Holland America Line NOS-beveiliger kreeg veel waardering voor zijn koelbloedig optreden NIEUWS 3 Raymond van Gog lokte in januari 'terrorist' Tarik Z, in de val. Hij had geen plan, zo vertelt hij nu. iemand?" zegt zijn vrouw Marlous. „Maar er was niemand." Dat bleef zo. Maar waardering was er wel. Bloemen van de burgemeester, complimenten van iedereen in zijn om geving. Natuurlijk kwam ook die kriti sche vraag wel eens voorbij: was het wel zo slim een gewapende man mee het gebouw in te nemen? Ook al bleek het pistool later nep. „Wel één die nie mand van echt zou onderscheiden", zegt Van Gog. „Welk protocol er ook bestaat, op zo'n moment handel je spontaan", zegt zijn vrouw. En zo ging het ook inderdaad. Tarik draalde al een tijdje voor de ingang van het NOS-gebouw. Totdat hij besloot het briefje met instructies bij de twee bewakers neer te leggen, waarop zijn dreigementen stonden plus het feit dat hij gewapend was. Tarik wilde naar binnen, dat was duidelijk. „Ik schiet je niet in je rug als je voor me loopt", beet hij de beveiliger toe. Van Gog had nog de tijd ongezien een alarmknop in te drukken. En zei daarna tegen Tarik zoiets als: „Oke, dan gaan we maar". In de ongeveer vijftien jaar dat hij bewaker is, had Van Gog nog nooit zo iets meegemaakt. Hij wist dus ook niet precies wat hij met die bewapende gek aan moest. Eén ding wist hij wel: breng hem niet naar een studio waar nieuws wordt gemaakt, waar mensen zijn. Het idee om Tarik in een lege stu dio te loodsen om tijd te winnen, ont stond spontaan. „Alles wat je doet is zo'n situatie, beslis je per moment", zegt Van Gog. Het liep goed af. Tarik gepakt, Raymond de onbekende held. Het is alweer vijf maanden geleden. Van Gog ging door met zijn werk alsof hij nooit gegijzeld was. „Hij sliep ge woon, die nacht daarna, terwijl ik de hele nacht wakker lag," lacht Marlous. Het bizarre incident komt nog vaak ter sprake. Altijd wel weer iemand die er over begint. Of Tarik is weer in het nieuws. Zoals vrijdag, als de inhoude lijk rechtszaak begint. Raymond en zijn vrouw zullen erbij zijn. Zij wil Ta rik wel eens zien. Beiden willen weten wat hem nou precies bezielde. Hun leventje hebben ze gewoon weer opgepakt. „Al genieten we nog meer en bewuster van ons gezin," zegt Marlous die met Raymond twee kinde ren heeft. „Omdat je toch beseft dat het ook anders had kunnen aflopen." Toen Tarik Z. op 29 januari met pistool het NOS-ge- bouw binnendrong om het journaal te kapen, hield één man het hoofd opvallend koel: Raymond van Gog (35), de bewaker die Tarik naar een lege studio leidde en hem zo in de val lokte. „Ik had geen plan. Ik be sloot spontaan wat ik zou doen." Onwerkelijke en bizarre televisie was het, de beelden waarop 'terrorist' Tarik Z. werd gearresteerd. De hoogbe gaafde jongeman uit Pijnacker was net met een pistool het NOS-gebouw in Hilversum binnengedrongen omdat hij op nationale televisie zijn boodschap wilde verkondigen. In een lege studio zagen kijkers hem ongeduldig wachten totdat agenten hem tamelijk makkelijk overmeesterden. De man die hem die studio had inge lokt, deinsde op dat moment achteruit. De list die bewaker Raymond van Gog onder dreiging van een pistool spon taan had bedacht, was gelukt. Tarik was gepakt en niemand was gewond. Terwijl alles en iedereen op het wel en wee van 'boef Tarik Z. dook, bleef 'held' Raymond van Gog uit de publici teit. „Ik ben op sociale media ontzet tend veel gecomplimenteerd", zegt de Hilversummer. „Al stond daar nooit mijn naam bij, ik weet dat ik dat was." En 'intern' heeft hij zeker enorm veel waardering gehad voor zijn koel bloedigheid. In de deuropening van zijn rijtjeshuis in Hilversum, zegt hij met een lach op z'n gezicht: „Ik heb zo veel veren in mijn reet gehad dat ik voor jaren vooruit kan." Veel wil Van Gog niet vertellen over die bizarre avond van 29 januari. Hij verwijst naar de woordvoerders van de NOS. Destijds al werd hij gewaar schuwd door de NOS: er zullen wel tal loze journalisten voor je deur hangen. „Hij belde toen midden in de nacht naar huis. Kan ik thuiskomen? Staat er Ik heb zoveel veren in mijn reet gehad dat ik voor jaren vooruit kan' 2449 2599 3049 De wereld is Kras Holland America Line DINSDAG 16 JUNI 2015 Held door een spontane actie door Victor Schildkamp en Raymond Boere Boven: Tarik Z. foto Bart Rost Links: Beveiligers bij het NOS-gebouw de ochtend na de gijzeling. foto Koen van Weel/ANP Raymond van Cog beveiliger Unieke kans! Deze droomcruises door Azië, Indonesië en Zuid-Amerika. Ontdek bijzondere landen tijdens één vakantie. Bij Kras reist u compleet verzorgd. Singapore Indonesië Per ms Volendam naar o.a. Jakarta, Java, Bali, Lombok, Komodo en Soerabaja. Rechtstreekse vlucht per Singapore Airlines Citytour Singapore, dagtrip Sentosa Eiland Vertrek: 4 jan. Zie: Kras.nl/37380 Azië, Singapore Hong Kong Per ms Volendam naar o.a. Koh Samui, Bangkok, Cambodja, Ho Chi Minh-stad en Halong-Bay. Vliegreis, transfers, maaltijden aan boord Hotelnacht citytour Singapore/Hong Kong Vertrek: 17 jan. 15 mrt. Zie: Kras.nl/37230 Argentinië, Uruguay Chili Per ms Zaandam, o.a. Buenos Aires, Monte video, Punta Arenas, Ushuaia en Valparaiso. Vliegreis, transfers, maaltijden aan boord Hotelnacht citytour Buenos Aires/Santiago Vertrek: 4 dec. 19 feb. Zie: Kras.nl/37409 17 dagen v.a. 19 dagen v.a. 19 dagen v.a. A Signature of Excellence

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3