Opblaasboog geeft start en finish gezicht BETER HOREN BEGINT MET EEN GRATIS BOEKJE Opvangcentra hebben het druk bij start geboorteseizoen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Het geboorteseizoen van de gewone zeehond is bezig. Verweesde puppy's worden 'huilers' genoemd. tets Ze janken met lange uitha len om hun moeder en dat klinkt als het huilen van een mensenkind." Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren heeft al vier 'huilers' naar opvangcentrum A Seal in Stellendam gebracht. „Een grijze zeehond wordt door zijn moeder drie weken op het droge gehouden", vertelt Van der Hiele. „Maar een gewone zee hond moet vanaf de eerste mi nuut zwemmen. Tja, en dan wordt er wel eens een van de zandplaat gespoeld of afgedreven door de wind." De KNRM in Eemshaven meldde zondag een zeehondenbaby van een boei uit zee te hebben gehaald. „Het dier tje hing zichtbaar vermoeid aan die ton", vertelde een redder. Ecomare op Texel herbergt één huiler en Pieterburen in Gronin gen heeft er momenteel zeven in huis. A Seal krijgt er elk jaar onge veer twintig binnen. Omdat het de laatste tijd flink heeft gewaaid, rekent van der Hiele dit jaar op dertig weesjes: „Ze gaan eerst tien dagen in quarantaine. Daar hou den we de temperatuur op 20 gra den en krijgen ze elke drie uur voeding. Zo nodig ook nog eens 's nachts. Gewoon babyvoeding van Nutricia in water. Later doen we er nog gemalen vis doorheen. Die eerste tien dagen zijn cruciaal. Ze kunnen er ineens tussenuit pie pen. Het ene moment nog goed en tien minuten later ligt-ie dood." Bij A Seal in Stellendam wer ken deze dagen twee ploegen van twintig vrijwilligers om de baby's te verzorgen en te voeden. In het begin gaat het langzaam, maar zo dra de weesjes zelfstandig kunnen eten gaat het snel. „Dan komen ze drie kilo per week aan. Als ze bin nenkomen wegen ze een kilo of tien. Op het laatst vreten ze als een grafdelver. We houden ze niet langer dan strikt nodig. Als ze op 35 kilo zitten, gaan ze naar zee." „Dat is al jarenlang een grote wens van ons: iets waarmee we het start- en finishpunt beter kunnen aangeven", vertelt secre taris Corine Meeles van het be stuur van de Avondvierdaagse. Dankzij de Stichting Renesse markeert een grote opblaasboog voortaan begin en einde van de af te leggen serie kilometers. „Je geeft die start en finish zo net iets meer gezicht." De 'Zierikzee- sche Avondvierdaagse' beleeft dit jaar de zeventigste editie. Voor de laatste avond worden wandelaars opgeroepen zich uit te dossen in het thema The Se venties. „Sommigen doen daar al tijd enthousiast aan mee. Voor anderen hoeft het niet. Dus doe gewoon lekker je eigen ding. Al les is goed." De verjaardag van de tocht die in 1939 voor het eerst werd gehouden (en die tij dens de oorlog en na de Waters nood niet plaatsvond) wordt ver der niet uitbundig gevierd. Van het halve bestuur is recent af scheid genomen. „Het is best krap met z'n drieën, dus we heb ben het even minimaal gehou den. En... nieuwe bestuursleden worden nog gezocht." DINSDAG 16 JUNI 2015 Zeehondje huilt om moeder door Ton van den Nouweland De afgelopen week zijn er langs de Nederlandse kust twaalf verweesde zeehondjes naar opvangcentra gebracht Anne-Nel Breen (I) en Gerie Coolbergen met een huiler in de quarantaine van A Seal. foto Dirk-jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE Rond de 700 wande laars hadden gisteravond de eer de zeventigste editie van de 'Zie- rikzeesche Avondvierdaagse' te openen. Dat deden ze door in ge- bruikname van de op het Haven park gestalde start- en finish- boog. Wilt u beter horen? Begin dan met ons gratis boekje 'Een eerlijk verhaal'. Dé gids voor alle mensen die twijfelen aan hun gehoor. Bestel het op beterhoren.nl. Of ga naar een winkel bij u in de buurt en doe meteen een gratis hoortest. Welkom! Beter horen begint met Beter Cl Lang van gedroomd en eindelijk gisteren voor het eerst in gebruik geno men: een start- en finishboog. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58