Stem op jouw favoriete zomerboeken! Dizzieni Rapport onthult: er zijn duizenden Russische militairen actiefin Oost-Oekraïne NIEUWS 13 Russische oppositieleider llya Yashin wil, net als de vermoorde Boris Nemtsov, de waarheid blootleggen. Zhanna Nemtsov gaat werk van haar vader voortzetten Wat leest Nederland deze zomer? Ga naar dizzie.nl/zomerboeken om te stemmen en win een koffer vol boeken! Welke b">nO Bang? Ilya Yashin moet glimlachen om de vraag. „Zie ik er uit als iemand die bang is?" Tegelijker tijd snapt hij waar om hem dit wordt gevraagd. Niet hij, maar zijn beste vriend en oppositieleider Boris Nemtsov had nu het woord moeten voeren. „Maar hij werd vermoord op de stoep van het Kremlin", memo reert Yashin. Over de reden van de aanslag op Nemtsov, op 27 februari jongst leden, heeft Yashin geen twijfel. Hij stond op het punt een rapport te publiceren over de aanwezig heid van duizenden Russische mi litairen in Oost-Oekraïne. Yashin - 31, welbespraakt, strak in pak - heeft de afgelopen maan den de taak van Nemtsov over genomen. Vorige maand kwam het rapport Poetin. Oorlog uit. Af gelopen weekeinde presenteerde Yashin de Engelse vertaling op een conferentie in Polen, samen met Nemtsovs dochter Zhanna. „Al vanaf het begin zijn we door Poetin voorgelogen over Rus sische militairen in Oekraïne. Poe tin heeft het voor de Krim inmiddels zelf toegegeven, maar ook in Oost-Oekraïne zijn duizen den militairen actief. Bewijzen zijn er volop. Videobeelden, getuigenissen van soldaten en de lichamen van gedode soldaten die met heimelijke vluchten terugko men naar Rusland." Het rapport telt 220 gesneuvelde militairen en schat dat er zeker 10.000 militairen actief zijn in Oekraïne. Yashin is blij dat de VS en Euro pa inmiddels niet meer twijfelen aan Poetins aandeel in het conflict, maar tevreden is hij niet. Europese landen doen veel te weinig, vindt hij. Alle gesprekken tussen Merkel en Poetin, de Minskafspraken, of recent het bezoek van minister Koenders aan zijn Russische collega Lavrov, Yas hin wuift het weg. „Het Kremlin is echt niet onder de indruk." Dat geldt ook voor een eventuele uitlevering van verdachten die be trokken waren bij het neerhalen van MH17. Dat zal nooit gebeuren, voor spelt de oppositieleider. „Poetin zal nooit Russen uitleveren. Mee werken aan een internationaal tri bunaal rond MH17 zal hij ook niet doen. Daar trekt Poetin zich nooit iets van aan. Sorry dat ik het zeg, Zhanna Nemtsov heeftmet oppositie leider Yashin en par tijgenoten van haar vermoorde vader Bo ris Nemtsov, de Nemtsov Stichting voor Vrij Rusland op gericht. „Mijn vaders levenswerk was zijn gevecht voor de vrij heid. Hij hield vast aan zijn principes, on geacht zijn werk of het gevaar." Zhanna krijgt ook steun van oppositieleider Garri Kasparov. „Nemtsov zou zijn eigen moord- locatie symbolisch hebben gevonden: bij het Kremlin, als voor beeld van de haat en het geweld dat het re gime van Poetin ver spreidt." Kasparov roept het Westen op een onderscheid te maken tussen het re gime van Poetin en 'de overige Russen' „Nemtsov had als par lementariër een goed leven kunnen leiden, maar hij had princi pes en zo zijn er heel veel landgenoten." maar jullie regeringen in het wes ten zijn soft. Poetin valt een land binnen en wat doen jullie in Euro pa? Jullie vragen aan Poetin of hij erover wil praten." Hij schat in dat Poetin uiteinde lijk wel zal willen praten, maar al leen over één onderwerp: de ac ceptatie van de Krim als Russisch grondgebied. „Dat is het belang van Russische troepen in Oost-Oekraïne. Poetin wil dat in zetten als pressiemiddel tegen de VS, Europa en de VN. Hij snapt dat hij geen pro-Russische rege ring kan krijgen in Kiev, maar hij zal wel proberen erkenning voor de Krim te krijgen." Gisteren benadrukte de Ameri kaanse ambassadeur in Kiev, Geof frey Pyatt, in deze krant nog dat de Krim nadrukkelijk Oekraïens grondgebied is en dat er extra sancties op tafel liggen om tot een einde van het conflict te komen. Hoognodig Yashin noemt meer sancties hoog nodig, omdat nu de Russische eco nomie wordt getroffen, maar Poe tin zelf niet. „De echte manier om hem aan te pakken zijn persoonlij ke sancties: tegen hem, zijn fami lie, zijn entourage, zodat ze echt de financiële consequenties voe len. De huidige sancties voelen de machthebbers niet, omdat zij hun geld gewoon op buitenlandse ban ken hebben weggezet." Of Nemtsovs rapport enig ef fect zal hebben op het Kremlin, weet Yashin niet. Hij wil het rap port door het hele land versprei den, als tegenwicht tegen de 'ja renlange propaganda vanuit het Kremlin'. „De enige manier om de oorlog in Oekraïne te stoppen, is de publieke opinie in Rusland ver anderen. Het Westen weet inmid dels wel wat er gaande is, maar de Russische bevolking niet." Een reactie van het Kremlin is er volgens Yashin ook al. „Een week na publicatie kwam het presiden tiële decreet dat berichtgeving over omgekomen soldaten ver biedt. Het is een poging om het rapport te kunnen verbieden, maar we gaan door. Wij zijn niet tegen Rusland, we zijn tegen Poe tin. We zijn juist patriotten die Rusland willen beschermen tegen de schade die Poetin aanricht." Al je favoriete boeken op DINSDAG 16 JUNI 2015 Volop bewij s tegen Poetin door onze correspondent Jeroen de Vreede Oppositieleider llya Yashin spreekt tijdens een bijeenkomst in Mos kou. foto AFP der Kwa ouwen v\ Di-vcTiu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13