R1H Bibliotheek moet op zoek naar geld Waterschap zet schapen in voor onderhoud dijken Huurverhoging onbegrijpelijk PZC COLOFON Zandbank 2 ZEELAND OUTLET WINKEL Stichting IK blij met steun fonds COMMENTAAR Het doet elk jaar pijn. Als de huren per 1 juli weer eens omhoog gaan, moeten de bouwverenigingen uitleg gen wat met goed fatsoen niet meer te verklaren is. Wie begrijpt nog, dat je als huurder in Zeeland reke ning moet houden met een verhoging tussen één en vijf procent? Een procent is gelijk aan de inflatie van vorig jaar en lijkt daarom nog wel te rechtvaardigen. Maar vijf procent, dat kan hard aanko men. De bouwcorporaties valt weinig te verwijten. Zij moeten zorgen dat ze financieel gezond blijven. Zij moeten continuïteit leveren. De boosdoener is de combinatie van de financiën van de bouwvereniging met de inko mensafhankelijke huurverhoging, zeg maar het inkomensbeleid. Dat samenspel maakt het buiten gewoon complex. Het huurbeleid dreigt vast te lopen in compense rende, flankerende en corrige rende regeltjes. De conclusie moet zijn, dat de huur geen goed gereedschap is om aan inkomens politiek te doen of voor sturing van de woningmarkt. De huursombenadering die voor volgend jaar is aangekondigd, zal hier waarschijnlijk weinig aan verande ren. Het huurbeleid is toe aan een drastische vereenvoudiging. Dit inzicht heeft Den Haag al als het gaat om het belastingstelsel. Dat staat op de helling. Nu nog de huurverhogingen. Huur is geen goed instrument voor inkomenspolitiek of voor sturing van de woningmarkt T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Het principe van eb en vloed en alles wat daarbij komt kijken, leidt nog wel eens tot verwarring in Zeeland, zeker bij kinderen. Zo ook voor de vijfjarige Carlijn. Onlangs ging ze in het kader van pro- jectweken over de Oosterschelde met haar hele klas én haar moeder naar een strandje aan de zee-arm. Op de terugweg vraagt Carlijn aan haar moeder: „Er waren geen zandbanken hé mama?" „Nee", zegt haar moeder „Die waren nu niet te zien'. „Jammer", reageert Carlijn. „Daarom moesten we zeker op de grond zitten..." Foodtruckers komen niet Het eerste Foodtruckfesti- val dat op 3,4 en 5 juli op de Brouwersdam gehouden zou worden, is afgelast. Dat heeft de organisator 'Eeterij op Wielen', maandagavond bekendgemaakt. 'Maanden lang zijn wij super enthou siast en gemotiveerd bezig geweest met alle voorberei dingen en we hadden een super line-up van deelne mende foodtrucks", staat op hun pagina te lezen. 'Toezeggingen bleken ech ter uiteindelijk niet hard ge maakt te worden.' 'Groene Chemie' centraal bij HZ Bèta Plaza Zeeland, verbon den aan de Hogeschool Zee land, houdt vandaag een bij eenkomst over 'Groene Che mie' voor voor alle schei- kundedocenten van het voortgezet onderwijs in zuid-west Nederland. Het beredeneren van welk pro ductieproces duurzaam is, is een belangrijke onder deel uit het nieuwe examen programma scheikunde voor havo en vwo. Tijdens de bijeenkomst leren de do centen hun leerlingen hier op voor te bereiden. Congres over zorg watersport Experts uit heel het land de len op donderdag 25 juni tij dens het congres spoedei sende geneeskunde aan de kust' in Middelburg hun vi sie op de zorg voor water sporters. Het congres is ge organiseerd door de spoed eisende hulp van het ADRZ en is in het oude stadhuis. Belgen kopen windpark Delta De Belgische investerings maatschappijen TINC en DG Infra Yield hebben Del ta's aandeel in windpark Kreekraksluis gekocht. Het gaat om 16 van de 31 wind turbines. Volgens Delta valt de ver koopprijs binnen de met zijn aandeelhouders afge sproken bandbreedte van 61 tot 68 miljoen euro. Dankzij de verkoop van de aandelen kan Delta zijn schuld verder aflossen. 1 wC www.keukenoutletwinkel.nl Afgelopen vrijdag ontstond in de vergadering van de Staten commissie ruimte commotie over een lening van 5 miljoen eu ro die de ZB heeft afgesloten bij de NWB. Die staat keurig in de jaarrekening, maar pas onlangs bleek dat de lening op 18 juli af loopt. Het was niet de bedoeling de vijf miljoen dan afgelost te hebben, de ZB wil de lening juist met 15 jaar verlengen. Maar de provincie heeft bepaald niet meer garant te staan voor lenin gen van op afstand gezette in stanties als de ZB en fusiepart ner Scoop. Om de bibliotheek niet in acute geldproblemen te brengen, heeft het provinciebe stuur nu voorgesteld garant te staan voor een verlenging van de lening met een jaar. Zolang heeft de bibliotheek dus om een oplossing te verzin nen, erkent plaatsvervangend di recteur Dick Janse. „We moeten op zoek naar 5 miljoen euro of iets minder." Het geld is nodig voor onderhoud. Wellicht kun nen werkzaamheden over een langere periode worden gespreid waardoor het bedrag van de le ning kan worden teruggebracht, oppert Janse. Hij sluit uit dat dit leidt tot bezuinigingen die de werkgelegenheid in gevaar brengen. Het restant van het bedrag - al gauw drie tot vier miljoen eu ro - moet dan ergens anders wor den gevonden. Zonder garantstel ling van de overheid is een le ning bij de NWB of de Bank Ne derlandse Gemeenten namelijk niet mogelijk. Lenen bij een com merciële geldschieter kan wel, maar vrijwel zeker alleen tegen een hogere rente. „We staan voor een opgave", zegt Janse. „Al le opties zijn nog open." Het is niet ondenkbaar dat provincie en gemeente zich als nog langer garant stellen, ver klaart gedeputeerde Ben de Reu. „We hebben nu druk op de ketel gezet. We zijn door de kwestie overvallen en gedwongen in de Statenvergadering van 3 juli met een oplossing te komen. Dan gaan we niet zomaar akkoord met vijftien jaar. We hebben tijd gekocht om te kijken of er ook andere oplossingen zijn. Maar je hoeft geen toekomstvoorspeller te zijn om te zien dat er niet le gio mogelijkheden zijn." Voorzitter Jaap Bos van de Raad van Toezicht van de ZB be treurt de commotie. „Dit dreigt te overschaduwen hoe goed de nieuwe directie bezig is." Provincie wil niet langer dan een jaar garant staan voor lening van 5 miljoen. Snel aflossen lijkt geen reële optie. OOST-SOUBURG. Stichting IK heeft een werkbijdrage van 10.000 euro ontvangen van het Mondriaan Fonds. In totaal 22 kleinere kunst ruimtes en -initiatieven in het land is zo'n bijdrage toegekend. Er waren 150 aanvragen inge diend. IK, gevestigd bij de waterto ren in Oost-Souburg, is verguld met de steun. „Het is echt een eer van je werk", zegt voorzitter Bea Weuthen. De stichting zet de bijdrage in als 'startkapitaal' voor een ambitieus, meerjarig project over de economische as pecten van het hedendaagse kun stenaarsschap. Dat wordt opge zet in nauwe samenwerking met Pascal Gielen, hoogleraar kunst- sociologie en cultuurpolitiek. Binnenkort gaat dat gebeuren op een stuk zeedijk bij Zoutelande en op de dijk tussen Nieuwvliet en Breskens, in de Verdronken Zwarte Polder. Naar verwach ting kunnen de schapen over en kele weken beginnen aan hun graasklus. Eerder besloot het waterschap al om de Polredijk in de gemeen te Veere te laten begrazen door een kudde. De ervaringen hier mee zijn positief. Door het inzetten van schaapskuddes bij het beheer van bermen en dijken wordt het gras kort gehouden en worden de natuurwaarden op termijn versterkt. Dat komt doordat de kudde op verschillende terrei nen graast. Door de rondtrekken de kudde worden zaden en spo ren - bijvoorbeeld in de vacht of tussen de hoeven - over een gro te afstand verspreid, evenals ei tjes, larven, slakken en spinnen. Het waterschap wil op deze ma nier biodiversiteit bevorderen. De terreinen worden twee of drie keer per jaar begraasd. Elke graasbeurt duurt ongeveer een week. De schapen bevinden zich tussen afrasteringen die onder stroom staan Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl BROUWERSDAM VLISSINGEN MIDDELBURG Het volledige programma en meer informatie over de sprekers staan op http://sehadrz.nl/aandekust MIDDELBURG Goedkoper kan wet... leuter uiet Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312244 M 06 53314189 1 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De Zeeuwse Biblio theek (ZB) moet op zoek naar een paar miljoen euro. Volgend jaar juli loopt een lening van vijf miljoen bij de Nederlandse Water- schapsbank (NWB) af, als de pro vincie en de gemeente Middel burg zich tenminste tot die tijd garant willen stellen. Het hele be drag dan aflossen lijkt geen optie. ZOUTELANDE. Waterschap Schel- destromen laat meer dijken begra- zen door schaapskuddes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30