Sekswerker die erijiee stopt gebaat bij hulp Het gaat snel met Antwan Tolhoek Umberto Tan leidt officieuze aftrap Zeeuwse wielergekte Droogte bedreigt oogst Zorgen over gewassen op de akkers. „Het rampscenario is dat de plantjes voortijdig afsterven." VLISSINGEN. De aanhoudende droogte brengt de oogst van de ge wassen op Zeeuwse akkers in ge vaar. De boeren vrezen dat ze straks minder aardappelen, uien, kolen en witlof van het land kun nen halen. „Alle gewassen staan stil in groei. Juist in deze periode heb ben ze regen nodig", zegt Peter de Koeijer, voorzitter van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Organisa tie (ZLTO), regio Zeeland. Wat de gevolgen voor de oogst zijn, kan hij nu nog niet inschatten. Dat hangt af van het weer van de ko mende tijd. De meeste Zeeuwse boeren kunnen hun gewassen niet berege nen met grondwater, omdat dat brak is. Het is te duur om bijvoor beeld tankwagens met water van andere plekken te laten komen. Dat geldt ook voor akkerbou wer Frank Kuijpers uit Ossenisse. Hij verwacht een kwart minder opbrengst van zijn aardappelvel den. „Ik heb minder knollen en ze zijn veel kleiner." Joop de Koeijer uit Brouwersha ven moest deze week kunstgre pen uithalen om zijn oogst witlof wortels te redden. „De zaadjes hebben 15 tot 20 millimeter regen nodig om te kiemen. Als er regen voorspeld is, gaan ze de grond in. Maar dit jaar viel er maar 6 milli meter. Daardoor is meer dan de helft van de plantjes verongelukt. Dat is in afgelopen dertig jaar nog nooit gebeurd." Hij bedacht een 'onorthodoxe methode'. „We hebben opnieuw ingezaaid: dieper in de grond, waar het vochtiger is. Dat was net op tijd, want een witlofplant moet de langste dag van het jaar gezien hebben. Er was een mo ment van verslagenheid, maar we zijn weer hoopvol." Over zijn aard appels zit De Koeijer in onzeker heid. „Het rampscenario is dat de plantjes voortijdig afsterven. Dan hebben we geen aardappelen." Volgens Bram de Visser, teeltad viseur bij CZAV, kan de oogst ge red worden als het de komende tijd flink gaat regenen. „Maar dan moet er, verspreid over een aantal dagen, 40 tot 50 millimeter vallen. Ik verwacht dit jaar in elk geval geen grote opbrengst. Daarvoor zijn er te weinig planten." Financieel gezien kan de droog te voor de boeren gunstig uitpak ken. De Visser: „Er zijn geen ga ranties, maar in het verleden is ge bleken dat de prijzen kunnen ver dubbelen als er vijftien tot twin tig procent minder opbrengst is." En die inkomsten zijn welkom, zegt Kuijpers. „De afgelopen jaren hadden we veel kilo's en slechte prijzen. Als econoom zie ik het dit jaar positief in, maar als teler baal ik. Een boer wil mooie gewassen op zijn land." 'Alle gewassen staan stil in groei. Juist in deze periode hebben ze water nodig' Onder leiding van tv-host Hum- berto Tan deelden ploegleider Mi chael Boogerd en wielrenner Brian van Goethem hun verwach tingen van de Ster ZLM Toer. De aanwezige Zeeuwse wielerhelden van weleer keken terug op hun verleden en blikten vooruit op de Tour-etappe naar Neeltje Jans op 5 juli. Het zou zomaar kunnen dat Zeeuwse wielerliefhebbers na het aanschouwen van de finish van de Touretappe op Neeltje Jans nog even een stukje taart gaan eten bij Jo de Roo. „Op 5 juli is mijn ver jaardag. Dat maakt het voor mij extra speciaal." De zaal 'trakteer de' de drievoudig etappewinnaar alvast op een hartelijk applaus. Cees Priem, Cees Bal, Patrick Tolhoek en De Roo blikten voor- 'Ik hoop dat heel Zeeland uitloopt Van de Brouwersdam tot Neeltje Jans en daarbuiten' uit op de rit die Zeeland aan de wereld moet tonen. De prominen te oud-renners kijken enorm uit naar de etappe. Priem hoopt op goed weer en een koers die hardge maakt wordt. Voormalig profren ner Koos Moerenhout (tweevou dig Nederlands kampioen) gokt op een etappe met veel wind, maar is bang voor valpartijen. Voor Bal is het vooral belangrijk dat de provincie geniet. „Ik hoop dat heel Zeeland massaal uitloopt. Van de Brouwersdam tot Neeltje Jans en daarbuiten." Vandaag start de Ster ZLM Toer, het meer dan smakelijke voorafje van de Tour de France. ZEELAND 4 5 ZEELAND SPORT 10 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 17 juni 2015 Zeeland Boeren smachten naar regen Presentator Umberto Tan zit aan de praattafel met (van rechts naar links) de Zeeuwse wielrenner Brian van Goethem, ploegleider Michael Boogerd en sportmarketeer Bob van Oosterhout. foto Johan van der Heijden door Cornelleke Blok Peter de Koeijer, ZLTO door Len Wolters GOES Wielerliefhebbend Zeeland werd gisteravond op haar wenken bediend in Theater de Mythe in Goes. Cees Bal oud-Tour-renner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29