Hevige buikpijn is met simpele ingreep goed weg te krijgen 'Mijn kind krijgt geen tweede kans. Waarom zou 14 NIEUWS PvdA wil meer druk op Qatar over mensenrechtenbeleid Op een Reuzenwaterlelie Is levenslang nog wel levenslang? Loi Wah C. vermoordde namelijk een heel gezin - baby incluis - maar toch mag hij de vrijheid proeven met verlof. Hoe valt dat nieuws? Het kabinet moet Qatar duidelij ker laten merken dat de werkom standigheden van gastarbeiders moet verbeteren. „Voorzichtig geformuleerde diplomatieke taal past hier niet. Er is steviger taal nodig", zei PvdA-Tweede Kamer lid Michiel Servaes gisteren tij dens een debat met minister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken over het mensenrechten beleid. Bij de bouw van stadions voor het WK voetbal in 2022 en andere infrastructurele projec ten in de Golfstaat kwamen al; meer dan 1200 arbeiders om. „Alleen snoeihard de waarheid aan het licht brengen werkt", meent Servaes. Hij vindt dat het kabinet 'forse garanties' moet vragen aan Qatar dat de werkom standigheden van de gastarbei ders gaan verbeteren. Koenders deelt de analyse van zijn partijge noot Servaes. „Ik denk dat we op dezelfde lijn zitten." Hij over weegt naar Qatar af te reizen om daar een 'helder signaal' af te ge ven over de arbeidsomstandighe den. Britse mag geen kleinkind baren Het plan van een Britse vrouw (59) om haar eigen kleinkind op de wereld te zetten, is gisteren door de hoogste rechtbank verbo den. De vrouw wilde de ingevro ren eicellen van haar aan kanker overleden dochter laten bevruch ten en vervolgens bij zichzelf la ten inbrengen. Volgens de moe der had haar dochter dolgraag kinderen gewild en haar daarom gevraagd haar kind te baren. De autoriteiten hebben echter verbo den de eicellen te gebruiken. Mensen Australië kijkt naar misbruik tv-wereld Net als Groot-Brittannië gaat Australië onderzoeken of in de entertainmentindustrie kinde ren zijn misbruikt. Een speciale commissie heeft gisteren moge lijke slachtoffers en getuigen opgeroepen zich te melden over seksueel misbruik bij televisie zenders, productiebedrijven, castingbureaus en dansscholen. De Britse politie onderzoekt beschuldigingen van misbruik te gen 1400 mensen, onder wie 261 mensen die publiek bekend zijn. 'Stem van Calimero' overleden Hoorspel- en stem- actrice Corry van der Linden is overle den. Dat meldde RTV Utrecht giste ren. De geboren Utrechtse is het bekendst van haar rol als Calimero in de gelijknamige tekenfilmserie. Ook sprak zij stemmen in van diverse Smur fen en deed ze tien tallen hoorspelen. Van der Linden is 78 jaar geworden. 'Sudanese president vlucht' De Sudanese presi dent Omar al-Bashir heeft de benen geno men uit Zuid-Afrika. Terwijl in een recht bank een hoorzit ting plaatsvond om te kijken of de presi dent moet worden vastgehouden en uitgeleverd aan het Internationaal Straf- hof in Den Haag, steeg het toestel van Bashir op, meldt de Zuid-Afrikaanse nieuwszender News24. Het Sudanese minis terie van Buitenland se Zaken bevestigde niet veel later dat Bashir inderdaad aan boord van het toestel was. NDP definitief de grootste in Suriname De partij van de Suri naamse president Desi Bouterse blijkt volgens de gisteren bekendgemaakte offi ciële uitslag van de parlementsverkiezin gen een zetel te heb ben verloren ten op zichte van de voorlo pige uitslag. De Na tionaal Democrati sche Partij (NDP) komt uit op 26 zetels en heeft net de meer derheid in het Suri naamse parlement. Het besluit raakt Yvonne Eleveld keihard. Jan S., de man die haar dochtertje ver krachtte en ver moordde, zit een levenslange cel straf uit. Maar hoe lang nog? Vlak voordat ze doodging, ver telde Chanel Naomi haar moeder nog wat ze wilde worden, als ze la ter groot was. 'Mama', zei ze vast besloten. 'Net zoals jij'. Yvonne dacht toen nog dat haar dochter tje tijd zat zou hebben om die wens te verwezenlijken. Haar eer ste meisje na drie zoons, met het leukste neusje van al Yvonnes kin deren, zou later een man ontmoe ten. Kinderen krijgen. Oud wor den. „Ik heb haar toen verteld dat ze nog een hele tijd zou moeten wachten." Buurman Nu is Yvonnes kind alweer bijna zestien jaar dood. Vermoord door een buurman, de vader van haar vriendje uit Assen. Jan S. mis bruikte het kind, wurgde haar, keek eerst toe terwijl de hele buurt werd uitgekamd. En hij, de man die niet alleen wist wat er met het meisje was gebeurd maar de misdaad ook nog eens op zijn geweten had, sloeg zonder wat te zeggen op de vlucht. Pas vele dagen later werd het le venloze lichaam van het 7-jarige meisje gevonden, in de kruipruim te van S. Hij bleek al eerder veroor deeld te zijn voor zedendelicten. Tijdens de rechtszaak die volg de, zag Yvonne hoe de zitting af en toe werd stilgelegd, omdat S. het niet meer trok. Dan voelde ze de boosheid die ze sinds 1999 met zich meedraagt. In 2000 was er de definitieve uitspraak, die 'het mon ster van Assen' veroordeelde tot een levenslange gevangenisstraf. „Toen Chanel Naomi niet terug kwam van de zandbak, voelde ik meteen dat het helemaal mis was. Al dagen had ik het idee: 21 juli, 'Ik wist dat ik haar wel terug zou zien, maar niet levend' dan is er iets." Yvonne keek de ver jaardagskalender nog na, vroeg zich af welke afspraak ze vergeten was. „Dit is het dus, dacht ik toen ze was verdwenen. Ik wist dat ik haar wel terug zou zien, maar niet zoals ik zou willen. Niet levend." „Toch was ik opgelucht, toen ik haar weer zag. Hoeveel mensen worden nooit meer gevonden? Je kon niet meer zien dat zij het was. Alleen haar lange voortandjes her kende ik meteen, die had ze van haar vader. De tandarts had ge zegd dat het wel bij zou trekken, maar ik denk dat ze ze altijd ge houden zou hebben. Ik vraag me af hoe het nu met haar zou gaan als ze nog had geleefd. Zou ze echt moeder zijn geworden?" Als Yvonne advocaat Wim An ker op tv ziet, zoals onlangs, zit ze vloekend voor de tv. De advocaat van 'het monster' dat haar kind doodde, die ook nog eens vertelt dat levenslang inhumaan is, on menselijk, dat wordt haar te veel. Toen haar kind vermoord bleek, na de uitspraak van de rechter, was het in Nederland nog anders. Toen oordeelde de politiek dat mensen zoals S. nooit meer vrij mogen komen. Maar Anker bena drukt dat in landen om ons heen wél uitzicht is op verbetering voor gedetineerden. „Normaal vloek ik niet, maar als ik dat hoor, kan ik me niet meer inhouden. Mijn kind krijgt geen tweede kans. Waarom zou zo'n viespeuk die wel moeten krij gen? Of een man zoals die Loi Wah C., die een heel gezin om het leven heeft gebracht? „Als je dit beslist, ben je niet goed. Als ik mijn andere kinderen niet had, zou ik het allemaal niet volhouden. Ik ben zo verschrikke lijk moe. Alles en iedereen wordt ouder, behalve Chanel Naomi." Toch zal Yvonne straks, op de ver jaardag van haar dochtertje, naar het graf rijden. Dan hangt ze een ballon op, met daarop haar leef tijd. Het is de leeftijd die Chanel Naomi had kunnen bereiken. Had moeten bereiken, als Jan S. haar niet te grazen had genomen. Dat overkomt jaarlijks een op de tweeduizend Nederlanders. De op lossing is simpel: verdovende in jecties of eventueel het doorsnij den van een zenuwtakje in de buikwand. Een ingreepje van niets in dagbehandeling, uitge voerd in het Veldhovense Maxima Medisch Centrum (MMC). Zo is 80 tot 90 procent van de patiënten pijnvrij te krijgen. De boosdoener heeft een naam: Acnes, ofwel Anterior Cutaneous Nerve Entrapment Syndrome. Oorzaak onbekend. 60 procent van de patiënten wordt er op een kwade dag mee wakker. In andere gevallen gaat er iets aan vooraf, zoals een operatie. In 75 procent van de gevallen gaat het om vrouwen. De ziekte veroorzaakt volgens een recente studie per jaar voor minimaal 100 miljoen euro aan on nodige medische en maatschappe lijke kosten. Want de pijn is zo he vig dat normaal leven onmogelijk is. Werk of school is er niet bij. In het MMC behandelen Rou- men en Scheltinga jaarlijks tot vijf honderd patiënten. Plus nog eens vijfhonderd met een vergelijkbaar syndroom: hevige pijn in de lies. Voor deze aandoening is een spe ciale medische poli opgezet, Solvi- Max. Voor beide aandoeningen hebben de artsen publieks- websites gemaakt: buikpijn.nl en liespijn.nl. Roumen en Scheltinga ont ketenden ook een bewust wordingscampagne onder hun collega-artsen. Roumen: „Een huisarts heeft gemiddeld 2.500 pa tiënten, dus die ziet iemand met Acnes minder dan eens per jaar." Patiënten komen uit het hele land naar Veldhoven om van hun buikpijn verlost te raken. DEN HAAG LEIDEN De Victoria Amazonica heet de Reuzenwaterlelie in het La tijn. Zo groot en stevig, dat hij met gemak kleine kinderen kan dra gen, al was het maar voor een prachtig plaatje. Af en toe geeft Hor tus Botanicus Leiden daarvoor gelegenheid, foto Bas Czerwinski/ANP LONDEN SIDNEY CORRY VD LINDEN OMAR AL-BASHIR DESI BOUTERSE Iedereen wordt ouder, behalve Chanel Naomi door Carla van der Wal Yvonne Eleveld, moeder Naomi Chanel door Arnold Mandemaker VELDHOVEN. Jarenlang lijden aan gekmakende buikpijn, onnodige operaties en onderzoeken onder gaan en uiteindelijk te horen krij gen dat het 'tussen de oren zit'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14