'Fatsoensnormen in franchise Supermarkten blijven producten visverwerker Foppen trouw 20 ECONOMIE Statoil schrapt meer banen vanwege lagere olieprijs Zwangere vrouw komt om Het Noorse staatsoliebedrijf Sta toil schrapt de komende ander halfjaar tussen de 1.100 en 1.500 banen. Daarnaast komen ruim vijfhonderd plekken voor exter ne adviseurs te vervallen. De ingreep hangt samen met de ontwikkeling van de olieprijs, die na de stevige daling vanaf medio vorig jaar nog geen teke nen van herstel vertoont. De top van Statoil zegt de maatregelen te betreuren, maar stelt dat die noodzakelijk zijn om concurre rend te kunnen blijven werken. Sinds eind 2013 zijn bij Statoil al ruim 2.300 arbeidsplaatsen ver dwenen. Dat ging tot dusver op vrijwillige basis. Het bedrijf hoopt ook deze nieuwe bezuini gingsronde door te komen zon der gedwongen ontslagen. Oliemaatschappijen en hun toe leveranciers snijden momenteel op grote schaal in hun onder zoeksbudgetten en ook in hun personeelsbestand. De prijs van ruwe olie is sinds medio 2014 bijna gehalveerd, doordat OPEC de oliekraan wijd openhoudt. Bonden willen einde aan uitbuiting arbeidsmigranten via zorgpremies Uitzendbureaus, werkgevers en verzekeraars dwingen arbeidsmi granten tot het betalen van veel te hoge premies voor hun zorg verzekering, waarvan een deel via een constructie weer terecht komt bij de werkgevers. Die be sparen op deze manier miljoe nen op de lonen van de buiten landse werknemers. Dat stellen de vakbonden CNV, FNV en VCP. In een gezamenlij ke brief aan minister Lodewijk Asscher (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) roepen ze hem op Metaalsector snel een einde te maken aan de ze volgens CNV-voorzitter Mau rice Limmen 'pure vorm van uit buiting'. „Daarnaast zorgt het voor valse concurrentie op de ar beidsmarkt", zegt FNV-bestuur- der Gijs van Dijk. De vakbonden hebben vorig jaar de Verkapte loonsverlaging' al eens aangekaart. Maar volgens de bonden komt het nog steeds voor. Ze willen dat Asscher met een algeheel verbod komt op de ze zogenoemde payback-con- structies. In de ogen van de consument zijn ze één en hetzelfde bedrijf, maar in de praktijk leven franchisene mers vaak op voet van oorlog met 'hun' hoofdkantoor. Bij onder meer Bakker Bart, Albert Heijn en Hema werden afgelopen jaren fel le conflicten uitgevochten tussen zelfstandige ondernemers en de keten van wie ze het merk huren. Fatsoensnormen Een gezamenlijke gedragscode die franchisegevers en franchise nemers gisteren hebben gepresen teerd, zal geen einde maken aan zulke ruzies. Dat stelt advocaat Nienke Slump, die in de rechts zaal gedupeerde franchisenemers bijstaat. „De rechter kan niks met zulke fatsoensnormen. Als je kwaadwillende franchisegevers wil aanpakken die grof verdienen over de rug van ondernemers, moet je regels vastleggen in de wet." Het opstellen van gedragsre gels waar beide partijen het over eens zijn, was een lastige klus. Mi nister Kamp van Economische Za ken had de sector opgeroepen om zelf met een oplossing te komen, anders zou hij ingrijpen. De machtsrelatie tussen de 32.000 zelfstandige franchisene mers in Nederland en de 742 for mules waar zij bij aangesloten zijn, is complex. Conflicten gaan vaak over over wie opdraait voor bepaalde kosten en verantwoorde lijkheden. Zo zou Bakker Bart zijn eigen franchisenemers hebben ge dwongen onnodig duur deeg af te nemen. Als gevolg van de econo mische crisis en de opkomst van e-commerce is het aantal conflic ten in de afgelopen jaren alleen maar toegenomen, verklaart Jos Boot, die namens de franchisege- Omroep Gelderland onthulde maandag dat het visverwerkings- bedrijf jaren de verboden stof na- triumnitriet in visproducten heeft gebruikt. In combinatie met vis is die stof mogelijk kankerverwek kend. De Nederlandse Voedsel- en warenautoriteit (NVWA) heeft het bedrijf daarom in november vorig jaar beboet. In 2012 overle den vier mensen en werden naar verwachting meer dan 20.000 mensen ziek nadat ze met salmo nella besmette zalm uit de Griek se vestiging van het bedrijf had- 'Er is geen beter gecontroleerde voedselproducent dan Foppen' den gegeten. De Onderzoeksraad voor Veiligheid stelde daarbij vast dat in de gehele keten fouten wa ren gemaakt. Zo bleef de besmette zalm te lang in de winkel liggen. Daardoor raakten nog meer men sen ziek. Foppen paste daarop de eigen veiligheidsprotocollen aan. Supermarkten blijven klant van het bedrijf, laten ze desge vraagd weten. „Omroep Gelder land maakt onze klanten onnodig ongerust. Er is geen beter gecon troleerde voedselproducent dan Foppen", verklaart marktleider Al- bert Heijn. Foppen trok maandag het boe tekleed aan en publiceerde alle in spectie- en controlerapporten op zijn website. „Door openheid te geven over de resultaten van over heidsinspecties, hopen wij bij te dragen aan het vertrouwen in de voedselveiligheid." STAVANGER BRECHT. Bij een ernstig ongeval op de E19 van Breda richting Ant werpen is gisteren een zwangere vrouw omgekomen. De weg was vijf uur lang afgesloten. Bij het ongeluk ter hoogte van de afslag Brecht waren een vrachtwagen, vier bestelwagens en vier auto's be trokken. Er ontstond een lange file. foto Luc Claessen/Belga DEN HAAG EINDHOVEN Daf wil snelle cao Truckfabrikant DAF roept werkgevers en de vakbonden op het overleg over een nieuwe cao in de me taalsector te hervat ten. DAF heeft er ook bij werkgeversor ganisatie FME op aan gedrongen het initia tief te nemen om uit de huidige impasse te komen. DAF vindt dat het on evenredig hard wordt getroffen door de acties van de bon den voor een nieuwe cao. Bij de vrachtwa genfabrikant is al twee keer een 24-uursstaking ge houden, waarbij de fabriek naar eigen zeggen op halve kracht draaide. De ac- ties van de bonden duren nu al meerde re weken. DAF zegt erbij ge baat te zijn dat er snel goede afspraken gemaakt worden. „Maar tegelijkertijd begrijpen we dat voorzichtigheid geldt bij het maken van col lectieve afspraken voor de hele branche", aldus een woordvoerder. „Het gaat weer beter met de economie, de verkoop van vrachtwagens trekt aan en natuurlijk zijn wij van mening dat ook de medewerkers van die groei moeten profiteren. Echter, wij zijn slechts één van de 1.300 bedrij ven in deze sector. Niet alle bedrijven voelen op dit mo ment de wind weer in de zeilen." Topman Wim van der Leegte van de Eindhovense VDL Groep riep afgelo pen vrijdag werkge vers en vakbonden ook al op de onder handelingen te her vatten. Om dat te bewerk stelligen zal hij zijn best doen om het eindbod van werkge versclub FME van ta fel te krijgen, liet hij toen weten. door Annemieke van Dongen DEN HAAG. Winkelketens als Bak ker Bart, Albert Heijn en Hema wil len een betere verhouding met win keliers, die volgens hun winkelfor mule gaan werken. Met nieuwe ge dragsregels, waar ketens en de zo geheten franchisenemers zich aan moeten houden, moet de samen werking worden verbeterd. door Annemieke van Dongen HARDERWIJK. Supermarkten zien geen reden om vis, schaal- en schelpdieren van het bedrijf Fop pen uit Harderwijk uit de schappen te halen. Woordvoerder Albert Heijn MANGO PULL&BEAR In vrijwel alle Nederlandse winkelstraten zitten wel enkele franchise-winkels foto Remko de Waal/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20