Mysterie aangespoelde 'wetsuitman' opgelost Grote kans op prijzen in Zeeland Astronaut snakt naar sla In 25 jaar minder sterfgevallen Zomer aan de Rijn <s> Sterfte borstkanker 30 procent lager, bij baarmoederhalskanker is het zelfs meer dan gehalveerd. Parkeergeld Verboden stof DEN HAAG. De testen op aanwezig heid van kanker en frequentie van oproepen zijn in Nederland beter dan in omringende landen. Dat blijkt uit onderzoek dat minister Edith Schippers (VWS) vandaag naar de Tweede Kamer stuurt. De onderzoekers roemen de kwaliteit van de screening. Ook blijven de kosten binnen de perken. De daling van het sterftepercen tage bij borst- en baarmoederhals kanker is echter helemaal opzien barend. De afgelopen 25 jaar is dat met respectievelijk 30 en ruim 50 procent gedaald. Dat is in dit on derzoek puur toe te schrijven aan de screening. Als de verbetering van de wetenschappelijke inzich ten in de afgelopen decennia wordt meegeteld, is de afname nog spectaculairder. In Nederland nemen vele hon derdduizenden mensen per jaar gratis deel aan bevolkingsonder zoek. Zo moeten vrouwen van 30 tot en met 60 jaar elke vijf jaar langskomen voor een preventieve screening op baarmoederhalskan ker. Ook ontvangen alle mannen en vrouwen van 55 t/m 75 jaar el ke twee jaar een uitnodiging voor onderzoek naar darmkanker. Preventief onderzoek begint al veel jonger: bij pasgeborenen wor den via de hielprik (afname bloed voor onderzoek naar zeldzame er felijke ziektes) jaarlijks gemiddeld bij 180 kinderen ziekten op tijd onderkend. Daardoor kan worden voorkomen dat die kinderen overlijden of gehandicapt raken. Het rapport beveelt wel aan nieuwe bevolkingsonderzoeken of vaccinaties sneller door te voeren. Dat gebeurt nu zorgvuldig, maar duurt lang. Johan Mackenbach, hoogleraar aan het Erasmus MC in Rotterdam, bevestigt dat in ons land goed onderzoek wordt ge daan. „De investering in weten schappelijke kennis betaalt zich uit in bevolkingsonderzoek vol gens de nieuwste inzichten." ZEELAND 4 EN 5 van start met een 6,4 kilometer lange proloog. Marcel Kittel wil na langdurig blessureleed ervaren of hij fit genoeg is om de Tour de France dit jaar te kunnen rijden en kan geduchte concurrentie verwachten van sterke renners als André Greipel, Nacer Bouhanni, Moreno Hofland en Danny van Poppel. Kras.nl/53675 of bel 0900-96977ocPg STOKE-ON-TRENT. Ouders die hun kinderen met de auto naar een school in de Engelse plaats Sto- ke-on-Trent brengen, moeten daarvoor komend schooljaar par keergeld gaan betalen. De school gaat een parkeerplaats met vijftig plaatsen aanleggen, omdat slecht parkerende ouders de levens van de kinderen in gevaar zouden brengen. Om de kosten voor de parkeerplaats, hekken, borden en een beheerder te kunnen afdek ken, moeten ouders nu 2 pond (2,75 euro) per week gaan betalen. HARDERWIJK. Het omstreden vis- verwerkingsbedrijf Foppen in Har derwijk heeft jarenlang de verbo den stof natriumnitriet in vispro ducten gebruikt. Dat onthult Om roep Gelderland. Natriumnitriet, dat in combinatie met vis moge lijk kankerverwekkend is, werd vo rig jaar november door de Neder landse Voedsel- en warenautori teit (NVWA) in visproducten aan getroffen. Het bedrijf werd daar voor opnieuw beboet. De stof wordt thans niet meer gebruikt, zegt de NVWA in een reactie. Glashandel MELIESTE Al 76 jaar staan we voor u klaar! ZEELAND 3 PAGINA 6 7 PAGINA 8 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DINSDAG 16 juni 2015 <1 Q° Wisselend 257e jaargang nr. 139 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 bewolkt Testen op kanker effectief door Edwin van der Aa Foto ANP Autovakantie Duitsland Nieuw bij Kras! 3-5 dagen al v.a. Ontdek het Rijnland! Hier kunt u prachtige fietstochten maken langs de oevers van de rivier of bezoek Keulen en Düsseldorf. 3-sterren hotel direct aan de rivier in Monheim am Rhein Inclusief ontbijtbuffet, parkeren en wifi Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Anno 1939 i www.meliesteglas.nl 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1