Rap naar de bank voor hogere hypotheeksom Fietskunstwerk is terug Kracht van getij goed benut PZC COLOFON Lakens 2 ZEELAND COMMENTAAR Goed nieuws voor het milieu. Nog dit jaar worden getij- denturbines bevestigd aan de pijlerdam. Voorlopig een bescheiden opstelling van vijf, goed voor het elek triciteitsgebruik van duizend huishoudens. Maar er is al een vergunning voor een tweede. Zo wordt de geweldige kracht van eb- en vloed in de monding van de Oosterschelde goed benut. Weliswaar slechts voor een klein deel, maar het be gin is er. Zeeuwse bedrijven hebben er werk aan. Mooi. De pijlerdam is destijds niet voor niets ontworpen voor een be paalde waterdoorvoer. Die kubieke meters per seconde bepalen het karakter van de Oosterschel de. Van de natuur. Van de schaal- en schelpdiercultuur. Dat luistert zeer nauw. Denk aan de proble men met de zandhonger. Na de aanleg van de pijlerdam vlakken de platen af. Er moet zelfs zand bij om de voedselgebieden van vo gels te behouden. Het is onwaar schijnlijk dat vijf, tien of zelfs vijf tig getijdenturbines zo'n drama tisch effect zullen hebben. Maar nu deze vorm van duurzame energieopwekking eindelijk de stroom mee lijkt te krijgen, is er geen behoefte aan discussie over vermeende bijwerkingen. Daarom is het goed dat Rijkswaterstaat de effecten van de turbi nes zeer nauwlettend volgt. Er is geen behoefte aan discussie over vermeende bijwerkingen van getijdenturbines T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak De collega uit Goes is erg bescheiden. Ze dringt zich niet op de voorgrond, nooit verheft ze haar stem en haalt re gelmatig koffie of thee voor de colle ga's. Ook thuis is ze rustig en zachtaardig. Kortom ze is een voorbeeldige en rus tige vrouw. De collega's stonden dan ook vol ver wondering te kijken, toen ze met stra lende ogen vertelde dat ze één keer per week helemaal uit haar dak gaat. Dan mag ze, zo vertrouwde ze haar collega's toe, thuis de lakens uitde len... Tijdens het bedden opdekken. Tunnelbuis dicht door pechgeval In de oostbuis van de Wes- terscheldetunnel, richting Borssele, is gistermorgen een rijstrook afgesloten ge weest in verband met een vrachtwagen met pech. Om kwart over twaalf was de vrachtwagen wegge sleept en werd de rijstrook weer vrijgegeven. Zeven kilo hennep in huis In een verborgen ruimte in een woning aan de Sint Hu- brechtstraat in Hoek is de politie dinsdagochtend op ruim zeven kilo gedroogde henneptoppen gestuit. De agenten kwamen na een tip poolshoogte nemen. Ook de opruimingsdienst werd op geroepen. Via een verborgen toegang in de woning kwa men ze in de ruimte waar de gedroogde toppen waren opgeslagen. De hennep is in beslag genomen. Er zijn nog geen aanhoudingen ver richt. Dansgroepen zoeken jongeren De dansgezelschappen Con- ny Janssen Danst, Internatio naal Danstheater en The Fa bulous Sneakerboyz zoeken jonge, Zeeuwse dansers die volgend seizoen meedoen in het voorprogramma van hun voorstellingen in Zeeuwse theaters. Het Inter nationaal Danstheater zoekt jongeren tussen 8 en 12 jaar, de andere twee groepen dan sers tussen de 12 en de 18. Enige danservaring is ge wenst. Tijdens een korte re petitieperiode wordt een choreografie ingestudeerd. Geïnteresseerde dansers kunnen zich inschrijven via www.dan-zee.nl. Mensen Mensen die een hypotheek wil len afsluiten met de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) kun nen vanaf 1 juli nog maar 245.000 euro lenen. Nu ligt dat bedrag nog op 265.000 euro. Wor den bijkomende kosten, zoals die voor de notaris, van het nieuwe NHG-bedrag afgetrokken, dan blijft maximaal 231.132 euro over als koopsom voor een huis. De nieuwe regels zorgen voor een extra toeloop bij hypotheek aanbieders. Al loopt het in Zee land niet zo storm als in de Rand stad. Van een hausse is dan ook geen sprake, zegt commercieel- directeur John Anthonise van Ra bobank Walcheren/ Noord-Beve land. „We hebben enkele tiental len hypotheekaanvragen per maand meer. Maar dat heeft niet alleen te maken met de nieuwe regels, maar ook met het aantrek ken van de markt." Toch heeft Anthonise boven op de zeven hypotheekadviseurs drie extra mensen ingezet. „Als iemand zijn gegevens netjes aan levert, kunnen we binnen een week een offerte maken. Wie voor 23 juni langskomt, kunnen we nog een hypotheek aanbie den volgens de huidige regels." Ook de Hypotheekshop, met vestigingen in Middelburg, Kou- dekerke, Vlissingen/Oost-Sou- burg, Goes, Zierikzee en -vanaf volgende week - Ouddorp, merkt een extra toeloop. „Voor sommi ge mensen kunnen de nieuwe re gels flinke gevolgen hebben", weet directeur/eigenaar Henk Daalhuizen. „Onlangs kwam een stel langs dat volgens de huidige regels nog een hypotheek kan krijgen van 170.000 euro. Na 1 juli is dat maximaal 155.000 euro. Maar hoe de regels precies uitpak ken, verschilt vakpersoon tot per soon." Extra personeel zet de Hyptoheekshop niet in, wel zijn de openingstijden verruimd. Bij Hypotheek expert Terneu zen komen regelmatig mensen binnen die haast willen maken met hun hypotheek in verband met de nieuwe NHG-regels. „Maar doordat er steeds meer Bel gen in Nederland een huis wil len kopen, hebben we het toch al druk", zegt directeur Hessel Wie- les. „Voor starters wordt het lasti ger om een huis te kopen. Maar de Zeeuwse huizenprijzen zijn gunstig en daardoor voorzie ik geen dramatische problemen." Wie wil profiteren van van een ruimere hypotheek, moet snel zijn. Op 1 juli veranderen de regels BURGH-HAAMSTEDE. Initiatiefne mer Kees van Damme is tevre den. Zijn Eiffeltoren van fiet sen, bedoeld als promotie van de Tourfïnish en Schou wen-Duiveland, staat weer langs de N57. Niet meer aan de rotonde, maar 150 meter verderop, rich ting Zierikzee. Van Damme: „Hij staat daar goed. Ik heb er een grote vlag op gezet, zodat hij opvalt. Ik zal ook nog wat gras wegmaaien." De kosten van weghalen en terugplaatsen neemt Rijkswaterstaat voor zijn re kening. Van Damme moet nog wel een vergunning aanvragen. Vrijdag ontstond commotie om dat de fïetstoren, die er al bijna twee weken stond, ineens was weggehaald. Rijkswaterstaat vond het object slecht voor de verkeers veiligheid. Automobilisten stop ten op de rotonde om foto's te ma ken. Na bemiddeling van burge meester Gerard Rabelink besloot Rijkswaterstaat maandag de toren op een veiliger plek terug te plaat sen. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN HOEK MIDDELBURG MELISKERKE Franca Treur maakt kans op Opzij Literatuurprijs Franca Treur is een van de kandidaten voor de Opzij Li teratuurprijs 2015. De uit Meliskerke afkomstige schrijfster is genomineerd met De woongroep, haar tweede roman. De andere kandidaten zijn Bregje Hof stede, Nina Polak, Sana Va- liulina en Nina Weijers. TERNEUZEN Startersmarkt in stadskantoor Mensen die voor zichzelf willen of pas zijn begonnen en jonge ondernemers kun nen donderdag terecht bij het Stadskantoor in Terneu zen voor persoonlijke infor matie op de startersmarkt. De startersmarkt is van 18.00 tot 22.30 uur. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. Zeeuwse hypotheek aanbieders hebben het extra druk. Wie een huis wil kopen en nog wil profiteren van een ruim ere hypotheek, moet voor 1 juli de offerte in huis hebben. Rabo bank Walcheren/Noord-Beveland heeft extra personeel ingezet. Samen met zijn zoon Davy (rode jas) zet Piet-Jan van Damme het kunst werk van broer Kees terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30