geen oplossing* w bald^rmun.nl d De grootste winst wordt geboekt in kantoren Het halveren van het energiegebruik in gebouwen - en dat is haalbaar - is voldoende om in een klap de klimaatdoelstelling voor Nederland te halen. ipWlr-JrJrrr'lrl. uJM ECONOMIE 21 Ir vers onderhandelde over de code. Zo struikelen franchisenemers bij Albert Heijn over de verdeling van de opbrengst als een klant 'De rechter kan niks met zulke fatsoensnormen' zijn boodschappen online bestelt. Bij Hema ging het conflict ook over de toenemende internetver kopen. Ook bij Jumbo liggen enke le franchise-nemers dwars, omdat ze door de groei van de winkelke ten het aantal rechtstreekse con currenten in de buurt zien toene men. „Door de aandacht in de me dia en politiek is de franchisesec- tor in een negatief daglicht komen te staan, terwijl het een fantas tisch businessmodel is, waarin jaarlijks 31 miljard euro wordt om gezet. Dat moet nieuwe glans krij gen." Met een vrijblijvende gedrags code gaat dat niet lukken, denkt ook Emile Schaeffner, bedrijfsju rist van Hema. „De relatie is schi zofreen: je draagt samen het merk, maar hebt allebei een glas helder eigenbelang. Om reputatie schade te voorkomen, is een wette lijk haakje nodig." ROTTERDAM. Volgens directeur Bram Adema van CFP, het groot ste duurzaamheidsadviesbureau van Nederland, valt de grootste klap niet te halen in de industrie of in het verkeer. Bedrijven zijn met hun verwar- mings- en koelinstallaties, de ver lichting en de stroomafname ten bate van het computerpark de grootste veroorzaker van de C02-uitstoot in ons land. Er zijn omgerekend ruim 90.000 voetbalvelden aan gebou wen. Die zijn samen verantwoor delijk voor een derde van de totale C02-uitstoot in Nederland, zo heeft CFP becijferd. „Veel bedrij ven staan daar helemaal niet bij stil", meent Adema. Zijn adviesbureau heeft de afge lopen tien jaar ruim 2.000 bedrij ven geholpen met verduurzamen van panden, zoals het AMC, ANWB, Delta Lloyd, KPN, PGGM, Philips en Randstad. Het Van Gogh Museum in Amsterdam is zelfs het 'duurzaamste museum ter wereld'. „Bedrijven kunnen soms al met kleine ingrepen flinke ener giebesparingen doen die goed zijn voor hun eigen portemonnee én het milieu." Zijn inschatting is dat instellingen gemakkelijk 20 tot 40 procent kunnen besparen als een pakket aan maatregelen nemen. Adema: „Het voordeel voor gro tere gebouwen kan oplopen tot tienduizenden euro's per jaar." Het begint volgens de directeur met zoiets simpels als het uitzet ten van de verwarming in de avond en 's nachts, in de vakantie periodes en in de weekenden. „Het klinkt misschien ongeloof waardig, maar hiermee kan een be drijf al ro tot 15 procent op de ener gierekening besparen. De investe ringen betalen zich binnen hoog uit een jaar al uit." De volgende stap is volgens hem onderhoudswerk dat toch al op de planning stond, duurzaam te laten uitvoeren. „Dan moet je denken aan vervangen van filters, verbeteren van verbranders of het gebruiken van buitenlucht voor de koeling." Ook dat zou goed zijn voor een besparing van ro tot 25 procent. De grootste besparing - 20 tot 25 procent - zit volgens CFP in groot renovatiewerk, waaronder het vernieuwen van gevels, het plaatsen van een groen dak of zon nepanelen, het vervangen van radiatoren door vloerkoeling. Dat is gelijk de grootste inves tering en met name daar hik ken veel bedrijven tegenaan, merkt Adema. Dat veel bedrijven terughou dend zijn met het investeren in het verlagen van hun energiege bruik heeft volgens hem alles te maken enerzijds en klei ne onderhoudsbudgetten. „Een ziekenhuis wil een pa tiënt beter maken, een mu seum wil mooie kunst op hangen en financiële instel lingen willen de klant goed bedie nen. Daar ligt de focus, uiteraard. Niemand kijkt als eerste naar een gebouw en wat je uiteindelijk kunt besparen met een renovatie." Tegelijkertijd groeit volgens de CFP-directeur het besef bij onder nemers dat zij maatregelen zullen moeten nemen om C02-uitstoot terug te dringen. „Grondstoffen worden schaarser en het put de aarde uit, de meeste mensen heb ben gelukkig door dat er iets moet veranderen." Bovendien zijn er harde afspra ken gemaakt in het Energieak koord; Nederland moet in 2020 de C02-uitstoot verminderen met 20 procent, 14 procent van de energie moet duurzaam worden opge wekt en er moet 2 procent energie besparing per jaar plaatsvinden. Volgens Bouwend Nederland is er de komende jaren veel werk te verzetten. „Hier valt een giganti sche slag te maken. De pla neet wordt er beter van en het is goed voor het huishoud boekje van bedrij ven en particulie ren." 7 c« J 5 dagen Dresden en omgeving 8 dagen Praag en Bohemen 8 dagen Boedapest en omgeving 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 10 dagen Kust van Dalmatië WOENSDAG 17 JUNI 2015 Nienke Slump advocaat Zuinig gebouw is een enorme besparing door Natasja de Groot Bram Adema. v.a. slechts Vertrekdata: 13 juli 10 aug 7 sept 5 okt Vertrekdata: 6, 20juli3,17, 31 aug/IA sept/5 okt i J Vertrekdata: 29 juni 13 juli 2A aug 7,21 sept 5 okt IWVkJi Bi-ochui"6cn (0318) 58 09 58 nvim boekingen: www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 22 juni/13 juli/3, 2A aug IA sept/12 okt Vertrekdata: 13,27juli/10, 2A aug/7,21 sept/5 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21