staatsse cretaris Klaas Dijkhoff juicht het initiatief toe. „Het is goed dat zij een kerngroep vormen." Aanvankelijk was er het idee dat Nederland weinig van de quota moest hebben, maar het kabinet heeft zijn knopen geteld en zit er nu 'constructief in. „Er is al een informele verdeling. Veel vluchtelingen in Nederland komen over land uit andere Schengenlanden binnen. Het is in ons belang dat er een goede re gistratie is in het land van aan komst", aldus Dijkhoff. Hij maant tot spoed. „Dit is urgent. Europa mag niet treuzelen." De minderheid die voor quo ta is, heeft in elk geval de steun van de Europese Commissie en van het parlement. De ministers besloten gisteren de migratie vol gende week op het bordje van de staats- en regeringsleiders te leg gen. Dat gebeurt ook met een an der onderdeel van de migranten- aanpak: opsporing en vervolging van mensensmokkelaars en de vernietiging van schepen. De gevreesde 'zomertrek' van vluchtelingen is al weken in vol le gang, de Europese besluitvor mingsmachine volgt met horten en stoten. De groep had zich verborgen in een Hongaarse vrachtwagen, die via Hoek van Holland naar Huil was gevaren. Killingholme ligt vlak bij Huil. Het gaat om 49 Al banezen en 2 Syriërs. De marechaussee pikt deze vluchtelingen op in Hoek van Holland. Daarna worden ze over gebracht naar Schiphol, waar ze worden opgevangen in een spe ciale opvangruimte voor vreem delingen, aldus de marechaussee. De immigratie- en naturalisatie dienst IND kijkt daarna wat er met hen gaat gebeuren. Ze kun nen een asielverzoek indienen. Daarvoor moeten zij naar het aanmeldcentrum in Ter Apel. Willen zij dat niet, dan moeten zij Nederland verlaten. Als daar aanleiding voor is, kunnen ze in grensdetentie terechtkomen. Steeds meer vreemdelingen proberen via de haven van Hoek van Holland naar Groot-Brittan- nië te komen. In de eerste 5 maanden van 2015 zijn al zo'n 160 illegale migranten ontdekt die de overtocht wilden maken of hadden gemaakt. Dat is net zo veel als in heel 2014. In dit cijfer zijn de zondag ontdekte vreem delingen nog niet meegerekend. Een woordvoerster van het mi nisterie van Veiligheid en Justi tie bevestigde gisteren dat de ma rechaussee extra controles uit voert op plekken waar zich veel illegale migranten ophouden, zo als havens en nabij grenzen. Het gaat onder meer om mobiel toe zicht, dat is geïnventariseerd. www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 WOENSDAG 17 JUNI 2015 Veel verzet tegen quota door onze correspondent Frans Boogaard Angelino Alfano minister Italië HOEK VAN HOLLAND. De Britse au toriteiten sturen de 51 illegale im migranten terug naar Hoek van Holland, die zondag werden ge vonden in een vrachtwagen in de Britse plaats Killingholme. Dat meldde een woordvoerder van de marechaussee gisteren. Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: Eiffeltoren, Champs Elysées, Montmartre, Louvre, Notre Dame, Seine Bezoek Disneyland® Paris eenvoudig bij te boeken! Ook stedentrips mogelijk naar: Berlijn - Londen - Praag - Kopenhagen - Antwerpen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3