Counting Crows doet droom van Blof uitkomen Tour de France brengt Zeeuwse festivals in financiële problemen Artiesten Uitstapproject voor sekswerkers in Zeeland 4 ZEELAND Cynthia besloot na zestien jaar achter de ramen om te stoppen. Ze kreeg hulp, en het lukte. Tijdens de derde editie van Concert at Sea, in 2008, komt de mooiste droom van de popgroep Blof uit. Hun gro te voorbeeld, de Amerikaanse band Counting Crows, komt op hun feestje optreden. „Ik ben nog nooit zo gelukkig geweest als toen ze daar op de Brouwersdam Round here speelden", zegt bassist Peter Slager. Vanaf 1993 zijn de muzikanten van de Zeeuwse band gek van de muziek van Counting Crows. Dat is muziek zoals ze die zelf ook wil len maken. De single Hier is deels geïnspireerd op Round here, een liedje dat gaat over een popgroep op een podium. In 2004 scoren Blof en Counting Crows een num mer t-hit met een Engels-Neder landse versie van Holiday in Spain. Drie jaar later vereren de Amerika nen Concert at Sea met een be zoek, het is de enige keer dat gast heer Blof niet de hoofdact is op het eigen festival. Voor het eerst is dat een tweedaagse, onder meer als gevolg van de wolkbreuk een jaar eerder. Het idee om het pu bliek over twee dagen verspreid naar Zeeland te laten komen, blijkt een gouden greep, niet al leen omdat de veiligheid ermee ge diend is, maar ook omdat recreatie ondernemers in de omgeving er optimaal van profiteren. Voor het afsluitende optreden Tien jaar Concert at Sea op zaterdag vraagt Counting Crows aan Blof om mee te spelen en dan niet alleen bij Holiday in Spain, het liedje dat iedereen kent en mee kan brullen. „Het optreden van Counting Crows was heel erg goed", herin nert toetsenist/gitarist Bas Kennis zich. „Ik vraag me alleen af of ie dereen dat vond. De mensen die van hun muziek houden ongetwij feld wel, maar ze besloten samen met ons aan het eind van het con cert een reeks van obscure covers te gaan spelen. Voor een festival is dat misschien niet de beste keus, maar voor ons was het geweldig." Slager: „Een toegift van drie kwartier met liedjes die niemand kent, voor het gespreid vertrekken van het publiek was dat ideaal." „De beleving van onszelf stond voorop", verklaart zanger/gitarist Paskal Jakobsen. „Dat is niet voor iedereen in het publiek de beste keuze." Het late tijdstip en de op merkelijke repertoirekeuze (zoals Someday van Sparklehorse en The ballad van El Goodo van Big Star) zorgden voor een flinke uittocht richting parkeerplaatsen, terwijl de duizenden toeschouwers die bleven, juist beseften getuige te zijn van iets heel bijzonders. „Tussen Counting Crows en Blofis een bloedbroederschap ont staan", aldus Slager. „Van tijd tot tijd krijgen we de kans dat te on derstrepen. Het is mooi dat we het straks op de jubileumeditie weer dunnetjes over kunnen doen." Morgen: CAS brengt veel op voor Zeeuwse economie eer dan de helft van haar leven bracht de nu dertigja rige Cynthia (niet haar ech te naam) achter het raam door. Een jaar geleden besloot ze dat het welletjes was. Met behulp van Bright Fame (zie kader rechts) lukte het Cynthia haar oude leven achter zich te laten en een voorzichtig begin te maken met een nieuw. Maar al te veel reden tot vreug de is er nog niet. Uitstappen bete kent voor veel sekswerkers een confrontatie met een schier ono verkomelijke berg problemen. Schulden. Een cv waarop een groot gat prijkt. Vaak ook, een op leiding die niet aansluit bij de ar beidsmarkt of niet is afgerond. Problemen bij het aanvragen van een uitkering ('Want ik was zzp' er. Die krijgen geen uitkering als ze stoppen, tenzij ze failliet zijn'). Problemen met het vinden van huisvesting ('Want dan moet je een uitkering hebben'). En bo vendien, een verleden dat hen achtervolgt. Cynthia was veer tien toen ze in de greep van een loverboy kwam. Ze ontvluchtte hem, maar zijn opvolger stond al klaar: nog gewetenlozer, nog wre der. „Zijn naam stond overal op mijn lichaam getatoeëerd. Op mijn nek, mijn arm, boven mijn kont. Heel groot. Klanten zagen dat. En soms zeiden ze iets over de blauwe plekken, maar mel ding maken? Nee, dat niet. Ik her inner me dat ik nog maar net werkte, achttien was ik, en het met oude mannetjes moest doen. Kerels van in de zeventig. Dan ben je in mijn ogen een pedofiel. Ik herinner me dat ik zat te jan ken, en dat ze vroegen: zit je nou te huilen? Maar ik moest wel ge woon doorgaan met pijpen. Wal gelijk vind ik dat." Jarenlang werkte ze 'op de au tomatische piloot', op Redbull en kettingrokend. Voor de belastin gen was alles dik in orde: Cynthia stond netjes geregis treerd. Ze was zzp'er, zelfstandig sekswerker. Maar in werkelijk heid, een slavin. „Zeven dagen per week, de klok rond, met een paar uurtjes slaap tussendoor. Hij kwam zo nu en dan langs om het geld op te halen en voor seks. Ik werkte altijd veilig, maar van hem raakte ik vijf keer zwanger. 'Zijn naam stond overal op mijn lichaam getatoeëerd. Op mijn nek, mijn arm, boven mijn kont. Heel groot' Ik had graag een kind gekregen. Maar hij wilde het niet, want ik moest blijven werken. Vier zwan gerschappen eindigden in sponta ne abortus omdat hij me zo hard sloeg. De vijfde keer heeft hij me gedwongen een abortus te onder gaan." Na de laatste onderbroken zwangerschap vond ze de kracht om te breken met haar kwel geest. „Het was drie uur 's nachts. Ik stond voor het raam, toen er een vriend van hem langs kwam. 'Hij wordt vader, hè?', zei hij. Toen brak er iets in me." „Hij is weer vrij en hij heeft mijn mobiele nummer achter haald. Een paar weken geleden belde hij. 'Je hebt een scharrel', zei hij. Waarschijnlijk doelde hij op Directeur Leo Hannewijk zei gis teren bij de presentatie van het ze ventiende filmfestival in Vlissin- gen: „De Tour de France is een di recte concurrent. De provincie roept het bedrijfsleven op de Tour te sponsoren. Als wij dan aankloppen, blijken bedrijven geen geld meer beschikbaar te hebben." Het festival moet dit jaar 750.000 euro bij elkaar zien te krijgen via sponsoren en kaart verkoop. Volgens Hannewijk is voor ruim 100.000 euro in de be groting gesneden. Directeur Henk Schoute van het Zeeland Nazomer Festival (van 25 augustus tot en met 5 sep tember) heeft dezelfde ervaring als zijn filmcollega. Van de twaalf sponsorende bedrijven trokken zich er dit jaar twee helemaal en één voor de helft terug. Dat scheelt 30.000 tot 35.000 euro. Scholte: „Vorig jaar hadden we de rockopera O die zee, die sponsors bij ons wegtrok. Dit jaar is het de Tour de France. De insteek was dat de Tour de provincie niets zou kosten. Als dan blijkt, dat zo'n evenement ten koste gaat van de sponsoring van de grote Zeeuwse festivals, dan kun je je af vragen of het wielrennen de pro vincie niks kost." Inmiddels is duidelijk dat de kosten van de touretappe met na me door veiligheidsmaatregelen hoger uitvallen dan geraamd. De provincie betaalt daarvan in elk geval 320.000 euro. Zanger/gitarist Paskal Jakobsen van Blof met zanger Adam Duritz van de Counting Crows, foto's Ronald den Dekker door Ernst Jan Rozendaal 2008 Adam Duritz van Counting Crows op Concert at Sea 2008 Concert at Sea viert een jubileum. Op 26 en 27 juni is het festival toe aan zijn tiende editie. In deze serie telt de PZC af van verleden naar heden. In af levering 3: Counting Crows te gast. O.a: Alain Clark, Beef, IOS, The Scene, Blof en Counting Crows Ik ben van hem, zei hij door Ondine van der Vleuten M Cynthia, ex-prostituee 1 I „Ik kan mannen niet meer in de ogen kijken. Het vertrouwen dat ik als iets anders dan een lustobject gezien wordt, is helemaal weg." foto ANP door Jan van Damme VLISSINGEN. De grote culturele fes tivals in Zeeland hebben dit jaar ernstig te lijden van de Tour de France. Voor de etappe die zon dag 5 juli op Neeltje Jans finisht, is een groot aantal sponsors ge worven. Daaronder zitten spon sors die eerder geld uittrokken voor het Zeeland Nazomer Festval (ZNF) en Film by the Sea. pagina 8/9 Publiek kan filmfestival lucht geven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32