Swinging sixties Londen: foto's uit een hippe stad 26 CULTUUR Ali B breidt zijn artiestenstal uit Prijs Concertgebouw naar Henk Meutgeert De 25e editie van theaterkermis de Parade start mor gen in Rotterdam. Behalve rosé en zweefmolen zijn er bijna honderd voorstellingen om uit te kiezen. Hier vast vier tips. Ali B heeft zijn artiestenstal uitgebreid met de Congolees-Nederlandse zanger Oli vier Bangi. Dit maakte Spec Entertain ment, het entertainmentbureau van Ali B, gisteren bekend. Bangi is de achtste artiest die zijn zakelijke belangen bij Ali B onder brengt. 'Leeftijd is bijna een soort waarde oordeel' Henk Meutgeert, oprichter van het Jazz Or chestra of the Concertgebouw, krijgt dit jaar de Concertgebouw Jazz Award. De oeuvre- prijs voor internationale jazzmusici wordt op 16 augustus uitgereikt aan de bandleider, pia nist en arrangeur. Het is voor het eerst sinds 2002 dat de award naar een Nederlander gaat. Het was eigenlijk nog een tienerband. De zan ger lijkt een wat verle gen jongen van 19 die zich op de foto linksachter heeft opgesteld. De twee gitaristen staan voorop. Ze staan langs een ri vier. De rivier is de Theems, de stad is Londen, de band is de Rol ling Stones. De jongens voorop kij ken alsof ze al weten dat ze de grootste band op aarde worden; de zanger is daar misschien nog niet van overtuigd. Deze foto van Philip Townsend hangt op Swinging Sixties London, de zomertentoonstelling in het Amsterdamse fotomuseum Foam, met als ondertitel Photography in the capital of cool. De stad richtte zich op na de oorlog; er werd be gin jaren '60 een nieuwe generatie volwassen en er is die deels myste- rieuze samenkomst van talenten op het gebied van mode, muziek, design en fotografie. Op dit kruispunt ontstaat een nieuw soort opwindende be roemdheid, de young and fabu lous people, waarin acteurs, pop sterren en fotomodellen elkaar in de nieuwe clubs ontmoeten, op de hielen gezeten door de mode- en celebrityfotografen, die zelf na drukkelijk deel uitmaakten van de ze scene. Naast het werk van Townsend is in Foam werk van Terence Don ovan, Brian Duffy, Norman Par kinson en John Cowan te zien, een generatie sterfotografen die in 1966 hun eigen sixtiesfilm kregen met Blow up van Michelangelo An- tonioni, waar de hoofdrol geba seerd was op fotograaf David Bai ley. De film baarde opzien, niet in de laatste plaats omdat het jonge Britse model Jane Birkin er naakt in te zien was. Birkin treffen we ook in Foam aan, ook alweer op een foto aan de Theems, onderdeel van de nieuwe trend uit de fotostudio te stappen en de stad zelf als decor te gebrui ken. En dan de herkenbare stad Londen, met de rivier, de metro uitgangen en de langsrazende dub beldekker als archetypische achter grond. De foto van Birkin is uit 1965, net voor ze beroemd werd, een paar jaar voordat ze de muze van Serge Gainsbourg zou worden en ook Parijs aan haar voeten zou krij gen. Ze krijgt gezelschap van Nico in 1964, vlak voor ze naar New York zou vertrekken om door An dy Warhol te worden geadop teerd. En Charlotte Rampling in 1964, een jaar voor haar eerste filmrol; er zullen ongetwijfeld ook veel jonge modellen en muzikan ten zijn gefotografeerd die geen wereldsterren werden, maar als je wel de ambities had, dan was Lon den, in die paar jaar, the place to be. Curator Zippora Elders neemt een aanloopje vanuit de jaren '50 als ze laat zien hoe de vernieu wing in mode en modefotografie al eerder werd ingezet. Met een keuze uit het werk van documen tair fotograaf John Hopkins, die de sociale onrust op de straten vastlegde, laat ze zien hoe niet ie dereen met wereldroem bezig was. Neemt niet weg dat decennia later de reportage van de ban-de- bomdemonstraties in het hartje van de Koude Oorlog er nog zeer stylish uitzien. Uiteindelijk trokken de voor trekkers van de Capitol of Cool weg: naar New York, Parijs of naar Hollywood en de podia van de we reld. De economie stortte in el kaar en uit de puinhopen verrees de punkbeweging, gemarkeerd door het eerste optreden van de Sex Pistols in 1975. Een nieuwe ronde, een nieuw geluid voor de volgende generatie. De foto van Townsend van de Stones langs de Theems markeert een van de momenten waarop Londen zich aankondigde als jeugdhoofdstad van de wereld, een korte heerschappij, wellicht officieus afgesloten toen het Ame rikaanse Time magazine in april 1966 een themanummer aan 'The swinging city' wijdde. En dan de herkenbare stad Londen, met de rivier en de langsrazende dubbeldekker als archetypische achtergrond Eén keer per jaar verba zen verstokte bier drinkers zichzelf door iets anders te bestel len. Het is natuurlijk een groot cliché, die rosé op de Parade, maar toch wordt er geen glas minder om ge dronken. Al komt er dit jaar con currentie van de nieuwe trend drank cider. En wie geen hoogte vrees heeft, draait tussen de voor stellingen door op deze theaterker mis een rondje in die al even type rende zweefmolen. Vanaf morgen kan het weer als het festival opent in het Museum park in Rotterdam. De tenten, ta lenten en restaurants verkassen vervolgens van Rotterdam naar Den Haag, Utrecht en Amster dam. Er staan bijna honderd thea ter-, dans-, muziek- en kinder voorstellingen op het programma. De meeste zijn speciaal voor de Pa rade gemaakt. „Vroeger was Den Haag dé ultieme theaterstad, maar dat verschil is weg", weet artistiek directeur Nicole van Vessum. Voor het 25-jarig jubileum heeft ze enkele oude succesnummers uit het Parade-verleden terugge haald. „Trouwe bezoekers zullen die zeker herkennen, ook al zijn de acteurs vervangen." De sfeer verschilt per stad. „Door de locatie natuurlijk: het Museumpark lijkt in niets op het klassieke Haagse Westbroekpark en in Utrecht loop je vanuit het station het terrein op. Ook het pu bliek verschilt per stad. De gemid delde leeftijd ligt in Amsterdam wat hoger. In Rotterdam zijn de bezoekers de laatste jaren juist jon ger geworden. Met die nieuwe doelgroep ben ik ontzettend blij!" Jeroen van Inkel dj en schrijver door Mark Moorman Traffic, 1960. foto Norman Parkinson Courtesy Norman Parkinson Archive Swinging sixties London: Photography in the Capital of Cool. Te zien: t/m 2/9, Foam, Amsterdam, www.foam.org door Tisha Eetgerink Meer info: www.deparade.nl foto Mats van Soolingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26