'Niet morrelen aan oude veroordelingen' Tony heeft ineens 40.000 volgers op Periscope zo'n viespeuk dat wel moeten krijgen?' NIEUWS 15 De Federatie Nabe staanden Gewelds slachtoffers is niet van plan het erbij te laten zitten, nu staatsecreta ris Dijkhoff (Veilig heid en Justitie) heeft besloten de levenslang gestrafte Loi Wah C. verlof te gunnen. C. kreeg in 1989 levens lang na de moord op een Chinees gezin uit in Nederland wordt in uitzonderlijke gevallen gratie verleend Rotterdam. In een brief had de fe deratie tegen het be sluit geadviseerd, maar de leden hebben in de krant moeten lezen dat C. binnenkort van de vrijheid mag proe ven. „De wijze waarop dit is gegaan, maakt ons boos. Binnenkort heb ben wij een kennismakingsgesprek met minister van Justi tie, Ard van der Steur. Dan zullen we dit ze ker ter sprake brengen. Op deze manier komt de deur voor andere le venslang gestraften wijd open te staan. Ik weet zeker dat andere tot levenslang veroor deelden deze beslis sing kennen en dit op de voet volgen", zegt Jack Keijzer van de fe deratie. Volgens het Europees Hof voor de rechten van de mens moet bij levenslang altijd de mogelijkheid bestaan om de straf in te kor ten of te her- beoordelen. In Neder land wordt in uitzon derlijke gevallen gratie verleend. „Dat levens lang uiteindelijk op de schop gaat, is een mo gelijkheid. Maar wij willen dat in elk geval niet aan oude veroorde lingen wordt gemor reld. Levenslang moet levenslang zijn." Op één dag ging Tony ineens van 600 naar 38.000 kijkers doordat Twitter zijn streams aanbeval in de app, naast die van Hillary Clin ton. Tony verhuisde een jaar gele den van Dublin naar Amsterdam en ontdekte Periscope, een app van Twitter waarmee gebruikers gemakkelijk een livestream kun nen maken. Omdat hij freelance werkt als grafisch ontwerper heeft hij naar eigen zeggen wel wat extra tijd. „Ik besloot Amster dam te gaan ontdekken met Peri scope. Je neemt je omgeving al snel voor lief en ziet de bijzondere dingen niet meer. Dus ging ik door de stad en filmde mooie stuk jes of bijzondere plekken en vertel de daar iets bij. Ik wilde niet de tourgids uithangen dus liet ik alle weetjes en toeristische trekpleis ters achterwege." Tony krijgt veel reacties van kij kers, die berichtjes kunnen sturen tijdens het kijken. „Zo waarschuw de iemand me dat ik mezelf niet moest laten doodrijden op de fiets. Maar ja; zo gaat dat nou een maal in Amsterdam." Opeens ontploft zijn telefoon. „Die deed hele gekke dingen door alle meldingen die ik kreeg, bijna 40.000 mensen volgden me in eens. Ik kon mijn telefoon ander halve dag niet gebruiken en de meldingen niet uitzetten. Uitein delijk bleek dat Global Periscope Je kunt Tony in Periscope vinden op username (Pbymrmatthews of zoek hem daar op voor- en achternaam mij genoemd had: elke Android- gebruiker die de app opent krijgt vier leuke 'scopers' (uitgelichte personen, red.) getipt om te vol gen. Twitter had mij daarbij gezet. Naast Hillary Clinton." Met die enorme groei, komen ook andere dingen. Zoals aanbie dingen voor advertenties. „Daar ben ik niet zo in geïnteresseerd. Ik wil gewoon Amsterdam laten zien." Dus gaat Tony vandaag naar de Poezenboot. De meeste kijkers komen uit het buitenland, vooral Turkije, zegt Tony. „Daar omarmen ze snel nieuwe dingen." Inmiddels heeft hij als 'beken de scoper' contact met andere mensen die op Periscope succes vol zijn. Zo is er de Japanse zeven tiger die elke dag zijn wandeling door het park streamt en 140.000 volgers heeft. Ook sprak Tony al eens met de Rotterdamse Chantal Hoogvliet, die als @Chantaltv van uit Parijs in Periscope streamt. DINSDAG 16 JUNI 2015 Yvonne Eleveld ver loor haar dochtertje Chanel Naomi. Het kind werd zestien jaar gele den verkracht en ver moord door een buur man die eerder wegens zedendelicten was veroordeeld, foto Frank Jansen Tony Matthews, de inmiddels be kende Periscoper. door Merel Schut AMSTERDAM. Duizenden geïnteres seerden kijken op Periscope naar de streams van Tony Matthews uit Amsterdam. Hij laat lopend of fiet send de verborgen plekjes van de hoofdstad zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15