Geslaagd, en diezelfde avond verongelukt Werelden Regeltjes 'nekslag* voor opvang kind op school Nu nog veel drempels om te helpen bij de lunch tussen de middag. Scholen moeten roosters aanpassen omdat er geen vrijwilligers zijn. Het CDA wil dat veranderen. 4 NIEUWS Even later, bij de bagageband, ga ik naar haar toe en zeg:'Mevrouw, mag ik vragen of dat misschien de wervel van een zeeleeuw is?' COLUMN Een avond op de pier in Sydney - men rookt, men drinkt, men praat. Een Indiër, een Soma liër, twee Aboriginals en een Nederlander. Vier mannen en een vrouw. Drie dichters en twee schrijvers. Vier van hen hebben het over de eeuwige blanke, de blanke die nog altijd de literatuur beheerst zoals hij eens de aarde beheerste. Ik zwijg, ik hoor dingen die ik nooit hoor. Over festivals waar zij als kleurlingen alleen in achteraf- zaaltjes voorlezen, organisatoren die zich schichtig uit de voeten maken in hotellobby's, gesprek ken die stilvallen; het domein van een blanke culturele elite kortom waar ze eigenlijk niet thuishoren maar dat ze niettemin blijven be treden. Lionel zegt: 'Wat doet een zwarte in dit deel van de stad, is een vraag die hij niet met zoveel woor den stelt, de whitefella.' Hij knikt me verontschuldigend toe en zegt: 'Niet persoonlijk bedoeld, makker'. Dat weet ik, al geeft het toch een beetje op me af Een vlek je hier, een veegje daar. Op mijn hotelkamer lees ik hun werk, de poëzie van S. Anand en Lionel Fogarty, in lichte verbijste ring over de literatuur die uit zo veel literaturen bestaat, al die we relden die gewoonlijk voor mijn ogen verborgen blijven. Ook lees ik een verhaal van de Amerikaanse schrijfster Heidi Julavits in The fabulist, een literai re kwartaaluitgave van een sjieke cosmeticaproducent. Het heet Litt le Bone en gaat over een vrouw die een botje vindt op het strand. Ie mand vertelt haar dat het de wer vel is van een zeeleeuw, ze is blij want de zeeleeuw is al sinds haar kinderjaren haar lievelingsdier. Ze draagt hem sindsdien als een talisman aan een leren koordje rond haar hals, soms vraagt ie mand of het een bot is van een ex-echtgenoot. Twee weken later vlieg ik vanuit Amsterdam naar Florence. Als ik mijn koffer uit het bagagerek haal, zie ik vanuit mijn ooghoek een tengere blonde vrouw met rond haar hals een wit botje aan een leren koord. Even later, bij de bagageband, ga ik naar haar toe en zeg: „Me vrouw, mag ik vragen of dat mis schien de wervel van een zee leeuw is?" Haar verbazing, haar stem die vraagt: „Hoe weet u dat?" Ik vertel dat ik marien bioloog ben maar dat ik ook van litera tuur hou en pasgeleden op een ho telkamer in Sydney een verhaal las over een vrouw die op het strand een wervel van een zee leeuw vindt. In haar graf zal het botje stilaan samenvallen met haar eigen gebeente, de wervel die herinnert aan haar droomle ven als zeeleeuw. „'Dat verhaal heb ik geschreven!" zegt ze. „Dat vermoedde ik al", antwoord ik. „Het is helemaal van Sydney en Amsterdam naar Florence ge reisd, waar ik het aan u heb terug gegeven." Het kabinet wil dat ie dereen zich inzet voor de maatschappij. Maar wie dat doet als overblijfmoeder of -vader, raakt verstrikt in een woud van regeltjes. Al twaalf jaar zorgt overblijfmoe der Monique van der Vliet dat basis schoolkinderen die overblijven een bo terham eten, wat drinken en even bui ten kunnen spelen. Van de Prinses Beatrixschool in Wilnis kreeg ze 12 euro vergoeding per keer. Dat is voorbij: ze krijgt nu 4,50 euro per uur en mag maximaal anderhalf uur op school blijven. „Soms denk ik: waar doe ik het voor? Een redelijke vergoeding geeft je toch het idee dat je wordt gewaardeerd," zegt ze. Terwijl het kabinet steeds vaker een beroep doet op de eigen ver antwoordelijkheid van burgers, wordt het de 70.000 overblijf- ouders in ons land steeds moeilij ker gemaakt. Het zijn vaak moeders, maar ook vaders, opa's of oma's die tij dens de lunch naar school komen om kinderen die overblijven op te vangen. Ouders van kinderen die op school blijven, betalen daarvoor gemiddeld 2,50 euro per kind. Deze overblijfouders zijn vrijwilli gers. Van de Belastingdienst mogen zij per uur maximaal 4,50 euro 'verdie nen'. Per maand is het maximum 150 euro, per jaar 1.500 euro. „Ik krijg met moeite nog drie moeders zo gek om tijdens de lunch naar school te ko men", zegt Van der Vliet, die ook de coördinator van de tussentijdse op vang is. „Veel ouders organiseren het nu om en om thuis." Veel scholen betaalden hun over blijfkrachten te veel als vergoeding voor de tussentijdse opvang. Zij kre gen eind vorig jaar een forse nahef- fïng van de Belastingdienst. Sommi ge scholen moesten tonnen aftik ken. „Voor dat bedrag hadden we ook acht schoolpleinen kunnen inrichten", zucht directeur Nelle- ke Deelen-Geuze van schoolbestuur Vechtstreek en Venen, waar ook de Beatrixschool onder valt. Haar scholen koepel weigerde aanvankelijk de nahef- fïng te betalen, maar trof een schik king toen de Belastingdienst dreigde het boetebedrag anders maar op de overblijfmoeders te verhalen. Nu zijn een aantal van haar veer tien scholen al aan een continuroos- ter begonnen. Leerlingen gaan dan tussen de middag niet meer naar huis. Dat doet geen recht aan het ritme van de scholieren, vindt directeur Deelen. „Welk kind van tussen de 4 en 8 jaar eet in een kwartier een fatsoenlijke bo terham?" Overblijfouders die hun eigen kind ook tussen de middag op school laten, hoeven daarvoor niet te betalen. Dat ziet de Belastingdienst als een besparing: de 'uitgespaarde' euro's worden opgeteld bij de vrijwilligers- vergoeding die daardoor kan uitko men boven het maximaal toegestane bedrag. Nóg een ontmoediging voor overblijfmoeders. „Gek, want ze heb ben er geen voordeel van", zegt CDA-Kamerlid Michel Rog. „Iedere ouder is namelijk zelf verantwoorde lijk voor de boterham en het pakje drinken voor hun kind." Rog wil een einde maken aan de on zekere situatie voor overblijfouders in ons land. In een initiatiefnota stelt hij voor de vrijwilligersvergoeding te ver hogen van 4,50 per uur naar 5,30 euro. „Nog geen vetpot", erkent de CDA'er. „De vergoeding is na het invoeren ne gen jaar geleden nooit aangepast, ter wijl het minimumloon waaraan het bedrag is gekoppeld wél is gestegen." Hij benadrukt dat er wel veel ge- Niels stond met het diploma op zak klaar voor de toekomst. „En nu slaat het om in een nachtmer rie", is te lezen in het condoleance register op Mensenlinq, dat giste ren overspoeld werd met steunbe tuigingen. Niels' dood heeft op zijn school, de Roncalli Scholenge meenschap in Bergen op Zoom, 'een bijzonder grote schok' te weeggebracht. „Heel erg triest", reageert een aangeslagen Roncal- li-conrector Leo Goossens. „Onze gedachten gaan in eerste instantie uit naar de familie. Maar het is ook heel triest voor zijn klasgeno ten. Zij krijgen psychologische bij stand van counselors." Wat er precies is gebeurd op de A4 bij Bergen op Zoom is nog on duidelijk. Na het verlossende tele- Even na middernacht kreeg de politie de melding dat er iemand op de snelweg lag die was overreden foontje over de examenuitslag zou Niels dat gaan vieren met vrien den. Op de fiets reden ze naar Ber gen op Zoom. Een ritje van 14 kilo meter dat ze al jaren dagelijks fiets ten. Onderweg dollen de jongens wat met elkaar. Niels slaat een zij straat in en de anderen verliezen hem uit het oog. Op de snelweg Even na middernacht kreeg de po litie de melding dat er iemand op de snelweg lag die was overreden. De weg werd urenlang afgesloten in verband met onderzoek. Pas rond 5.00 uur werd de snelweg weer vrijgegeven. Al die tijd deed de politie spo renonderzoek en werden getuigen gehoord. Over de precieze toe dracht is nog veel onduidelijk. Of Niels over de snelweg liep en toen is aangereden kon een politie woordvoerster niet zeggen. Ook de mogelijkheid dat iemand is doorgereden na het ongeval, wordt meegenomen in het politie onderzoek. De politie zei gistera vond dat het formele onderzoek nog niet is afgerond en dat ze de bevindingen eerst wil delen met de familie. 'We zouden elkaar zien in Bergen op Zoom. We hadden elkaar nog gefeliciteerd' De dood van de havo-scholier is op nog twee middelbare scho len in Bergen op Zoom keihard aangekomen. Op 't Rijks zit een zusje van Niels in de brugklas en op het Mollerlyceum zit haar twee lingbroertje in de brugklas. „Bizar en intriest", noemt brugklascon rector Huub Boudewijn het onge val. Voetbalclub Ook voetbalvereniging Grens wachters in Putte verkeert in een shock. Niels speelde in de Ai. De spelers kwamen gisteren samen. Aanvoerder en plaatsgenoot Thom van Dongen: „We zouden elkaar zien in Bergen op Zoom. We hadden elkaar nog gefelici teerd." Tommy Wieringa Overblijfouder door Hanneke Keultjes 4,50 Van de Belastingdienst mogen overblijfouders maximaal 4,50 euro per uur 'verdienen'. door Annelies Vlaanderen BERGEN OP ZOOM. Donderdagmid dag hoorde Niels van der Stelt (18) uit Ossendrecht dat hij geslaagd was voor de havo. Maar de euforie verandert nog geen 12 uur later in een ongekende tragedie, 's Nachts komt hij om bij een ongeluk op de A4. Zijn klasgenoten en voetbal vrienden zijn ontroostbaar. Thom van Dongen teamgenoot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4