2 HART&ZII Belachelijk ontspannend (en lastig) soorten affaires DE REGELS VAN HET nLULLO vhm nu Lekker in balans Sa ile affaire De bedrogene heeft het nodig om cynisch te doen, walging en wraakgevoelens te uiten en de ander te straffen Wil je vrienden en familie trakteren op een sprankelend humeur? Na een uurtje lachyoga krullen je mondhoeken nog uren naar boven. Wel eens een razend interessante vloer van een yogazaaltje ge zien? Daar zie je jezelf naar turen als je on wennig en voor het eerst een les Hasya yoga, lachyoga, volgt. Tot de vakkundige do cente haar hoofd in haar nek gooit en kei hard schaterlacht. Daar kijk je wel van op. Met haar lachyoga richt zij zich op emo ties, geluk en loslaten. Jezelf laten gaan - ver dorie, wat is dat lastig als volwassene. Schaamte, schaamte, schaamte. Ook al weet je dat nep lachen en knuffelen de geluks- hormonen activeren. Die schaamte ver dwijnt, verzekert de docent. De meeste deelnemers ontdooien uiterst langzaam, op die ene dame na die ter plekke verandert in een andere vrouw. Ook na de les krijgt zij die stralende lach maar niet van haar gezicht. Mooi! de trouwe partner lukt om verder te kijken dan de slachtoffer rol, en de overspelige zijn schuld, schaamte en berouw oprecht kan uiten, is er een kans dat de tijd de wond heelt. Als je ten- sisbeheer: stabiliseer in de eerste weken na de ontdekking en haal zo min mogelijk overhoop. Tijdelijk ergens anders wonen, geeft extra onrust. Doe wat jullie nodig heb ben. Dat kan ook betekenen dat je de pijn af en toe niet wilt voelen. - Vlak nadat het geheim is uitgeko men (en hopelijk niet doordat één van je kinderen het ontdekte) ben je volkomen van de kaart. Jij als be drogene hebt het nodig om cynisch te doen, je walging en wraakgevoe lens te uiten en die ander te straf fen. Kies daar nooit internet voor uit. Dat valt niet meer te wissen. - De schuldige worstelt nog met een (seksueel) verlangen naar die derde. Hij of zij waande zich mas ter of the universe - ik was met mijn dubbelleven slimmer en sexier dan de rest - en kukelt keihard van die godensokkel. Nu moet hij of zij het contact met die derde verbre ken. Ben je bedrogen dan moet je erop kunnen vertrouwen dat je partner volledig terugkeert in jullie relatie. Is die boze buitenwacht een minste wat doet én verdere bescha digingen voorkomt. Wie begrip en compassie kan tonen, aldus de rela tietherapeute, heeft toekomst. 'Wat heel lang bleef zitten, is dat ik bleef weigeren om zijn pijn ook te erkennen. Hij was voor mij de dader Ik wilde het niet laten gaan. Ik kan met eerlijkheid zeggen dat pas op het moment dat ik kon erkennen dat hij ook leed, onze ver werking, ook de mijne, een kans maakte.' Uit: Blijf toch bij me. Daar ligt de sleutel. Deij werkt met emotionally focused therapy (eft), een Amerikaanse methode waar mee psychologe Sue Johnson naam heeft gemaakt. Johnson publi ceerde 'Houd me vast', waarin ze beschrijft hoe geliefden in rondjes blijven lopen als zij zich niet op een gezonde manier emotioneel afhan kelijk van elkaar durven te maken. Ook hier draait het om open, be trokken en kwetsbaar durven zijn. Breekt een derde in je relatie in dan gelden de handvatten in het zelfhulpboek van Petra Deij. Dit zijn enkele die handreikingen: - Erken dat de schok vraagt om cri- -> VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar uit elkaar gaan, hoeft niet. In 'Blijf toch bij me, verder na een affaire' grijpt relatietherapeute Petra Deij de rauwe werkelijkheid bij de strot en loodst, voor zover mogelijk, twee gehavende en door emoties overmande partners naar rustiger vaarwater. „Je kunt er uitkomen, écht", zegt Deij. „Het is vreselijk als één van de twee is vreemdgegaan, maar het is ook weer geen delict. De overspe lige zal harder moeten lopen om de relatie beetje bij beetje weer goed te krijgen. Het is cruciaal om je in de ander te verplaatsen: hoe zou ik reageren als mij dit was overko men? Een van beiden heeft de muren flink vies ge maakt, maar je zult de kamer erna toch samen moeten witten." Pas als het dinsdag 16 juni 2015 GO De romantische affaire: duurt met zijn uitstapjes en weekeindjes weg meestal langer. Voorziet in de behoeften die de ontrouwe partner, om welke reden dan ook, niet durft te uiten in de officiële relatie. Vaak lijkt het of de vreemdganger tekortkomt, maar in werkelijkheid durft hij/zij zich on voldoende te geven in de relatie. M De noodfondsaffaire: die ont- staat als de bedrieger bang en overtuigd is dat zijn of haar relatie zal eindigen, omdat hij of zij niet de moeite waard is. «De protestaffaire: vreemd gaan als protest voor een gebrek aan aandacht. De af faire moet aan het licht komen om de ander dat betaald te zetten. De pak-me-dan-affaire: be- doeld om de ander alert of V jaloers te maken. Door leegte en eenzaamheid wordt er te weinig binding gevoeld. De grote-versierders-af- faire: draait om span ning, om macht in seksuele contacten. De dader heeft moeite om zich echt te binden aan zijn partner. 7, «J De compulsieve affaire: de overspelige gaat vaker 1' 1' vreemd en zoekt controle en ontlading, om een gevoel van be klemming, onrust of angst tijdelijk te laten verdwijnen. èDe burn-out-affaire: de ver houding is het resultaat van lange tijd trachten om intimi teit in de relatie op te bouwen, wat (deels) is mislukt. De vreemdganger zoekt heil in een affaire. De we-zijn-toch-al- leen-maar-vrienden- affaire: Als je blij bent met een afspraak, je kleding erop uitkiest en met smart wacht op de ontmoeting, een appje of mailtje terwijl je dat voor je partner verzwijgt dan is dit gevaarlijk voor je relatie. De ontrouw zit niet in seks, want die is er niet, maar je sluit je partner buiten en streeft naar intimiteit met die ander. Virtuele seks: in het geheim I Q berichten uitwisselen of internetseks is ook vreemdgaan. Je onttrekt je deels aan je partner en deelt niet wat je doet. spel 44 Vlak nadat het geheim is uitgekomen zijn mensen volkomen van de kaart. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46