Wales is de baas over België Sigthórsson schiet IJsland langs Tsjechië Braziliaans elftal op sleeptouw te nemen de nummer 82 van de wereld uiteindelijk toch op de knieën SPORT 3 CARDIFF. De Belgische voetballers zijn de leiding kwijt in groep B van de EK-kwalificatie. De ploeg van bondscoach Mare Wilmots verloor vrijdag in Cardiff met t-o van Wales en moest daardoor de eerste plaats afstaan aan de Brit ten. Gareth Bale maakte in de 25e minuut het enige doelpunt. De sterspeler van Wales kreeg in het strafschopgebied plotseling de bal voor zijn voeten na een mislukte kopbal van de Belgische midden velder Radja Nainggolan. Bale pro fiteerde dankbaar en passeerde doelman Thibaut Courtois met zijn vijfde treffer van deze kwalifi catiereeks: 1-0. De 'Rode Duivels' hadden de wedstrijd tot dat moment gedomi neerd, maar ontsnapten na de tref fer van Bale aan een grotere achter stand. Wilmots bracht na rust Door de 1-O-nederlaag in Cardiff is België nu tweede in groep B met drie punten achterstand op koploper Wales met Romelu Lukaku een extra spits in, maar ook hij kon de eer ste nederlaag van België in de groep niet voorkomen. Bij de num mer twee van de wereldranglijst stonden de oud-Ajacieden Toby Alderweireld en Jan Vertonghen in de basis, net als Dries Mertens (oud-PSV). In groep H wist Kroatië de voor sprong van twee punten op con current Italië te behouden. Het on derlinge duel, voor straf achter ge sloten deuren afgewerkt, eindigde gisteravond in 1-1. De treffers kwa men voor rust op naam van Mario Mandzukic en Antonio Candreva. De Kroatische 'Super Mario' eiste voor rust alle aandacht op in het lege stadion Poljud in Split. Hij schoot na zeven minuten een penalty zo slecht in dat Gianluigi Buffon kon redden, maar opende niet veel later de score alsnog. Dat Italië op gelijke hoogte kwam, was ook te danken aan Mandzukic, toen die hielp verdedi gen. Hij maakte hands, kreeg geel en zag Candreva wel raak schieten van elf meter. REYKJAVIK. Kolbeinn Sigthórsson heeft IJsland gisteravond naar de eerste plaats in groep A van de EK-kwalificatie geschoten. De spits van Ajax maakte in Reykja vik de winnende treffer voor zijn land in de topper tegen koploper Tsjechië: 2-1. IJsland is daardoor in de groep van het Nederlands elftal de nieu we nummer één met vijftien pun ten uit zes wedstrijden, gevolgd door Tsjechië met dertien. Oranje heeft na de winst op Letland (0-2) tien punten en staat derde. De Tsjechische voetballers dachten een EK-ticket al bijna bin nen te hebben toen Borek Dockal tien minuten na rust de score opende, op aangeven van spits To- mas Necid van PEC Zwolle. IJsland kwam echter langszij via aanvoerder Aron Gunnarsson, waarna Sigthórsson het gastland een kwartier voor tijd de winst be zorgde. De Ajacied omspeelde doelman Petr Cech en schoot IJsland naar de koppositie. De nummers één en twee van de groep plaatsen zich recht streeks voor het EK, de ploeg die als derde eindigt maakt ook nog kans op een startbewijs. De beste nummer drie van de negen groe pen kwalificeert zich direct, de an dere acht spelen in de play-offs om vier EK-tickets. Oranje heeft in groep A twee punten meer dan Turkije, dat een benauwde overwinning boekte bij hekkensluiter Kazachstan (0-1). Aanvoerder Arda Turan maakte in de slotfase het enige doelpunt voor de ploeg van bonds coach Fatih Terim. Na de zomer speelt het Neder lands elftal op 3 september thuis tegen IJsland, drie dagen later gaat het in Konya op bezoek bij de Tur ken. Ook Tsjechië komt nog op be zoek in Amsterdam, op 13 oktober. Drie dagen daarvoor speelt Oranje in en tegen Kazachstan. topschutter (met Messi en Ronal- do) in de Champions League met 10 doelpunten. Eindelijk heeft hij ook in Europa zijn faam bevestigd. „Zijn ontwikkeling is die van een super-crack," zegt Juan Pablo Sorin. De voormalige aanvoerder van het Argentijnse elftal, net als Neymar deel van de selecte groep van acht spelers die zowel Copa Li- bertadores als Champions League wonnen, is Champions Lea gue-analyticus voor ESPN Brasil en volgde Neymar de afgelopen twee Europese jaren. „In zijn eerste seizoen ging hij de weg van de geleidelijkheid. Het afgelopen jaar bewees hij zich te hebben aangepast aan het Europe se voetbal. En hij is een geweldige afmaker, beslissend in de eindfase van het seizoen, als het er echt om gaat, en in finales. Neymar is een fenomeen. Hij heeft zich niet la ten afleiden door problemen bui ten het veld." Met dat laatste doelt Sorin op het Spaanse onderzoek naar zijn overgang van Santos naar Barcelona. Verleidingen Ook de Braziliaanse belasting dienst houdt zich sinds kort met dit onderwerp bezig. „Het heeft geen vat gekregen op hem. Net zo min als de verleidingen die op het pad van een vedette komen. Dat is knap," vindt Walter Casagrande, oud-spits van het Braziliaanse elf tal, Corinthians, Porto, Ascoli en Torino en nu commentator voor de nationale zender TV Globo. Van verleidingen weet de 52-jari ge Casagrande alles af. Als voetbal ler al grootgebruiker van drank, co caïne en heroïne, belandde hij na zijn spelerscarrière nog dieper in de goot. Pas na meerdere opnames in een ontwenningskliniek kreeg hij zijn verslavingen onder de knie. „Ik heb vaak kritiek gehad op Neymar," zegt Casagrande. „Ik vond dat hij te veel van zichzelf uitging en ergerde me aan zijn dui- kelpartijen. Maar bij Barcelona is hij enorm gegroeid. Samenspelen met grote spelers als Messi, Iniësta en Xavi heeft hem geleerd dat het gaat om het resultaat als team. Pas als je dat beseft, kun je zelf schitte ren. Dat heeft hij dit seizoen ge daan. Het WK vorig jaar kwam te vroeg. Alles werd opgehangen aan Neymar en daar was hij nog niet aan toe. Nu wel, Neymar kan Bra zilië nu wel leiden." ZATERDAG 13 JUNI 2015 helft dichtbij een doelpunt met een omhaal, foto Stanley Gontha/ANP om nu al te juichen Neymar in actie op de training van het Braziliaanse elftal, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55