Om 't Uus mag na 16 jaar legaal worden Bijna-burenoorlog in Coosje Busken Middelburg grijpt in na ongevallen op kruising OPRUIMING OPRUIMING Kosten 'gastambtenaar' opnieuw uitgerekend Graffiti-artiest Martijn Prins gaat Machinefabriek verfraaien WALCHEREN 7 Maak het anders op de Machinefabriek, zeggen Vlissingers over de afgeblazen muurschildering in de Gasthuisstraat. Maar daar is al een schilderplan voor. Arnemuiden Kraanmotieven, me- tersbreed, en mis schien nog beelte nissen van jachten en appartementen. Op de computer van de Vlissingse graffiti-artiest Martijn Prins staat al twee jaar een ontwerp voor de zijkant van de Machinefabriek. Maar dan waren er weer ont wikkelingen in het Scheldekwar- tier. En dan weer niet. En toen zou Prins gaan beginnen en toen bleek nog steeds een deel van de grond onverhard, waardoor er geen hoogwerker op kon staan. Het was telkens wat. Maar over een paar weken moet het echt gaan gebeuren. Dan klimt de Vlissinger met zijn verfblikken de hoogte in om de eerste contouren uit te zetten op de gehele gevel aan de westelijke kant van de Machinefabriek, aan de kant van de stad dus. „Ik maak een schildering die de omgeving moet harmoniseren. Een kunst werk dat alles verbindt." Het is niet de eerste keer dat Martijn Prins de Machinefabriek probeert de verfraaien. Een paar jaar geleden begon hij aan een schildering aan het water. Vanwe ge betonrot heeft hij die echter niet kunnen voltooien. Bij Hotel Britannia heeft hij onlangs zijn derde en tevens laat ste schildering volbracht. Zoals daar aan de Vlissingse boulevard wordt Prins nu ook voor de zijge vel van Machinefabriek gespon sord. Het zijn 'partners in het ge bied', vier in totaal, al durft hij ze nog niet hardop bij naam te noe men. „Ik heb in het verleden ge leerd dat alles pas zeker is als ze 'Ik maak een schildering die de omgeving moet harmoniseren. Iets wat alles verbindt.' hebben betaald. Maar het komt wel goed. De gemeente helpt door te faciliteren. Ze geven geen subsidie. Mensen hoeven niet bang te zijn dat ze mijn werk met gemeenschapsgeld sponsoren." Dat zegt de Vlissingse kunste naar met het oog op andere kunst projecten in openbare ruimte, die de gemoederen bezighielden. Zo als nu in de Gasthuisstraat. „Heel jammer wat daar is gebeurd. Ik ken de maker, Stefan Thelen, goed. Hij maakt echt mooie din gen. Zonde dat het daar niet door gaat, maar er zijn nog genoeg an dere plekken te bedenken. De wit te zijkant van die grote flat in Sou burg bijvoorbeeld. Ik kan niet over de A58 naar huis rijden zon der te denken: daar zou nou eens iets moois op moeten komen." Hij herinnerde zijn collega's er aan dat het bedrijf daar al zestien jaar illegaal gevestigd is omdat het bestemmingsplan de vestiging van een bedrijf op die plek niet toestaat. Maar hij toonde zich ook kritisch over het beleid van de ge meente. Want het college heeft al die jaren nagelaten om met de wet in de hand ervoor te zorgen dat het bedrijf daar vertrok. „Had de gemeente niet eerder moeten ingrijpen", vroeg hij dan ook. Maar ondanks de kritische benade ring liet de CDA'er weten dat zijn fractie toch instemt met het plan om Om 't Uus nu te legaliseren. Ook van de kant van de PvdA/GroenLinks werden er op merkingen gemaakt over het uit blijven, de afgelopen zestien jaar, van acties van de kant van de ge meente tegen het illegale bedrijf. Rina Jakobsen zei dat dit 'eens maar nooit weer' mag gebeuren. Volgens haar is legalisering van het bedrijf echter de enige moge lijkheid. „We moeten wel." En ze zei ook dat nu maar weer eens blijkt dat het belangrijk is om als overheid de regels te handhaven. De andere fracties toonden zich minder kritisch over het plan om Om 't Uus te legaliseren. Adrie Roelse (Dorpsbelangen en Toerisme Veere) zei dat hij blij is dat er voor deze oplossing is geko zen. En Marco Wisse (SGP) hoopt dat de ondernemer nu snel aan de slag kan. Het college reageerde niet op de opmerkingen vanuit de com missieleden. In hun plan staat dui delijk dat het bewuste bedrijf zich vele jaren niet aan de regels heeft gehouden. Er mag officieel alleen gewoond worden in het pand. Ver der wordt in het plan het bedrijf gelegaliseerd en mag het ook uit breiden. De Welstandscommissie is akkoord met het plan. Het protest tegen het protest is veel groter dan het protest tegen de muurschildering in de Gasthuisstraat. Sociale media liepen maandag vol boze reacties op 'azijnzeikerds' in de Coosje Buskenstraat. Ook bewoner Peter van Druenen trok van leer. Hij is administrator bij de vereniging van eige naren waar de muur van is. „De belangrijkste club dus. Al in februari hebben wij ons uitge sproken vóór de schilde ring. En toen brak het tumult uit bij degenen die er op uit moeten kij ken. Allerlei sentimen ten speelden op. We be gonnen ons zorgen te maken over een buren- oorlog, toen Leon Riekwell het plan in trok. Jammer, maar be grijpelijk." Barbara ter Weele, de buurvrouw die dreigde haar hogedrukspuit op de schildering te rich ten, is echter door het dolle heen. „Wat zal die Riekwell hiervan balen. Ik ben nu bijna negen tig, maar mijn moeder zei vroeger al altijd: kom nóóit thuis met een gemeenteambte naar. Vanwege dit soort fratsen. Zo van: dat re gel ik wel even. Maar dat laten wij ons hier niet gebeuren. Dat blijkt." MIDDELBURG. Na diverse ongeval len tussen auto's en fietsers op de kruising van de fietsring met de Koestraat heeft de gemeente Middelburg besloten om per di rect een einde te maken aan de ze onveilige situatie. Dat houdt in dat fietsers die rijden over de Beenhouwerssin gel weer voorrang moeten verle nen aan de auto's op de Koestraat. Fietsers hadden voor rang op de auto's daar omdat de Beenhouwerssingel deel uit maakt van de fietsring rondom het centrum van Middelburg. De gemeente heeft deze fiets ring recentelijk gerealiseerd om fietsers snel en comfortabel van A naar B te leiden en hiermee het fietsen in Middelburg te sti muleren. Echter, bij de Koestraat bleek het volgens de gemeente niet mogelijk om een verkeers veilige situatie te maken. De ge meente beseft dat daarmee de fietsring iets minder snel en com fortabel wordt, zo wordt gemeld op de website, 'maar de verkeers veiligheid prevaleert'. De rest van de fietsring blijft volgens de gemeente intact. Een verkeersveilige oplossing voor de Koestraat met fietsers die voorrang krijgen, is alleen met ingrijpende maatregelen mo gelijk. Dit is iets waar onderzoek naar gedaan wordt. DOMBURG. De Walcherse gemeen ten en Schouwen-Duiveland wil len de onderlinge samenwerking zo eenvoudig mogelijk maken. Vol gens wethouder René Molenaar (Veere) wordt daarom opnieuw berekend wat bijvoorbeeld het de tacheren van ambtenaren bij ande re gemeenten kost. Volgens hem was in het verle den een soort kostprijs berekend maar wordt opnieuw gekeken of die berekening klopt. Hij liet de le den van de Veerse commissie Ruimte weten dat de samenwer king straks flink goedkoper kan worden. Als voorbeeld vertelde hij dat bij Haagse ministeries stan daard dertigduizend euro in reke ning wordt gebracht als een amb tenaar van het ene departement in het kader van samenwerking een werkplek krijgt op een ander ministerie. „Die vorm van geld rondpompen willen we niet." Zijn collega-wethouder Chris Simons van de gemeente Middel burg denkt ook dat de samenwer king goedkoper kan. Hij weet niet welk bedrag berekend wordt per werkplek. Dat hangt volgens hem van een groot aantal factoren af. Maar het zijn beslist niet de bedra gen die in Den Haag worden bere kend, aldus de Middelburgse wet houder. WOENSDAG 17 JUNI 2015 Likje verf op kale muur de zijkant van de Machinefabriek. Het is een richtlijn, dus er kan nog kleur bij komen. Maar niet te veel. Het ontwerp van Martijn Prins voor door Wendy Wagenmakers Martijn Prins graffiti-artiest DOMBURG. Hier loont eigen rich ting, zo zei CDA'er Willem den Her der. Het Veerse raadslid had het tij dens de vergadering van de raads commissie Ruimtelijke Ontwikke ling over het plan van het college van burgemeester en wethouders om hoveniersbedrijf Om 't Uus aan de Wilgenhoekweg in Serooskerke te legaliseren. www.walkyschoenmode.nl door Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35