AutoTrac autotrack.nl/win Hollandse Nieuwe goed voor 725 miljoen euro NIEUWS 11 Het haringseizoen gaat morgen officieel van start. Vooraf nog even wat feiten over de 'sushi uit de Noordzee'. Pc?°p N £N AU Ti KATWIJK. Haar ideale maten: 50 tot 70 gram bij een lengte van zo'n 20 centimeter. Het vetper centage dit jaar: 18 a 19 procent. Een tikkeltje aan de magere kant - volgens de kenners - maar vol doende voor het mollige mondge- voel en het gewenste glimmende voorkomen. Door het relatief koude voor jaar en haar magere fysiek ont brak de koningin van het bal - de Hollandse Nieuwe - tijdens ha ringparty's eerder deze maand. En daarom lieten gasten tijdens deze ultieme netwerkmomenten 'gewone' ofwel oude maatjes naar binnen glijden. Geur en smaak Haringexpert Martin Haasnoot van het Katwijkse Haasnoot Vis over het grote verschil met de Hollandse Nieuwe: „Die visjes zijn op zich prima, maar veel lan ger ingevroren waardoor het ver- traningsproces op den duur toch invloed krijgt op geur en smaak. Van de nieuwe is het vlees zach ter. En je zult zien dat als je straks een haringparty binnen loopt, je alleen al vrolijk wordt van de lucht. Dit jaar is er sprake van een fris mild bouquet met zoete en zilte elementen. De vers heid is bijna tastbaar. Ik schat dat een losse haring rond de 1,75 eu ro gaat kosten." Zijn eigen bedrijf heeft tot nog toe 1000 ton haring ver werkt. Na de vangst is de vis - na het invriezen, verpakken, trans port, ontdooien - na ongeveer zes dagen bij de consument. Er zijn vijf tot zes handelingen no- dig voor de Hollandse Nieuwe eetbaar is, zegt hij. „Kop, graten, ingewanden verwijderen en daar na schoonmaken. De beste en meest vingervlugge fileerders kunnen zo'n 200 exemplaren per uur verwerken." Nederland verslindt de komen de periode liefst 25 miljoen kilo Hollandse Nieuwe. Een zilte goudmijn: omgerekend blijkt de vangst goed voor zo'n 725 mil joen euro. En vaak op de traditio nele manier: aan de staart met uitjes of in stukjes gehakt met zuur. Begeleid door jonge jene ver, aquavit of witte wijn. Maar de haring als onderdeel van een menu is in opmars. Zo staat de vis als amuse bij bijvoorbeeld sterrenrestaurant De Librije op de kaart en serveren chefs die sei zoengebonden koken met streek producten de Hollandse Nieuwe als onderdeel van een salade of in taco's met avocado. Duurzame vis Naast Nederland zijn ook Duits land, België en Polen grote afne mers van maatjesharing. En on langs promootte Haasnoot de Hollandse delicatesse in China als sushi uit de Noordzee. „Het is populair ook omdat het een wil de, duurzame vis is. Anders dan bijvoorbeeld gekweekte tilapia of zalm weten consumenten dat ze niet bang hoeven te zijn voor al lerlei kunstmatige ongewenste toevoegingen." Hoewel de vis zo'n 140 calorie ën per stuk bevat, zijn er liefheb bers die er tijdens party's tien tot twaalf exemplaren van wegwer ken. Zelf houdt Haasnoot het per sessie op vier a vijf Hollandse Nieuwe. Want: „Het moet wel leuk en lekker blijven." Hij schat dat het eerste vaatje morgen rond de 75.000 euro gaat opbrengen. Poetin schaft nieuwe raketten aan De Russische strijdkrachten krij gen dit jaar de beschikking over 40 gloednieuwe intercontinentale bal listische raketten. Zij kunnen wor den gebruikt voor de vernietiging van inkomenderaketten, kondigde de Russische president Poetin aan. Zijn uitspraak wordt gezien als een antwoord op het besluit van de VS om militair Oost-Europa te verster ken. De Amerikanen gaan wapens levert aan Oost-Europese landen en zullen daar mogelijk permanent eigen militairen zal stationeren. Deskundigen spreken van een nieu we wapenwedloop. Mensen Inval ziekenhuis na hoge declaraties De Nederlandse Zorgautoriteit deed gisteren een inval bij Me disch Centrum Haaglanden om de administratie door te lichten. Het ziekenhuis zou te veel rijks- geld hebben opgestreken. De toezichthouder op de zorg zegt 'serieuze aanwijzingen' te hebben dat de administratie van het Haagse ziekenhuis rammelt. De opgegeven bedragen voor du re medicijnen zouden in 2012 en 2013 hoger zijn dan de werkelijke kosten. Hierdoor zou het zieken huis teveel geld hebben ontvan gen. Huiszoeking bij oud-minister België Justitie heeft dinsdag een huiszoe king uitgevoerd bij de Belgische oud-minister van Binnenlandse Za ken Joëlle Milquet. De autoriteiten onderzoeken mogelijke malversa ties bij haar verkiezingscampagne vorig jaar. De Franstalige christen- democrate, vicepremier onder pre mier Elio Di Rupo, zou mogelijk zes maanden voor de verkiezingen kabinetsmedewerkers hebben aan genomen die zij haar verkiezings campagne liet voorbereiden. Als dat klopt, dan gaat dat in tegen de wet op verkiezingsuitgaven. 'Krimp in de zorg houdt aan' De komende twee jaar neemt de werkgelegenheid in de zorg naar verwachting met nog eens 27.000 banen af. Dat voorspelt uitkeringsinstantie UWV. De krimp komt voor het overgrote deel voor rekening van de verple ging, verzorging en thuiszorg. In de afgelopen drie jaar raakten al 22.000 werknemers in de zorg hun baan kwijt. Vanaf 2017 ko men er 'voorzichtig' weer banen bij, met name in de thuiszorg, verwacht UWV. Dat komt vooral door de vergrijzing. Lagere straf kunstoplichter Clemens K. Kunstfondsoplichter Clemens K. heeft in hoger beroep een cel straf van 4,5 jaar gekre gen voor verduistering van 16,2 miljoen euro. Eerder werd hij veroor deeld tot vijfjaar. K. werkte onder meer als hoofd financiën bij de Stichting Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouw kunst en daar ver dween ook verreweg het meeste geld. Toen K. in 2010 werd veroor deeld tot vijfjaar was hij al naar Thailand ge vlucht. Recent kwam hij terug naar Neder land. Trump gaat voor presidentschap Tv-ster en vastgoed miljardair Donald Trump heeft zich voor de Republikei nen kandidaat gesteld voor de presidentsver kiezingen van de VS. Hij kondigde het nieuws aan vanaf de vijfde verdieping van zijn eigen Trump To wers in New York, al dus CNN. Koenders voor het eerst naar China Voor het eerst sinds zijn aantreden gaat minister Koenders (Buitenlandse Zaken) naar China. Hij spreekt met zijn Chi nese ambtgenoot Wang Yi over veilig heid en vredeshand having. Koenders hoopt op een grotere rol van China bij VN-vredesmissies. WOENSDAG 17 JUNI 2015 Het schoonmaken en fileren van de Hollandse Nieuwe is weer begonnen. De beste fileerders kunnen zo'n twee honderd exemplaren per uur verwerken, foto Frank Jansen 'Fris mild bouquet van zilt en zoet' door Annemart van Rhee Het aantal calorieën per haring. Er zijn liefhebbers die tijdens party's twaalf exemplaren oppeuzelen. MOSKOU DEN HAAG BRUSSEL DEN HAAG AMSTERDAM NEW YORK PEKING Actie loopt van 15 mei t/m 15 juli 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11