1 gnpi !lll> M" Élliv1 l\i\ r Nieuwe Zuid-Koreaanse stad zit vol technologische slimmigheden .f •11,'ïl dl 20 ECONOMIE Het Zuid-Koreaanse Songdo is een futuristische, gloednieuwe slimme stad. Hoe is het om daar te leven? itll 'Dril' 1Ï1 rrm— Als de Koreaanse huismoeder Jini Kim van haar vuil nis af wil, hoeft ze niet buiten haar flat in Songdo te komen. Ze opent een wasmachi nedeurtje in de wand, legt haar afvalzak in de dikke pijp daarach ter en... zoef! Het huisvuil wordt weggezogen om via een onder gronds tunnelstelsel bij de afval verwerking aan de andere kant van Songdo uit te komen. „Het maakt mijn leven echt makkelijker", vindt Kim. Boven dien, vertelt ze, rijden in haar stad geen vuilnistrucks die de kinderen Kim omver zouden kunnen rijden, verkeersopstop pingen veroorzaken en de lucht vervuilen. „Een groot voordeel, toch?" Op de opvallend lege, vuilnis- manloze zesbaanswegen van Songdo stomen de Kia's en Hyundais lekker door. Dat was 15 jaar en 35 miljard dollar gele den wel anders: waar nu Songdo ligt, was toen niets anders dan water en zeebodem. Nadat Zuid-Korea had beslo ten dat het vlakbij het vliegveld van metropool Incheon een stad wilde bouwen waar buitenland se investeerders geen nee tegen konden zeggen, is 53 vierkante ki lometer land gewonnen en Song do uit de zeeklei gestampt. Steriel Het is een wat steriele stad ge worden, waar alles recht en ruim is. De glazen wolkenkrabbers doen in combinatie met een rondvaartboot op een zorgvuldig afgepast riviertje met betonnen beschoeiing wat surrealistisch aan. Met een vleugje Venetië (wa ter) en Parijs (brede boulevards), een snufje Sydney (een Opera House) en een flinke scheut New York (Central Park) is deze stad gebouwd volgens hét recept voor een prettige leefomgeving. Althans, dat is wat de architec ten van de Amerikaanse project ontwikkelaar Gale in gedachten hadden toen ze het hart van Songdo ontwierpen: een stad waar multinationals hun werkne mers graag naartoe verhuizen. „We hebben de succesvolle ele menten overgenomen van de mooiste steden ter wereld, om dat we hier heel snel moesten bouwen", vertelt Scott Summers van Gale op de bovenste verdie ping van de NEATT-toren, het hoogste gebouw van Korea. Stadsproblemen De wereldwijde financiële crisis heeft tot jaren vertraging geleid en pas in 2022 is Songdo echt af. Beneden ligt het kilometers gro te park dat Koreanen nu al zo waarderen, gewend aan beton als ze zijn. Vandaag kronkelen sliertjes triatleten over de paden. „Alles draait hier om kwaliteit van leven", legt collega Jonathan Thorpe uit. Als Songdo af is, wordt waar mogelijk dan ook technologie in gezet om de steeds terugkerende stadsproblemen op te lossen. De enorme afvalproductie en het gi gantische energieverbruik van uitdijende steden bijvoorbeeld, de verkeersopstoppingen, de luchtvervuiling en de criminali teit. Songdo heeft overal inge bouwde sensoren en camera's, die helpen om dat allemaal zo veel mogelijk uit te bannen. Ongelukken, branden, overval len en vreemde stoffen in de lucht of het water kunnen snel opgemerkt worden in het dag en nacht bemande Operation Cen ter in de NEATT-toren, die net als veel kantoren hier zo duur zaam mogelijk is gebouwd. „On ze technologie gaat niet verder dan die van anderen", zegt woordvoerder Yoona Chu van het stadsbestuur. „Het revolutio naire is dat we alles bij elkaar brengen." Heel handig In Songdo is zelfs gefantaseerd over het combineren van came ra's die nummerplaten herken nen en de digitale aansturing van de verwarming in wonin gen. Het moet mogelijk zijn de verwarming te activeren zodra zo'n camera registreert dat de au- „.es: 11 li' 'Als de auto van mijn man het terrein van onze flat oprijdt, gaat in huis een alarmpje af to van de huiseigenaar de stad binnenrijdt. Jini Kim gebruikt een voor zichtige voorloper van zo'n sys teem. Ze lacht schalks. „Als de auto van mijn man het terrein van onze flat oprijdt, gaat in huis een alarmpje af. Heel handig, dan kan ik snel mijn schort voor doen en héél druk lijken in de keuken." Op een 'wallpad' in haar huis zijn naast gegevens over energie verbruik en het gewicht van de bewoners ook de camera's op de speelplaats om de hoek uit te le zen. Er wordt een archief aange legd met beelden van iedereen die voor de deur staat als de Kims niet thuis zijn. Als ze in een verloren halfuur tje Engels willen leren van een leraar in Amerika of een advies- gesprek willen voeren met een plastisch chirurg, kan dat via het 'telepresence'-systeem op een tv- H 1 L Slimste stad ter wereld is door Karlijn van Houwelingen DliBi Jini Kim, bewoonster Songdo i\m*M slim li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20