'Niemand schuldig* aan dood van baby Jasper Nacht van Sint Jan Sandra Roelofs bezoekt Georgische expositie Martelmuseum in Brugge ZEELAND 11 Vindingrijkheid kun je onze middeleeuwse voorouders niet ontzeggen. Ze verzonnen de meest creatieve martelmetho den. In Brugge kun je ze bekijken in het Torture Museum. Het museum is gevestigd op een toepasselijke plaats: in De Oude Steen, waar eeuwen geleden al een gevangenis zat. Het 'Torture Museum' bevat een indrukwek kende collectie martelwerktuigen. Wassen beelden verbeelden de middeleeuwse ongelukkigen die slachtoffer werden van de perver se methoden, waarbij het doel de middelen heiligde. Het museum toont tot in detail hoe dat in zijn werk ging. Het begint al bij het binnengaan van de kelderruimte, die zich er door het geluid en de lichtinval perfect voor leent om de huiveringwek kende martelmethodes te laten zien. De introductie bestaat uit een reproductie van het schilderij van kunstschilder Gerard David. 'Het oordeel van Cambyses' toont hoe een corrupte rechter in Perzië wordt veroordeeld voor omkope rij en daarom levend wordt ge vild. Dat is nog niks vergeleken met wat de bezoeker verderop in het museum te wachten staat. Neem nou de foltermethode waarbij een staak in anus of vagina werd geduwd en het lichaam daarna rechtop werd gezet. De beul moest zich een waar vakman to nen, want hij mocht geen vitale delen van het lichaam raken. Dan zou de doodsstrijd van het slacht offer niet lang genoeg duren. Een echte blikvanger is de folter- stoel, waar veel varianten van be stonden. Het exemplaar in Brug ge bevat meer dan vijfhonderd spijkers, waar het slachtoffer op vast gesjord werd. Uit de tijd van de inquisitie komt de zaag. Een veroordeelde werd aan z'n enkels aan het plafond ge hangen, waarna de beul de zaag tussen de benen van de 'crimi neel' zette. Ook hier hield de beul op tijd weer op, zodat het lekker lang duurde voordat de ongelukki ge stierf. De beulen hadden soms een erg lange adem. Een beproefde metho de was het 'druppelen'. Het slacht offer werd op een stoel gebonden, waar hij of zij steeds druppels wa ter op het hoofd kreeg. Die zorg den heel langzaam voor een gat in het hoofd, en na maanden druppelde het water zo ongeveer de hersenen in. Het museum in de Wollestraat is voor eigenaar en jurist Dirk Van den Bossche de ideale locatie. „Dit past hier perfect. Brugge had immers ooit zelf een folterkamer in 't Brugse Vrije. Hier werd in 1805 ook de roversbende van Bae- kelandt op het schavot gedood." Het ging er destijds gewoon zo aan toe, en dat wil ik laten zien. Nu vinden we dit verwerpelijk Dirk Van den Bossche, eigenaar Voor hem is het museum een droom die in vervulling ging. „Ik was er al lang mee bezig en kwam op dit idee toen ik in Italië een dergelijk museum bezocht. In Sint Petersburg kon ik een groot deel van de collectie voor de ko mende tien jaar in bruikleen krij gen. Ook uit Hongarije en Duits land hebben we spullen gehaald. Er zitten originele apparaten bij van meer dan tweehonderdvijftig jaar oud, al is een ander deel van de collectie nagemaakt." Van den Bossche is niet uit op spanning en sensatie, vertelt hij. „Het ging er destijds gewoon zo aan toe, en dat wil ik laten zien. Nu vinden we dit moreel verwer pelijk. Het jaagt mensen schrik aan, maar aan de andere kant wil len ze ook graag komen kijken. Uiteindelijk wint de nieuwsgierig heid het van de afkeer." KNOKKE-HEIST. Niemand wil de verantwoordelijkheid nemen voor de dood van baby Jasper, in no vember 2012 in het ziekenhuis in Knokke. Dat bleek tijdens een rechtszitting over het drama. De acht maanden oude Jasper overleed in het Knokse zieken huis, waar ook veel (West-) Zeeuws-Vlaamse vrouwen beval len, nadat hij lachgas kreeg toege diend in plaats van zuurstof. Dat gebeurde tijdens een relatief een voudige ingreep. De leidingen in de nieuwe operatiezaal bleken ver keerd aangesloten. De baby raakte in coma en stierf een paar dagen later. Alle betrokken partijen plei ten zichzelf vrij, bleek bij een zit ting van de Brugse raadkamer. Het parket wil de behandelend anesthesist, het hoofd van de ope ratiekamers en twee directeuren van het ziekenhuis voor de rech ter dagen. Ook het ziekenhuis zelf en het bedrijf dat de verbouwing van de operatiekamer uitvoerde, zouden zich moeten verantwoor den. Al die partijen lieten via advo caten weten het daar niet mee eens te zijn. Ze wijzen allemaal naar een ander. De raadkamer besluit eind de ze maand wie zich wel degelijk moet komen verantwoorden voor de rechter. SINT KRUIS. Boerderij Lentebloe sem aan de Molenweg in Sint Kruis houdt vrijdagavond de Sint Jansnacht. Spil van het feest is het onste ken van het Sint Jansvuur. Dat is een overblijfsel van een traditie rond het Germaanse Midzomer feest, waarbij grote vreugdevuren werden ontstoken. De Christenen namen het feest over en vormden het om tot 'feest van Johannes de Doper'. Tijdens de Sint Jansnacht zijn er verder kinderactiviteiten, mu ziek en er worden verhalen ver teld en broodjes gebakken. Het evenement duurt van 20 uur tot middernacht. De tentoonstelling in Galerie De Ouverture in Cadzand-Bad is afge lopen zondag opengegaan. Er zijn werken te zien van tien Georgi sche kunstenaars. Onder hen Nug- zar Kakhiani, wiens werk ook te zien is in de Hermitage in Sint Pe tersburg. Sandra Roelofs bezoekt de expositie tussen 16.00 en 19.00 uur en geeft een toelichting op de betekenis van kunst en cultuur in Georgië. Sandra Roelofs is getrouwd met Mikheil Saakasjvili, die van 2003 tot 2013 president van Geor gië was. Als 'first lady' richtte ze in haar tweede thuisland onder meer de stichting SOCO op, die mobiele medische teams op het platteland ondersteunt, kankerpa tiënten helpt en opkomt voor de zorg voor gehandicapte kinderen. Tegen haar man lopen op dit mo ment nog juridische procedures in het land waar hij tien jaar presi dent was. Hij geeft les aan de uni versiteit van Boston, terwijl Roe lofs pendelt tussen Terneuzen en Georgië. DINSDAG 16 JUNI 2015 De beul was een vakman door Frank Gijsel BRUGGE - Marteltuigen doen men sen huiveren. Dat deden ze altijd al. En tóch trekken de afschrikwek kende instrumenten ons aan. Dat is óók van alle tijden, want het marte len van vermeende criminelen, hek sen of ketters werd in de middel eeuwen niet zelden ingezet als volksvermaak. Om de hedendaagse nieuwsgierigheid te bedwingen, opende onlangs in Brugge een fol- termuseum. Antwerpen Wees gerust: bezoekers worden niet gefolterd. Maar een klein beetje mee voelen, dat mogen gasten van het museum wel. Torture Museum De Oude Steen aan de Wollestraat 29 in Brugge is dagelijks open van 10.30 uur tot 18.30 uur. In juli en augustus sluit het museum om 21.00 uur. Meer informa tie: www.torturemuseum.be. door Martijn de Koning door Peter van den Assem CADZAND-BAD. De voormalige pre sidentsvrouw van Georgië, Sandra Roelofs uit Terneuzen, bezoekt op vrijdag 3 juli de expositie 'Georgi sche kunstenaars aan de Zeeuwse Kust'. Wassen beelden nemen in het museum de plek in van de ongelukkigen die in de middeleeuwen de martelmetho- des moesten ondergaan, foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39