Met de schrik vrij na blote stunt op heilige berg 1200 Openbare verhoren parlementaire enquêtecommissie afgerond 6 NIEUWS Het Fyra-eindrapport verschijnt waarschijnlijk dit najaar. De conclusie dient zich echter al aan. KLEURRIJKE FIGUREN, ANEKDOTES EN ONTHULLINGEN Staatsbedrijf NS heeft een decennium lang de verwende puber ge speeld die te veel geld uitgaf, mensen manipuleerde en roe keloze besluiten nam. En die kwam uithuilen bij vadertje Staat toen de bodem van de beurs in zicht kwam. Maar papa gaf geen krimp en wees zijn boze kind on verbiddelijk de deur. Pas na jaren draaide de belastingbetaler alsnog deels op voor het Fyra-debacle. Dat is het beeld dat achterblijft na vier weken openbare verhoren van de parlementaire enquêtecom missie. De stampij vond plaats in de ja ren rond de millenniumwisseling. Een periode waarin de bomen tot de hemel reikten en het geloof in marktliberalisering overheerste. Het kabinet Kok II - een coalitie van WD, PvdA en D66 - wilde dat de NS meeging met de interna tionalisering van de Europese spoorbedrijven. Dus moest de ver voerder maar vechten met concur renten om het recht om te rijden op een nieuwe, snelle lijn naar Bel gië: de miljardenverslindende HSL-Zuid. Torenhoog De NS bood vervolgens toren hoog, vol vertrouwen dat enig aan deelhouder Financiën bij toekom stige nood wel zou bijspringen, en won glansrijk de aanbesteding. De jaren daarna hield de liberale mi nister Zalm echter de deur dicht voor klagende NS-bazen. Die wei gerden ook cijfers aan het ministe rie te geven over de magere busi- nesscase. Zo hielden partijen elkaar lan ge tijd vast in een wurggreep, ter wijl het vehikel achter de snelle lijn (HSA) razendsnel afstevende op een faillissement. Niemand wil de een financiële reddingsboei gooien. Pas na het vertrek van Zalm en de komst van spoorminister Ca- Botsende ego's waren belangrijker dan betaalbaar treinvervoer voor gewone reiziger, bleek uit de verhoren miel Eurlings kwam er een ope ning voor redding van het project. En een verbetering van de verhou dingen tussen het zittende kabi net en de NS. Uiteindelijk sleepte zijn opvolger Melanie Schultz het noodlijdende HSA-vehikel weg bij het ravijn. Slechte reputatie Bij het drama met de falende Fyra was juist sprake van een ongebrei deld geloof in één Italiaanse partij. AnsaldoBreda zou wel even in een paar jaar wat supersnelle trei nen leveren voor de HSL-Zuid, niet gehinderd door enige 'know how' of een goede reputatie. En de NS slikte het, waarom blijft tot vandaag een groot raadsel. Langzaam drong in de jaren daarna het besef door dat de Italia nen helemaal niet tijdig konden le veren. En dat geen twee treinen hetzelfde in elkaar zaten. Toch liet onze NS, in tegenstelling tot de Belgische vervoerder NMBS, de Fy- ra's inclusief mankementen de fa briek uitrijden en verschepen naar Nederland. Want de show had al 5,5 jaar vertraging opgelopen en moest eind 2012 koste wat kost van start gaan. Vervolgens maakte een kor te periode van winterweer razend snel een einde aan de naïeve ge dachte van het spoorbedrijf dat het 'wel los zou lopen' met het fa len van de Fyra. De Italiaanse ramptreinen wer den gewoon goedgekeurd door de Inspectie Leefomgeving en Trans port. Overigens niet eens op basis van eigen waarneming, maar op basis van een rapport van een an dere keuringsinstantie. Die vooral vinkjes zette op papier. Halfzacht alternatief Tijdens de openbare verhoren van de hoofdrolspelers bleek dat bot sende ego's veel belangrijker wa ren dan betaalbaar treinvervoer voor de gewone reiziger. Uiteinde lijk is een halfzacht alternatief overgebleven in plaats van een trotse vloot flitstreinen. Stap maar eens in de Beneluxtrein die, zeker op het Belgische spoor, is uitge draaid op een toeristische boemel. Toch lijkt het er niet op dat één van de hoofdrolspelers de prijs zal betalen voor dit fiasco. Ook omdat het leeuwendeel ander werk heeft. NS-baas Engelhardt Robbe bood gisteren tijdens de laatste verhoordag zijn excuses aan voor het debacle. „We hebben de reizi ger in de kou laten staan", zei hij. Maar Robbe verdedigde ook de huidige combinatie van Benelux trein en Thalys. Staatssecretaris Wilma Mans veld heeft de NS bewust deze tweede kans gegeven, vertelde ze tegen de commissie. Daarom heeft Mansveld nooit gekeken naar aanbiedingen van andere ver voerders. „De afspraak met de NS ligt er, vindt het kabinet. Er ligt een volwaardig alternatief en daar houden we ze aan." Voor de rechtbank in Kota Kinaba- lu ging de 23-jarige inwoner van Ankeveen door het stof: eerst schuld bekennen en daarna diepe, héle diepe excuses maken. De Maleisische rechter - die ook weet hoe belangrijk het toeris me is - toonde daarna enigszins genade. Omdat ze zal drie dagen vastzaten, konden ze gelijk ver trekken. Het had ook drie maan den cel kunnen zijn. Dylans vader Bert is enorm op gelucht. „Ik had er niet aan moe ten denken dat-ie daar nog drie maanden had vastgezeten, ver-schrik-ke-lijk." Geen officiële gids Volgens Bert Snel wist Dylan echt niet dat hij op een heilige berg stond. „Die gids die ze hadden ge regeld, was niet echt een officiële gids. Die had ze ook amper ge waarschuwd. Ja, hij zegt van wel, maar dat moet-ie achteraf wel zeg gen, natuurlijk. Hij moest z'n hachje redden. Dylan is een intelli gente jongen, net afgestudeerd als computerprogrammeur, die zou echt nooit naakt op die berg heb ben gestaan als hij had geweten dat die berg heilig is." Dylan was juist bezig aan de va kantie van zijn leven. Vier maan den backpacken door Azië. De an dere negen toeristen met wie hij in twee dagen de 4.100 meter ho- ge berg Kinabalu beklom, had hij gaandeweg leren kennen. Dus ook Eleanor Hawkins en Lindsey en Danielle Peterson uit Canada. Eenmaal boven op de Kinabalu ontstond spontaan het idee naakt te poseren. „Ze hadden net twee dagen geklommen," zegt vader Bert. „Het was euforie." In totaal waren tien toeristen bij de naaktactie betrokken. De fo to's gingen al snel rond op social media en dat leidde tot rumoer in Maleisië. De bevolking in de regio ziet de berg als heilig en als rust plaats voor de doden. Gidsen waar schuwen daar normaal gesproken voor. Goden boos gemaakt Vijf dagen na hun naaktactie werd hetzelfde gebied getroffen door een aardbeving met achttien do den tot gevolg. Voor veel Malei- siërs een bevestiging van de heilig schennis: de goden waren boos, de naaktklimmers hadden dit ver oorzaakt. Een deel van de groep had het land al verlaten, maar toen Eleanor Hawkins al snorke lend uit zee werd geplukt en gear resteerd, kon ook Dylan weinig an ders doen dan zich melden. Daarna braken spannende da gen aan. Het viertal werd tijdens de voorgeleiding belaagd. Wat ook niet hielp: veilig vanuit het buiten land schilderde Emil Kaminski uit Canada, die ook naakt op de berg zou hebben gestaan, ongeveer heel Maleisië af als idioot. Kaminski maakt vaker naaktfo to's op reis en is de vermoedelijke bedenker van deze actie. In een filmpje op zijn website laat hij in het midden of hij erbij was in Ma leisië. Volgens vader Bert maakt Dylan zijn reis niet af. Staatssecretaris Mansveld van Infrastructuur en Milieu was gisteren de laatste missie naar het fiasco met de Fyra. foto Bart Maat De openbare verhoren hebben memorabele momenten opgeleverd. Beste anekdote: oud-mi- nister Tineke Netelen bos had op haar ministe rie een 'onaangenaam' gesprek met toenmalig president-commissaris Jan Timmer (NS). „In eens trok Timmer zijn jasje uit en hing het over zijn stoel. Toen wer den zijn bretels met doodskoppen zicht baar." Later zei de vrouw van Timmer dat haar man alleen bretels met smileys bezit. Mooiste onthulling: Ne telenbos schreef in 2000 met de hand een brief aan premier Wim Kok over de HSL-aanbe- steding. Daarin hintte ze zelfs op haar vertrek. La ter zei Kok: „Ik had die brief liever niet ontvan gen." Netelenbos ant woordde dat hij hem dan maar moest ver scheuren, hetgeen hij ter plekke deed. Bizarste verhoor: Inspec teur-generaal Jenny Thunnissen, die dood leuk verklaarde totaal niet op de hoogte te zijn van de werkzaamhe den van haar eigen in specteurs. Thunnissen gaf ook aan dat ze geen enkele rol heeft gehad bij de Fyra-inspectie en nooit bij een compleet proces van vergunning verlening betrokken is geweest. Meest gehoorde dood doener: „Dat kan ik me niet herinneren", of „Ik herken dat niet." Van materiaalinkoper Tony Smulders vroegen Fy- ra-volgers zich af of hij niet onmiddellijk naar een neuroloog moest. Wantrouwen en naïviteit door Edwin van der Aa door Victor Schildkamp KOTA KINABALU. Uiteindelijk liep het met een sisser af: Dylan Snel mag na drie dagen cel en het beta len van 1200 euro boete Maleisië verlaten. Wat begon als een grap, vier vrienden bloot op de foto op de heilige berg Kinubalu, had heel anders kunnen aflopen. Dylan heeft een boete gekregen van 1200 euro voor de naaktfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6