Kankercel steekt andere cellen aan 8 HARTOfZII Stress vlak voor vertrek 3i vAK A i ITiE Vakantie Tot een jaar geleden was Janneke Dietvorst (34) uil Sint Maartensdijk altijd moe en had ze nergens energie voor. Tot ze begon met voedingsshakes. Ik kon weer normaal uit bed komen en hoefde niet langer overdag een paar uur te slapen Êf 0911110 If tti' &D00R JOANNE KARKDIJK Misschien moet je je doelen bijstellen en kan je voor de rest van je leven niet meer dan zestien uur per week werken, zeiden de behan delaars van Janneke Dietvorst een jaar geleden. Na een reeks onder zoeken werd het chronisch ver moeidheidssyndroom vastgesteld. Haar hobby's had ze opgegeven, om maar te kunnen blijven werken en haar opleiding af te maken. Maar uiteindelijk moest ze ook stoppen met haar hobby's. „Het voelde alsof mijn leven voor bij was. In mijn hoofd wilde ik zo veel, maar mijn lichaam wilde niks." Door de burn-out die Diet vorst ook nog kreeg, had ze weinig zin om te eten en zorgde ze niet goed voor zichzelf. Toen zag ze een advertentie om drie dagen voe dingsshakes te proberen. „Wie weet," dacht ze. „Ik zou in ieder geval voldoende voedingsstoffen binnenkrijgen, was mijn gedachte." En toen kwam de omslag. „Al snel merkte ik dat ik meer zin kreeg om dingen te doen. Na acht weken kon ik weer normaal uit bed komen. Ik merkte dat ik om negen uur 's avonds niet meer zo moe was waardoor ik naar bed moest, ik kon weer gewoon een film afkijken zon der in slaap te vallen. Ook hoefde ik overdag niet langer een paar uur te slapen." Vitaal Na twaalf weken voelde Dietvorst iets wat ze nog nooit had gevoeld: vitaliteit. „Toen besefte ik dat ik al tijd moe ben geweest, een leven lang." Inmiddels gebruikt Dietvorst de voedingsshakes zeven maanden en heeft ze een eigen bedrijf opgezet. Ze is lifestylecoach en geeft ande ren advies over gezonde voeding. „Gezonde voeding heeft iedereen nodig. Op de shakes kan ik geen medische claim doen. Ze zijn echt een aanvulling op een gezond en compleet eetpatroon." Dietvorsts leven is veranderd. „Ik ben nog elke dag dankbaar dat ik weer gewone dingen kan doen, zoals in de tuin werken of naar Ber gen op Zoom rijden. Als ik nu moe ben, is dat omdat ik druk bezig ben geweest. En dat is juist een heel goed gevoel." Agressieve kankercellen kunnen minder agressieve cel len ertoe aanzetten zich ook agressief te gedragen. Dat melden Amsterdamse en Utrechtse onderzoekers. Kanker ontstaat als cellen beschadigingen oplopen in hun dna. Dit is het erfe lijke materiaal dat alle informatie bevat die een cel nodig heeft om onderdelen te maken die nodig zijn om goed te functioneren. Raakt het dna beschadigd, dan kan dat ertoe leiden dat bepaalde moleculen en bestanddelen van de cel niet meer of juist in te grote hoeveelheden worden aangemaakt. Doorgeven Hierdoor raakt de normale werking verstoord en begint de cel zich soms ongeremd te delen. Dan ont staat kanker. Afhankelijk van welke dna-beschadigingen optreden, kan de tumor zich verspreiden (uit zaaien). Dit gebeurt als de kanker cel zich gemakkelijk kan losmaken uit de tumor. Niet elke kankercel kan dat. De Amsterdamse en Utrechtse onderzoekers tonen nu aan dat tumorcellen die zich ge makkelijk uitzaaien deze eigen schap kunnen doorgeven aan min der agressieve tumorcellen. Hoe doen ze dat? Door de moleculen die verantwoordelijk zijn voor uitzaai ingen keurig verpakt in een vetbol letje naar de minder agressieve tumorcellen te sturen. Als die het vetbolletje opnemen, kunnen zij zich ook uitzaaien. De onderzoe kers hebben dit aangetoond in mui zen. Op eenzelfde manier kunnen tumorcellen waarschijnlijk ook re sistentie tegen chemotherapie aan elkaar doorgeven, denken de on derzoekers. De eigenschappen van tumorcellen zijn veel veranderlijker dan altijd is gedacht, otmartendqoper dinsdag 16 juni 2015 VOLOP Ingrid Meurs, Relaxed op vakantie. Kosmos uitgevers, €16,50 Hoera! Het is bijna va kantie. Je gedachten dwalen vast al af naar lome dagen aan de kust, wandelen in de bergen of een heerlijk kopje koffie in dat Italiaanse dorpje. En dan slaat vlak voor vertrek de paniek toe. Hoe krijg je alle voorbe reidingen op tijd gedaan? Zes tips om vakantie stress te voorkomen. IZet je out-of-office een dag eerder aan zodat je zaken op kantoor kunt af handelen zonder dat men sen meteen antwoord verwachten 2 Werk niet tot 10 uur 's avonds door voor je op vakantie gaat, zorg dat je een dag vrij hebt om thuis alles af te ronden Je huis hoeft niet helemaal schoon te zijn voor je weggaat 4 Ga niet de dag voor vertrek nog de stad in voor laatste inkopen. Als je iets vergeet is het daar ook wel te koop Vertrek zo mogelijk niet midden in de nacht en maak van de reis ook al een vakantie. 6 Zet een week voor vertrekje koffer klaar en stop daar schone kle ding die mee moet vast in. BRON: RELAXED OP VAKANTIE, INGRID MEURS, KOSMOS UITGEVERS, 016,50 'Nu geeft moe zijn me een goecl gevoel' 44 Een kankercel kan een andere cel een boodschap sturen foto oreamstime Janneke Dietvorst heeft weer voldoende energie. FOTO LEO ADRIAANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52