Neymar is er nu wel aan toe om het Oranje zwoegt lange tijd in Letland, maar krijgt H 2 SPORT Route naar EK ligt weer open voor Nederlands elftal, maar voert nog wel langs enkele barricades. Interpol hoeft geld van FIFA niet meer Interpol stopt met het gebruiken van de twintig miljoen euro steun geld die het in 2011 van wereld voetbalbond FIFA kreeg. De finan ciële bijdrage was een onderdeel van een tienjarig samenwerkings verband ter bevordering van de in tegriteit in de sportwereld. Secretaris-generaal van Interpol Jürgen Stock vindt dat het pro gramma door het corruptieschan daal binnen de voetbalbond on houdbaar is geworden. FIFA stelt FC Utrecht in ongelijk De wereldvoetbalbond FIFA heeft FC Utrecht in het ongelijk gesteld in een zaak die de eredivisieclub had aangespannen vanwege een transfer van doelman Michael Vorm. Volgens het bestuur heeft FC Utrecht recht op het vastgeleg de percentage van 30 procent van de doorverkoop van Vorm, die vo rig jaar zomer van Swansea City naar Tottenham Hotspur verhuis de. De transfer van Vorm was on derdeel van een spelersruil tussen de twee Engelse clubs, waardoor de transactie officieel voor 0 euro in de boeken verdween. Ruud Krol gaat coachen in Marokko Ruud Krol zet zijn trainersloop baan voort in Marokko. De voor malige aanvoerder van het Neder lands elftal wordt daar hoofdcoach bij topclub Raja Casablanca. De vereniging bevestigde gisteren dat Krol een tweejarig contract heeft getekend. Voor Krol wordt het niet zijn eerste ervaring in Noord-Afrika. Eerder gaf hij onder meer training bij CS Sfaxien in Tu nesië, Zamalek SC in Egypte en Al-Ahli Tripoli in Libië. Tsjech Kvida gaat naar PEC Zwolle De pas 18-jarige Tsjech Josef Kvida speelt komend sei zoen voor PEC Zwol le. De club neemt het talent over van t.FK Pribram in Tsjechië. Kvida is een verdedi ger, die zowel cen traal als links kan spe len. Hij zal voor twee jaar in Zwolle blijven. Heracles strikt centrumspits Paul Gladon Heracles heeft zich versterkt met Paul Gladon. De 23-jarige spits komt transfer vrij over van Sparta en ondertekende een driejarig contract bij de eredivisieclub. Gla don maakte de afgelo pen twee jaar in to taal 30 doelpunten in de eerste divisie. Messaoud van Tilburg naar Liechtenstein Ali Messaoud heeft af scheid genomen van Willem II. De 24-jari- ge spelmaker vertrekt transfervrij naar Liechtenstein, waar hij gaat spelen voor FC Vaduz. Messaoud was in twee jaar bij Willem II goed voor vijftien doelpunten en elf assists. De weg naar Frankrijk ligt nog vol rommel, zo bleek gisteravond in Letland ook weer, maar het Nederlands elftal is in elk geval begonnen met het op ruimen van de eerste barricades. Op een mooie zomerse avond in Riga ontweek Oranje - met moei te dat wel - de valkuil, die klaar lag (2-0 winst), waardoor de druk er bij de concurrentie weer op zit. Als Oranje op 3 september bij de volgende opdracht - thuis tegen IJsland - ongeschonden de overkant haalt in het mijnenveld, is de ergste schade bijna gerepa reerd en kan de blik naar voren worden gericht. Reserve Maar tegelijkertijd moet bij dat optimisme ook meteen de nodi ge reserve worden ingebouwd, want in Letland blonken Oranje en zijn coach Guus Hiddink lan ge tijd opnieuw uit in onvermo gen. Uiteindelijk was er een cor rectie vanaf de zijkant voor nodig om de balans te herstellen. Het wekte allang geen verba zing meer dat Oranje ook in de tiende interland onder Hiddink elke vorm van samenhang, over tuiging en daadkracht ontbeerde. Daar was de bondscoach, en niet voor het eerst, zelf mede debet aan door het elftal op te zadelen met een systeem dat gedoemd was te mislukken. Oranje had het aanvankelijk lastig met de fel gestarte Letten en toen die na een minuut of twintig waren uitgeraasd, had den ze nog altijd de energie een muur rond het eigen strafschop gebied op te trekken. De schaarse openingen werden nauwelijks ge vonden door Oranje, al waren er wel dreigende schoten van We sley Sneijder (op de kruising), Memphis Depay en Jetro Wil- lems. Maar al met al bracht het kromgetrokken elftal veel te wei nig, waarmee nog maar eens werd bewezen dat de offensieve daden lang niet altijd worden be paald door het aantal aanvallers dat je opstelt. Waarom Hiddink in het ge vecht in de kleine ruimte bijvoor beeld koos voor Luciano Nar singh, die op zijn best is als hij ruimte heeft, was een raadsel. Memphis Depay, die opvallend genoeg een paar uur voor de af trap met grote woorden op de website van Manchester United werd gepresenteerd, stond bij de laatste klus van het seizoen niet met de juiste houding op het veld, en de chemie tussen Robin van Persie en Klaas-Jan Huntel- aar was weer eens ver te zoeken. De veel bekritiseerde defensie gaf ook tegen de nummer 82 van de wereld niet de gewenste zeker heid, en vooral de optredens van Gregory van der Wiel en Bruno Martins Indi waren ver beneden de norm die je mag verwachten van een Oranje-klant. De kwets baarheid van Van der Wiel open baarde zich in de dertiende mi nuut toen hij zich in al zijn naïvi teit liet verrassen door Deniss Ra kels. Waar het enthousiast meele vende thuispubliek schreeuwde om een strafschop na de correc tie van Van der Wiel, kreeg de Let geel vanwege een vermeende fopduik. De wanhoop nam gaan- Nederland speelt zijn volgende kwalificatie wedstrijd voor het EK op 3 september thuis tegen koploper IJsland deweg de tweede helft steeds meer bezit van Oranje, dat in die fase alle structuur in de ploeg miste. De heilloze weg die Hid dink met zijn strategie bewandel de onderstreepte hij zelf, door na een uur spelen aanvaller Van Per sie op te offeren voor middenvel der Georginio Wijnaldum. Een paar minuten na zijn entree prik te uitgerekend Wijnaldum, die er in was gekomen om het even wicht terug te brengen, de verlos sende 1-0 binnen. Niet veel later deed Narsingh eindelijk iets goeds door een uit een snelle te genstoot de 2-0 te maken. De route naar het EK ligt op eens weer open, maar het is nog te vroeg om nu al te juichen. Het is september 2014 en Ney mar staat in Miami oog in oog met de twee jaar oudere Lais Sou- za, een ander Braziliaans sport- icoon. Beter gezegd: Neymar staat, Lais zit. In een rolstoel. Als turnster kwam ze in 2004 en 2008 uit op de Olympische Spelen en nadat ze Londen 2012 had gemist door een handblessu re, legde ze zich toe op freestyle skiën. Vorig jaar zou ze Brazilië vertegenwoordigen op de Winter spelen in Sotsji. Tot ze tijdens een training in Salt Lake City op een boom botste, zwaar rugletsel opliep en van haar schouders tot haar tenen verlamd raakte. Ze werkt aan haar revalidatie in Miami, waar haar voetballende landgenoot een oefenduel af werkt met de Braziliaanse ploeg. Neymar raakt geëmotioneerd bij de ontmoeting met Lais, die ondanks alles nog goedlachs is. Hij denkt terug aan een kleine drie maanden eerder, toen hij na een charge van de Colombiaan Züniga met een gebroken rugwer vel het WK moest verlaten. „Ik heb geluk gehad, met mij had het net zo slecht kunnen aflopen", zegt hij. „Jij bent mijn inspiratie, Lais." Faam De blessure op het WK heeft Neymar gelouterd als mens. Als voetballer is hij in zijn tweede seizoen bij Barcelona sterker, vol- wassener en beslissender wor den. 22 competitiegoals, beker topscorer met 7 treffers, gedeeld Ik vond dat hij' te veel van zichzelf uitging en ergerde me aan zijn duikelpartijen VOETBAL VOETBAL VOETBAL Michel Vorm. foto AFP Photo VOETBAL VOETBAL IN CIJFERS EK-Kwalificatie Groep A Letland - Nederland 0-2 (0-0). 67. Wijnaldum 0-1, 71. Narsingh 0-2. Scheidsrechter: Moen (Noo). Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Rakels (Letland), Martins In- di (Nederland). IJsland - Tsjechië 2-1 (0-0). 55. Dockal 0-1, 60. A. Gunnarsson 1-1, 76. Sigthórsson 2-1. Scheidsrechter: Collum (Sch). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: Rosicky, Krejci (Tsjechië). Kazachstan - Turkije 0-1 (0-0). 83. Turan 0-1. Scheidsrechter: Oliver (Eng). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Schmidtgal, Abdulin, Shom- ko (Kazachstan). STAND IJsland 6 5 0 1 15 14 - 3 Tsjechië 6 4 1 1 13 12 - 8 Nederland 6312 1013 - 6 Turkije 6 2 2 2 8 7 - 8 Letland 6 0 3 3 3 2 - 13 Kazachstan 6 0 15 1 4 - 14 Groep B Wales - België 1-0 (1-0). 25. Bale 1-0. Scheidsrechter: Brych (Dui). Toeschouwers: 33.000. Gele kaart: Allen (Wales), Lombaerts (België). Bosnië-Herzegovina - Israël 3-1 (2-1). 41. Ben Haim II 0-1, 42. Visca 1-1, 45+2. Dzeko 2-1 (strafschop), 75. Visca 3-1. Scheidsrechter: Buquet (Fra). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: Medunjanin (Bosnië-Her- zegovina), Yeini, Ben Harush, Ben Flaim (Israël). Andorra - Cyprus 1-3 (1-2). 3. Junior 1-0 (e.d.), 13. Mytidis 1-1, 45+1. Mytidis 1-2, 51. Junior (mist strafschop), 53. Mytidis 1-3. Scheidsrechter: Welz (Dui). Toeschouwers: 3.000. Gele kaart: Rubio, Josep Ayala, Rebes Ruiz, Garcia Renom (Andorraj, Mytidis (Cy prus). STAND Wales 6 4 2 0 14 8 - 2 België 6 3 2 1 11 13 - 2 Israël 6 3 0 3 9 10 - 9 Cyprus 6 3 0 3 9 12 - 11 VOETBAL VOETBAL Bosnië-Herz.a 6222 8 8 -7 Andorra 6 0 0 6 0 3 - 23 Groep H Noorwegen - Azerbeidzjan 0-0 Scheidsrechter: Gil (Pol). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Dashdemirov (Azerbeidz jan). Malta - Bulgarije 0-1 (0-0). 45+2. Mitsanski (mist strafschop), 56.1. Popov 0-1. Scheidsrechter: Stavrev (Mkd). Toeschouwers: 4.000. Gele kaart: A. Agius, Camilleri, P.Fenech (Malta), Aleksandrov, Dyakov (Bulgarije). Kroatië - Italië 1-1 (1-1). 7. Mandzukic (mist strafschop), 11. Mandzukic 1-0, 36. Candreva 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Atkinson (Eng). Rode kaart: 90. Srna (Kroatië/ 2x geel). Gele kaart: Mand zukic, Olie, Rebic, Kovacic (Kroatië), Buffon, Pa- rolo, Marchisio (Italië). STAND Kroatië 6 4 2 0 14 16 - 3 Italië 6 3 3 0 12 9 - 5 Noorwegen 6 3 1 2 10 7 - 8 Bulgarije 6 2 2 2 8 7 - 7 Azerbeidzjan 6 1 1 4 4 4 - 11 Malta 6 0 15 1 1 - 10 Copa America Groep A: Chili - Ecuador 2-0. Nog te vroeg door Leon ten Voorde LETLAND NEDERLAND Memphis Depay was in de eerste door Joost de Jong TEMUCO. Na een met prijzen over laden tweede jaar bij Barcelona, begint de Braziliaan Neymar mor genavond in het Chileense Temu- co met de Seleqao tegen Peru aan de Copa América. Daar moet voor al de kater van het desastreuze WK worden weggespoeld. „Als we dit toernooi winnen, is mijn sei zoen perfect," zegt de aanvoer der, meer dan ooit de grote leider van de Brazilianen. Walter Casaerande. ex-voetballer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54