Landstede strikt Voorn en Osaikhwuwuomwan Er is bij de Europese Spelen te weinig te doen voor de 10.000 vrijwilligers 18 SPORT Bakoe moet als organisator van eerste Europese Spelen plezier uitstralen, maar er heerst armoede achter de vele muren in de stad. Amerikaans honkbalteam bespioneert rivaal Goede start van beachduo's Handboogteam staat op scherp taalde krachten en vrijwilligers, die eigenlijk overbodig zijn. Hoe lullig is het om in de hete zon, zittend op de stoel van een tennisumpire, de weg te moeten wijzen aan toeschouwers, die er niet zijn? Of een parkeerterrein te moeten bewaken waarop sinds de opening van de Spelen nog niet De inwoners van Bakoe met een auto moeten een bloedhekel aan de Europese Spelen heb ben. Op de tweebaanswegen in de miljoenenstad is één strook voor de voertuigen van het sportevene ment en op de andere is er meest al sprake van een opstopping. Erg vervelend als je elke dag naar je werk moet. En als er bij een rotonde een bus met het logo van de Spelen komt aangereden, wordt het ver keer ogenblikkelijk door politie mannen stilgelegd. Oók als er bui ten de chauffeur niemand, of mis schien één journalist of fotograaf in de bus zit, is er vrije doorgang en staan tientallen auto's in de rij. Geen wonder dat de inzittenden nooit eens aardig zwaaien. Het is, als je in zo'n bus zit, bijna gênant. Bakoe gebruikt de Europese Spelen om aan te tonen dat het ook de Olympische Spelen zou kunnen organiseren. Maar de Eu ropese variant is veel kleiner dan de grote broer: minder sporten, minder deelnemers en minder an dere gasten. Dus rijden er te veel bussen en zijn er te veel politie agenten en militairen op de been, én te veel vrijwilligers. Verveling Van die laatste groep zijn er liefst 10.000. Ze zijn aardig en behulp zaam, maar ze vervelen zich ook vaak. Er is gewoonweg te weinig te doen, vandaar dat het in Bakoe wemelt van de chefs lege dozen. Oftewel: er zijn veel mensen, be- één auto heeft gestaan? Toch blij ven ze lachen. Maar er zijn pas vijf dagen voorbij. Nog anderhalve week te gaan. Het is de andere kant van de Europese Spelen. De stadions en zalen zijn, zoals verwacht, prach tig en zitten bij de grote sporten als turnen en volleybal en bij de onderdelen waarin het thuisland succesvol is, zoals worstelen en ka rate, behoorlijk vol. Ook heerst er op de tribunes enthousiasme, want Azerbeidzjan doet vanaf de eerste dag lekker mee in de strijd om de gouden medailles. Maar er dus ook ergernis, op de wegen en op lege parkeerterrei- LADY GAGA: TWEE MILJOEN VOOR EEN LIEDJE nen. Én treurnis. Achter de muren die door de hele stad zijn neerge zet om de ook heersende armoede te verbergen. Die mogen de bezoe kers niet zien, Bakoe moet als trot se organisator van de eerste Euro pese Spelen zestien dagen lang al leen plezier uitstralen. Krottenwijk In Athene werden in 2004 voor de Olympische Spelen de zwerf honden uit de weg geruimd, hier zijn de minder bedeelde inwoners weggestopt. Er is zelfs zo'n gebied vlak naast het atletendorp. De sporters die hoog in de gloednieu we flats slapen, kunnen uit hun raam over de muur kijken. Die aanblik zal niet vrolijk zijn. Een bezoekje aan de krotten wijk wordt door de autoriteiten niet op prijs gesteld. De politie, die toch over voldoende man schappen beschikt, is op zijn hoe de en snel ter plekke. U mag hier niet komen! Praten over de weel de van de Europese Spelen zit er niet in. Het wegwerpgebaar van een van de mannen, zittend voor het supermarktje achter de muur, zegt echter genoeg. De sporters die hoog in de gloednieuwe flats slapen, kunnen uit hun raam over de muur kijken. Die aanblik zal niet vrolijk zijn. ZWOLLE. De contouren van het nieuwe Landstede Basketbal zijn zichtbaar geworden, nu zeven spe lers voor het aanstaande seizoen zijn vastgelegd. Van buitenaf zijn Jessey Voorn (CBA Gran Canaria) en Craig Osaikhwuwuomwan (Donar) nieuw. Shooting guard Voorn (25) werd in 2014 landskampioen met Donar en speelde het laatste half jaar in Spanje. Center Craig Osaik hwuwuomwan (24) speelde in de laatste drie jaar mee in de finales om de landstitel. Hij was verlie zend finalist met Aris (2013) en Donar (2015), maar won met de Groningers in 2014 de titel. Coach Herman van den Belt ziet na de zomer drie oude beken den terug, de contracten van Tor ben Tönjann, Ewoud Kloos en Kenrick Zondervan zijn verlengd. International Leon Williams en Valentijn Lietmeijer vertrekken bij de Zwollenaren, waar Nikki Hulzebos (28) na negen seizoenen stopt. Zijn toekomst is nog onbe kend. Zoals ieder jaar krijgen ook ta lenten de kans in de eredivisie. Twee van de drie plaatsen voor jonge spelers zijn ingevuld door Jaouad Darib en Keime Helfrich. Zij wonnen afgelopen seizoen de landstitel met het U18 team en werden winnaar van de Dutch Ta lent League. WASHINGTON. De FBI heeft bewijs dat personeel van de Amerikaan se honkbalclub St. Louis Cardi nals heeft ingebroken in de com puters en digitale databanken van de rivaal, de Houston Astros.Er is in de computers gekeken naar in terne rapporten over transfers en bijvoorbeeld scoutingrapporten. De Amerikaanse opsporings dienst onderzoekt wie er betrok ken zijn geweest. Het is niet dui delijk of de leiding van de St. Louis Cardinals op de hoogte was van de computerinbraak. De Cardinals is een van van de be tere honkbalploegen in de Vere nigde Staten. In 2011 wonnen ze voor het laatst de World Series. Sophie van Gestel en Jantine van der Vlist hebben zich op de eerste dag van het beachvolleybaltoernooi op de Europese Spelen al verzekerd van een plekje in de knockoutfase. De beachvolleybalsters wonnen de eerste twee partijen in hun poule zonder een set te verliezen. Het andere Nederlandse duo Rimke Braakman en Jolien Sinnema heeft na twee wedstrijden drie punten. De laatste groepswedstrijden in het vrouwentoernooi staan vandaag op het programma. Vandaag beginnen ook de mannen aan hun beachvolleybaltoernooi in Bakoe. Voor Nederland doen Steven van de Velde en Michiel van Dor sten mee. Het Nederlandse handboogteam heeft zich bij de Europese Spelen in Bakoe als eerste geplaatst voor de fi naleronde op het olympische onder deel recurve. Het trio van Oranje be landde in de kwalificatie op een to taal van 2012 punten, met Wit-Rus- land op de tweede plaats (2004) en Frankrijk op de derde plek (2003). Rick van der Ven was topschutter met 679 punten. Nederland komt vandaag in de kwartfinales uit te gen de winnaar van het duel tussen Polen en Rusland. Bij de vrouwen eindigde de Neder landse ploeg in de zogenoemde ran king round op de dertiende plaats. Shireen-Zoe de Vries was goed voor 630 Oranje punten. van de chefs lege dozen Het wemelt in Bakoe door Hans Klippus BAKOE. Dat bij de Europese Spelen kosten noch moeite worden ge spaard, blijkt uit de vergoeding die Lady Gaga naar verluidt kreeg voor haar op treden bij de ope ningsceremonie, zo'n 1,8 miljoen euro. Dat is veel geld voor één liedje. De Amerikaan se megaster zong verleden week het nummer Imagine van Paul McCartney. De verschijning van Lady Gaga was tot het laatste moment geheim gehouden. Ze had zich een paar dagen schuil gehou den in een hotel. De organisatie maak te bekend dat de to tale openingsceremo nie ruim 86 miljoen euro heeft gekost. Dat is bijna twee keer zo veel als de show bij de start van Olympische Spelen in Londen 2012. Vlak naast het imposante Aquatic zwemcentrum wordt in Bakoe olie uit de grond gehaald, foto AFP BEACHVOLLEYBAL HANDBOOGSCHIETEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18