1 HART8TZII I 3 DIEKSTRA Onderzoek waarom je de affaire begon. Wees niet zachtzinnig voor jezelf. Broed dit ei uit en praat erover met je partner Je zegt niet snel tegen je partner dat je je eenzaam in de relatie voelt SFEER IN DE LES SNELAAN TEH, EN KWALITEIT VAN DE LERAAR PRIJS KWALITEIT EIND OORDEEL bekende, spreek dan af welk con tact wel en welk niet is toegestaan. - Past het bij jou of jullie om bij vrienden geborgenheid te zoeken? Kijk wel uit, want voor je het weet luister je naar de onverwerkte pijn van die ander. Je zoekt een luiste rend oor en je krijgt adviezen en veroordelingen over je heen. Als de gene met de affaire ben je niet ver plicht om je daden op te biechten. - Misschien helpt het om uit te zoe ken om wat voor soort affaire het ging. Zie de 9 soorten die er zijn. - Onderzoek waarom je met de af faire begon en ermee doorging. Wees niet zachtzinnig voor jezelf. Broed dit ei uit en praat over je be vindingen met je partner. Dat kan volgens Deij helend zijn. Elkaar be grijpen draagt bij aan verwerking. - Een bedrogen partner kan wal ging ervaren en geen zin hebben in seks. Het enige tegengif is om dat gevoel met elkaar te bespreken. Ook als je vreest dat die derde beter was in bed, restje niets an ders dan er open over te zijn. Soms verbetert seks na een relatiedrama: Onze seksuele relatie was altijd goed. Toen uitkwam dat zij een affaire had gehad, dacht ik dat dit wel zou veranderen. Maar het werd eigenlijk alleen maar inten ser. Ik denk dat we minder tech nisch gingen vrijen en meer op contact waren gericht. Ik moest af en toe huilen of werd bang, maar dan kon zij me daar doorheen hel pen. Dat lukt bloot vaak beter dan overdag aan tafel of op de bank. - Een voorwaarde om te kunnen gaan verwerken, is de spijtbetui ging. De manier waarop luistert nogal nauw. Durft de overspelige te voelen welke helse pijn en averij je hebt opgelopen? Zodra een excuus uit het hart komt, werkt spijt betui gen verbindend. Er is weer een 'wij'. - Geloof dat verwerking mogelijk is, al zullen de pijn en herinnering blijven opduiken. Soms in lichte vorm, soms in een heftige. Inmiddels is het ruim twintig jaar geleden dat hij vreemdging. we kunnen het er zonder al te veel gedoe overhebben. Soms, als we ruzie hebben is het dan weer pijnlijk, maar ook dat is zo over. Zeker als hij me troost en laat uitrazen. Het is een soort litte ken en soms, lang niet altijd, doet het pijn als het wordt aangeraakt. René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Dikke kans dat, als je lang samen bent, je elkaar vooral nog aanspreekt op praktische zaken: 'Er moet melk worden gehaald'. Maar we zwijgen over verlangens en dromen. De een zaamheid sluipt erin. „Je kunt je verdomde eenzaam voelen in een relatie", zegt ze op een bijna boze manier terwijl er tranen verschijnen. 'Ze' is een vriendin die me zojuist heeft verteld te gaan scheiden. „Al lang?", vraag ik, doelend op die eenzaamheid. „Al jaren," antwoordt ze. „Nooit bespro ken?," vraag ik. „Nee, in elk geval niet met die woorden," zegt ze. Later, als ze weg is, vraag ik me af hoe vaak het voor komt dat part- ners elkaar vragen naar ge voelens van eenzaamheid in hun relatie. Geen gemakke lijke vraag. Een zaamheid is, zo blijkt uit veel onderzoek, een pijnlijk gevoel. In eenzaamheid is het gevoel van verbinding met de ander weg. Maar het verlangen naar verbinding niet. De pijn zit in die kloof. En vooral in je veronder stelling dat jouw verlangen naar verbin ding met de ander sterker is dan zijn of haar verlangen naar verbinding met jou. Dat maakt eenzaamheid dikwijls een vernederend gevoel. Een aanslag op je zelfrespect. Je zegt daarom niet snel tegen je partner dat je je eenzaam voelt. Omdat dit angst oproept. Voor afwijzing, onbegrip of dat de ander reageert alsof jij dramatiseert. Uit zelfbescherming spreek je vaak niet over je eenzaamheid, die daardoor juist wordt bevestigd. He lemaal als je de stille hoop koestert dat de ander je eenzaamheid opmerkt en er wat mee doet. Eenzaamheid is dan niet alleen meer iets 'in' maar ook 'door' de relatie. In hoeveel relaties bestaat die onbespro ken eenzaamheid? Volgens sommige on derzoeken in bijna tweederde van de oudere partnerrelaties. Zie het in de na genoeg verdwenen gesprekken over we derzijdse interesses, doelen en dromen; er wordt voornamelijk nog over prakti sche zaken gesproken - 'we hebben melk nodig', 'je vader belde', 'heb je aan de apk-keuring gedacht?'. Het uit zich in routines, die afstand en eenzaamheid creëren: hij zit elke avond voor de televi sie, zij achter haar laptop. Tweezaam- heid. Of in zo min mogelijk activiteiten samen en zoveel mogelijk met anderen erbij doen. In het prachtige toneelstuk Preziosa van de Duitse schrijver Wolff las ik: 'Eenzaam ben ik, niet alleen'. Voor wie dit herkent, zou met een partnerge- sprek weieens een toekomst van verbin ding kunnen openen. dinsdag 16 juni 2015 GO De knusse ruimte, de enthousiaste docente en de lichaamsoefeningen zorgen voor een ontspannen sfeer. Niet iedereen krijgt het voor elkaar om geforceerd te lachen. Wie zich vrij genoeg voelt, trakteert op een schaterlach in je oor. Zij wel. De lessen zijn niet zwaar, mensen van alle leeftijden kunnen meedoen. Een beetje wiegen, een beetje met de heupjes draaien, that's it. Voor wie zich in het dagelijkse leven liever als mossel of oester gedraagt, kunnen de lessen ongemakkelijk zijn. Het enthousiasme en gebul der van de docente werken zo aanstekelijk datje een diepe lach niet eens hoeft te forceren. Het gaat vanzelf. In haar mengelmoes van Nederlands en Engels valt het woord 'drop' regelmatig. Je zou er trek van krijgen. 10 euro om ruim een uur te lachen betaalt zich terug in een uitstekend humeur dat urenlang aanhoudt. Per reeks zijn de lessen goedkoper. Wie van zichzelf al een brok blijmoedigheid is, haalt er weinig extra rendement uit. Maar ja, voor wie geldt dat? Ha ha ha, doen! 44 Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl Tweezaam Reageren? René.Diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47