I 7 Trainen is leuk maar wees realistisch. Je kunt wel de taille willen van Doutzen Kroes maar niet iedereen is een supermodel vorm van fruit, groenten, bonen en peulvruchten. Ook een beetje vlees, eiwitrijke producten en aardappels - dat is eigenlijk groente -zijn prima." Bierbuik Verder is het verstandig om alcohol zo veel mogelijk te laten staan. Sei dell: „Een bierbuik bestaat echt. Veel alcohol leidt tot veel vetopslag in de buik." En het is altijd goed om minder te snoepen en geen suikerrijke dran ken (frisdrank) te drinken. Ellen Govers: „Maar sta jezelf wel een keer per dag iets ongezonds toe. Dan genietje ervan." Seidell: „Ga niet op een streng dieet. Dat is niet goed vol te hou den." Mieke Kosters (43), afval- coach en schrijfster van onder meer Het geheim van slanke mensen, on dervond dat aan den lijve. „Vanaf mijn 15e volgde ik diëten. Dan viel ik af en een half jaar later zat het er weer bij." I lapje hier, hapje daar Toen Kosters buikomvang negen jaar geleden bijna de meter aan tikte, besloot ze niet het zoveelste dieet te volgen, maar haar slanke vriendinnen goed te bestuderen. Ze ontdekte dat ze veel meer at dan die vriendinnen. „Ik telde de helft van wat ik in mijn mond stopte, niet mee. Een hapje hier, een hapje daar. Zo nam ik altijd de promotie hapjes in de supermarkt." Het viel haar ook op dat mensen met een gezond gewicht zeker niet de hele dag wortels en komkom mers eten. „Dat doen alleen men sen die lijnen. Slanke mensen eten wat ze willen, alleen minder. Daar moest ik naartoe. Ik kwam erachter dat dunne mensen ook nee zeggen tegen dingen die ze lekker vinden. En ook gaan sporten als ze geen zin hebben." Door structureel minder te eten en geheime dikmakers als sap uit een pak te laten staan, slonk Kosters buikomvang naar 74 centimeter. Ze gelooft in een gezonde basis, aange vuld met ongezonde dingen waar je van geniet. Zo eet ze elke dag een boterham met hagelslag. „Dat is beter vol te houden dan alle suikers uitbannen." Begeerde blokjes Bewegen is óók cruciaal, zegt Ellen Govers. Het is gezond om zo veel mogelijk de trap te nemen, te fiet sen en te lopen. Van meer bewegen alleen val je helaas niet veel af. Jaap Seidell: „Dat effect valt reuze tegen. Wel zorgt flink bewegen (vanaf dertig minuten per dag tot een uur) ervoor dat mensen makke lijker op gewicht blijven. Omdat het je spiermassa op peil houdt. Als je afvalt zonder te trainen, verlies je vet en spieren, terwijl juist je spie ren bepalen hoeveel calorieën je nodig hebt. Als je spiermassa daalt, word je makkelijker zwaarder." Die spieren zijn de reden dat man nen, die meer spiermassa hebben, sneller kilo's kwijtraken dan vrou wen. Mieke Kosters: „Dat verschil is shocking groot. Vergelijk je als vrouw dus nooit met een man als je wilt afvallen. Dat win je niet." En dan is er het sixpack, voor menigeen de ultieme droom en in theorie haalbaar, zegt personal trai ner Chris Veldman. „Want iedereen heeft blokjes als buikspieren. Bij ie mand die droog is (lees: zonder buikvet) zie je ze ook." Om het sixpack te accentueren, moetje dagelijks buikspieroefenin gen doen. „Wees wel realistisch," zegt Veldman. „Mensen komen bij mij omdat ze een platte buik willen en nemen foto's mee van Doutzen Kroes. Maar niet iedereen heeft de taille van een supermodel. En het kan wel een jaar duren voordat je blokjes ziet. Bovendien verdwijnen ze veel sneller dan dat je ze op bouwt." Het moet wel leuk blijven, vindt Ellen Govers. Bij haar advies zit geen woord Spaans: „Zet in op een goed eetpatroon. Hou het simpel en gebruik je gezond verstand. Dan voel je je fijn, lost je buikvet letter lijk op en kun je verder met je leven." den en meet de omvang na een uit ademing. Ellen Govers: „Voor een vrouw is tot 80 centimeter gezond, voor een man tot 94." Mannen met een bui komvang vanaf 102 centimeter zit ten in de gevarenzone, voor vrouwen is dat 88 centimeter. Jaap Seidell: „Dat is meteen ook de grens van kledingmaat extra large." Buikvet kwijtraken lukt vooral door anders te eten, zegt Seidell. Door te minderen met zetmeelrijke koolhy draten zonder vezels (pasta, rijst en veel soorten brood). Seidell: „Ik noem dat altijd 'lege koolhydraten'. Die zorgen ervoor dat de buik veel vet opslaat en weinig afbreekt. Dat komt doordat ze de aanmaak van het hormoon insuline stimuleren." Ellen Govers: „Veel mensen eten drie keer in de week pasta. Het is comfort food. Maar in pasta zit twee keer zoveel koolhydraten als in aardappels." Seidell: „Als je koolhy draten eet, doe dat dan vooral in de 7 STAPPENPLAN NAAR EEN PLATTE BUIK 1 Wil je het echt? 2 Hou een eet- dagboek bij 3 Maak slim mere keuzes 4 Koop niks watje niet wilt eten S Geef je hap pen een cijfer 6 Stop met roken 7 Beweeg meer dinsdag 16 juni 2015 44 -^Hoe meer vet in de buik, hoe groter de kans op ziek ten. FOTO HH Bedenk wat afvallen je oplevert en wat de min der leuke consequenties zijn. Want die zijn er, ver zekert Mieke Kosters. „Je krijgt het nu eenmaal moeilijk. Wanneer je zin hebt in nóg een choco laatje en datje moet kie zen voor je doel: afvallen. Ga je ook rennen als het koud is? Het heeft geen zin om te beginnen als je niet echt van je buik afwilt en er geen moeite voor wilt doen." Het is belangrijk je eetpatroon te analyseren, zodat je erachter komt hoeveel, wat en waarom je eet. Kosters: „Na drie dagen heb je al een idee. Zo kwam ik erachter dat ik altijd 's avonds snack, als ik moe ben." Gratis apps, zoals Mijn Eetmeter van het Voedingscentrum, kunnen hierbij helpen. Begin met het laten staan van suikerhoudende dranken als frisdrank en alcohol, zegt Jaap Seidell. Eet fruit, groenten, bonen en peulvruchten in plaats van brood, pasta en rijst. Van ongezouten noten verzadig je sneller dan van chips. Dan heb je ook min der behoefte aan alcohol. Koop magere producten. Mieke Kosters: „Zoek een lekkere 30plus kaas, die bevat veel minder vet dan 48plus kaas." Beslis samen met het gezin wat er in huis moet komen. „Dat werkt moti verend," zegt Govers. „Zodat niet één gezinslid zijn best doet om minder te snoepen, terwijl degene ernaast een zak chips leegeet. Beslis ook met el kaar wanneer je bijvoor beeld patat haalt. Bijvoorbeeld op een dag dat alles in de soep loopt. En niet standaard een a twee keer per week." Eet alleen watje echt lekker vindt, dan eet je vanzelf minder, stelt Mieke Kosters. „Want negen van de tien keer stop je wat in je mond zonder er erg in te heb ben. Door alles wat ik eet een cijfer te geven, kwam ik erachter dat taart niet mijn ding is. Dan is het toch zonde als ik elke ver jaardag een stuk eet?" Dan word je wel iets zwaarder, maar het in terne buikvet neemt juist af, concludeerde Jaap Seidell na onderzoek. „Roken stimuleert vetop slag in de buikholte." Bewegen helpt om buikvet af te bre ken. Ellen Govers advi seert mensen onder de 40 te gaan hardlopen. Cardio- oefeningen hebben zin vanaf dertig minuten per keer, pas vanaf twintig mi nuten komt de vetverbran- ding goed op gang, zegt Chris Veldman. „Drie keer per week drie kwartier is supergoed. Als je de buik- vorm wil verbeteren, begin dan dagelijks met honderd buikspieroefeningen. Zon der gewichten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51