4 I ZO DOEN Gezond blijven, opvoeden; we zijn er dagelijks mee bezig. Welke lessen leerde het u van het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag Anton en Natalya en hun kinderen Stephanie (8) en Alex (2) uit Hooge Zwaluwe. o?doorwienekewennekes Als familie zorg je voor elkaar Samen zijn is belangrijk Spaar voor later, luxe kost geld Inburgeren is niet moeilijk, mits je normaal doet en goed voorbereid bent Rustpunt van de dag: samen eten Anton: „Als kleine jongen vond ik het prachtig om met mijn vader mee te rijden op de vrachtwagen. In de vakantie mochten mijn broer en ik om beurten mee. Tijdens die ritten is het reizigersbloed in mijn aderen gekropen. Ik heb weg- en waterbouw gestudeerd. Vlak voor mijn examen kreeg ik een brief van het bedrijf waar ik stage had gelo pen. Zij zochten een projectleider in Nigeria om kanalen te baggeren voor platforms. Ik heb mijn diploma opgehaald en een paar dagen later zat ik in het vliegtuig." Natalya: „Pas sinds ik jou ken weet ik hoe het voelt om te reizen. Ik woonde met mijn moeder, broertje en zus in Kazachstan. Mijn vader is overleden toen ik 11 jaar oud was. Mijn moeder moest hard werken en was daardoor veel van huis. Mijn zus heeft de taak van opvoeder op zich genomen, samen met haar zorgde ik voor het huishouden en voor ons broertje. Toen mijn zus op haar achttiende aan het werk ging, werd ik 'de vrouw des huizes'. Zo leerden we op jonge leeftijd datje elkaar moet helpen en voor elkaar moet zorgen." Anton: „Toen het werk in Nigeria klaar was, wilde ik niet terug naar Nederland. Dus nam ik projecten over de hele wereld aan. Zo kwam ik ook in Kazachstan terecht. Daar heb ik Natalya leren kennen." Natalya: „Ik werkte in een hotel, pal naast het kantoor van Anton. Alle bei wilden we graag een gezin vor men, het maakte niet uit in welk land. Samenzijn was het belangrijk ste. Voor Antons werk zijn we samen naar Rusland verhuisd en toen Stephanie 3 jaar oud was ver trokken we naar Nederland." Anton: „Mijn baas belde of ik inte resse had om de Tweede Maas vlakte mee aan te leggen. Zo reden we een paar weken later, wéér met ons hele hebben en houwen, naar Hooge Zwaluwe." Stephanie: „Ik weet nog goed dat we uit Rusland vertrokken. Dat vond ik heel spannend. Een nieuwe school met vreemde kinderen. Ge lukkig was iedereen heel lief voor mij." Anton: „Van mijn spaargeld heb ik hier, al voor ik Natalya kende, een huis gekocht. Pas goed op je centen, zeiden mijn ouders altijd. 'Spaar voor later, want luxe kost geld'." Stephanie: „Ja, dat leer jij mij ook. Als ik wat wil hebben moet ik klus jes doen. Tafel dekken enzo, of blaadjes uit de tuin opvegen. Daar krijg ik dan een euro voor." DE FAMILIE Anton: „Van dat geld heb je laatst een kilometerteller voor op je fiets gekocht, toch?" Natalya: „Sparen kennen wij niet in Kazachstan. Naast zo'n beetje iedere winkel zit een kredietbank. Alles wordt gekocht op afbetaling, zelfs een koffiezetapparaat." Anton: „Ik weet nog dat jij er echt van stond te kijken dat hier alles meteen wordt afgerekend." Natalya: „Bovendien heb ik mijn leven lang in kleine appartementjes gewoond. En nu had ik een huis met maar liefst twee verdiepingen. Toen wij hier introkken, was het wel echt een mannenhuis. Ik ben flink aan de slag gegaan om het ge zelliger te maken. Ik voelde me net Assepoester. Maar nu het af is voel ik me een prinses in dit paleis." Natalya: „Alles wat in huis moet ge beuren, is mijn taak. Anton doet wat daar buiten valt. De tuin en de boodschappen bijvoorbeeld. En hij kookt in de weekenden." Anton: „Maar ook door de week neem ik dat graag van je over, hoor. Het is mijn rustpunt van de dag. Dan zet ik lekker een muziekje aan. Wij hebben een open keuken en als ik achter het fornuis sta, geniet ik ervan iedereen bezig te zien." Natalya: „Samen aan tafel zitten kende ik niet. In Kazachstan eet ie dereen wanneer het uitkomt, vaak met het bord op schoot voor de tv. dinsdag 16 juni 2015 'Ik had het er graag voor over om me aan te passen' JL-V i T J\ -1, V" J 'dIIA Calv<) Anton van Dongen (44). Waterbouw projectleider Natalya Terechshenko (31). Huisvrouw. Stephanie van Dongen (8). Groep 4. Alex van Dongen (2) Peuterspeelzaal. Anton en Natalya met hun kinderen Stephanie en Alex. Er staat altijd iets op tafel wat de kinderen lusten. FOTO'S JAN STADS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48