2.000 Herdenking van de grootste veldslag ooit op Nederlands grondgebied 14 NIEUWS Vorstenparen van Nederland, België en Luxemburg treffen elkaar morgen bij de herdenking van de 200ste verjaardag van de Slag bij Waterloo. Zeven vragen over de Moeder aller Veldslagen. Wanneer was de Slag bij Waterloo? In 1815 werd het leger van de Franse keizer Na poleon Bonaparte beslissend verslagen door een coalitie van Britse en Nederlandse legers en Duitse troepen bestaande uit hoofdzakelijk Pruisen. Het was voor altijd gedaan met 'de kleine korporaal' en de Franse overheersing van grote delen van Europa. Deed Nederland mee aan de slag? Jazeker! En hoe! De Slag bij Waterloo is de grootste veldslag ooit op Nederlands grondge bied. De Nederlanden omvatten destijds im mers het huidige België en Luxemburg. Dui zenden landgenoten gingen onder de wape nen. De 23-jarige prins van Oranje, de latere Koning Willem II, nam als generaal in Britse dienst deel aan de slag en raakte gewond aan de schouder. In het Koninklijk Huisarchief wordt de maarschalksstaf bewaard die de her tog van Wellington de prins schonk. Anna Pau- lowna, zijn echtgenote, koesterde in een doos je de botsplinters van haar man als aandenken. Wat gebeurde er in Waterloo? Aan de eigenlijke slag gingen twee belangrijke slagen vooraf. De Slag bij Ligny, waarbij de Pruisische legeraanvoerder Blücher tot terug trekking werd gedwongen, maar zijn troepen intact hield. En de Slag bij Quatre-Bras, waar het Engels-Nederlandse leger werd aangeval len, maar door weifelend optreden van de Franse maarschalk Ney, eveneens tamelijk on geschonden, kon terugvallen op Waterloo. Daar, achter een heuvelrug, wachtte de coa litie de Franse aanval af. Die kwam, maar om dat de regen het terrein in een modderpoel had veranderd, miste het artilleriebombarde ment scherpte en effect. Het Franse offensief werd beantwoord met een geallieerde tegen stoot. Desalniettemin ondernam de Franse ca valerie een aanvalspoging die de Britten dreig- Waar ligt Waterloo? Het plaatsje ligt circa 16 kilometer ten zui den van Brussel. Overigens vond de slag niet in Waterloo zelf plaats, maar in en rond Eigenbrakel. Omdat de Engelse lege raanvoerder, de hertog van Wellington, zijn hoofdkwartier in Waterloo had ge vestigd, werd die naam met de gebeurte nis verbonden - een staaltje van typisch Britse arrogantie. r» 3 Aan Nederlandse zijde waren op 15,16 en 18 juni 1815 ruim 2.000 doden en vermisten en evenzoveel gewonden te betreuren. Waterloo? Was dat niet die hit van ABBA? door Arno Celder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14