Overbruggen: dialoog over geloofsverschillen In liefdevolle herinnering ZEELAND 15 Het verlies van haar dochter Thamar doet Marianne nog altijd intens verdriet. „Alles krijste van binnen." Dnnikenwerk Twee foto's van Thamar Zougari. Op de één staat ze in elkaar gedoken met een donkere blik in haar ogen in afwachting van haar eerste paardrijles. Op de tweede zit ze fier rechtop op paard Texas. Open gezichtje, blije blik. De li-jarige Thamar was gek op paarden, ze hielpen haar een moeilij ke periode in haar leven te boven te komen. Maar haar grote liefde werd haar op 23 oktober 1996 ook fataal. Thamar mocht tijdens de herfstva kantie komen helpen en blijven sla pen bij een paardenkamp op de ma nege. „Dat was feest natuurlijk. Ik zie haar nog gaan. Ze had net een grote mensenfiets gekregen. Ik dacht nog: wat is ze toch een grote meid", blikt moeder Marianne Druppers uit Ou- werkerk op die zwarte dag terug. Tijdens een buitenrit sloeg een paard op hol. Thamar ging er achter aan en probeerde het geschrokken dier te pakken te krijgen, maar ook haar paard kreeg het op zijn heupen. „Ze is er voorover afgevallen en met haar hoofd op de grond beland." Bij die val raakte de hersenstam van haar dochter beschadigd waar door ze twee dagen later kwam te overlijden. „Dan gaat er een soort van knop om. Je kunt het niet bevat ten, hoewel ik het op de één of ande re manier toch voelde aankomen. Ik heb ook tegen haar gezegd: 'Ga maar meisje, alsjeblieft'. Ze had een kas plantje geworden en dat had ze zelf nooit gewild." Marianne en haar dochters Tha mar en Nawal hadden moeilijke tij den achter de rug. Op de vlucht voor haar agressieve ex-man verruilde Ma rianne met haar dochters Utrecht voor Dreischor. „Thamar was best een beschadigd kind, in zichzelf ge keerd en altijd een donkere blik. Maar door haar liefde voor paardrij den en haar liefde voor paarden knap te ze helemaal op. Ze groeide ervan. Ze was een sterke meid, een heel so ciaal kind ook. Kinderen van school hadden een gedicht voor haar ge schreven en dat werd op haar begrafe nis door de schooldirecteur voorgele zen. Daarin stond dat ze het altijd voor iedereen opnam. Thamar was een strijdster voor mensen die het no dig hadden. Ze was niet meer dat klei ne beschadigde meisje. Het is raar misschien om te zeggen: maar ze lag opgebaard in onze huiskamer en ze lag er zo mooi en vooral zo sterk bij dat ik bijna de mensen die ons kwa men condoleren de kamer introk. Kijk eens! Kijk eens hoe sterk ze er bij ligt! Zo trots was ik op haar." Marianne probeerde er na het ver lies van Thamar voor haar jongste dochter Nawal te zijn. „Maar alles krijste van binnen. En ik was als de dood dat dat er een keer uit zou ko men met mijn dochter erbij." Ze klop te aan voor hulp en kwam uiteinde lijk voor een periode van drie maan den terecht in herstellingsoord Duin huis in Oostvoorne. Aansluitend ging ze anderhalfjaar lang twee keer in de week naar de dagbehandeling van Emergis in Goes. „Intensief, maar het hielp wel. Voor dat moment zeker. Mensen zeg gen weieens dat ze het een plaatsje geven. Dat is ook zo. Je geeft het een plaatsje, maar alleen voor dat mo ment. Het volgende moment kan weer heel anders zijn, heb ik ervaren. En dan ben je dat plaatsje ook zo weer kwijt." Want het verlies van haar dochter Thamar valt Marianne van tijd tot tijd nog steeds heel erg zwaar. „Haar nooit meer zien. Haar niet te zien op groeien. Haar mijlpalen te missen. Ik weet zeker dat er een hiernamaals is. Ik zou het niet te verteren vinden als dit het geweest is voor haar. Dat je le ven ophoudt op je elfde. Dan had ik het toch moeten zijn?" Diep verdrietig is Marianne soms. Omdat mensen niet met haar over haar dochter praten. „Ze zijn bang dat ik ga huilen of dat ze me verdriet doen. Maar dat huilen doe ik toch wel en verdriet heb ik toch wel. Ik vind het juist heel fijn om over haar te praten, altijd. Laatst las ik een post op Facebook van de Vereniging Ouders van een Overleden Kind (VOOK): 'Als je over haar praat, zal ik misschien gaan huilen. Maar als je niet over haar praat, dan breek je mijn hart'. Precies zo ervaar ik het ook." Verdrietig kan ze ook worden om zichzelf. „Het is confronterend om te merken hoe in mezelf gekeerd ik door de jaren heen ben geworden", constateert ze kritisch. Toch knokt Marianne door. Zoekt professionele hulp. Gaat van tijd tot tijd - recent is Thamar Zougari Geboren 26-11-1984 Overleden 23-10-1996 ze weer begonnen - met therapeuten in gesprek. Alles in de hoop dat ze het verlies van Thamar steeds beter kan dragen en dat ze weer met wat meer plezier in het leven kan staan. „Verdriet is net een schaduw. Als de zon achter je staat dan ligt dat ver driet zo voor je. Maar je kan ook de zon in je gezicht hebben. Dan staat de schaduw achter je en zie je hem niet. Dat heb ik zo eens gehoord en ik dacht: dat is het nou precies. Zo voel ik het ook. Het verdriet is er al tijd, maar hoe voel je het op dit mo ment? En dat is bij mij per dag ver schillend." De Zeelandbrug gaat een paar uurtjes dicht, voor onderhoud. Op de ker- kendag in Goes ont moette ik mensen uit Zierikzee bij een workshop over het gesprek tussen moslims en christenen. Zij kunnen als de brug dicht is, niet meer zomaar naar de overkant. Op het gebied van interreligieuze dialoog - het gesprek tussen men sen met een verschillend geloof- lijkt er soms nog helemaal geen sprake van een brug. Ieder blijft bij de eigen groep en trekt zich te rug op het eigen eiland. Dat is het gemakkelijkste. Culturen verschillen en wie an ders is, lijkt eng. Op Urk - een ei land in de Flevopolder - trekt de verjaarsvisite de schoenen uit, maar de jas blijft aan. Waarom? Geen idee. Als je daarover onwe tend bij het gezelschap binnen stapt, nadat je je jas hebt uitgetrok ken en je schoenen hebt aangehou den, voel je je in je blootje staan. Het voelt ongemakkelijk, maar je komt wel met een verhaal thuis, dat je anders mist. De workshopleider in Goes gaf raad. „Hete hangijzers hoefje echt niet te mijden, maar de meeste moslims moeten niks hebben van IS en zij vinden het niet fijn als zij zich bij een eerste gesprek moeten verantwoorden voor daden van ex tremisten. Elkaar groeten in het voorbijgaan en eens een praatje maken is handiger in het begin. Aan tafel Een volgende keer wordt het mis schien een gesprek op de drempel en de keer daarna bij elkaar aan ta fel. Het gaat om ontmoeting. Je hoeft eikaars godsdienst niet over te nemen, maar juist door erover te praten, noodzaak je jezelf woor den te vinden voor wat je heilig is. Dat kan voor jezelf, maar ook over en weer verrijkend zijn. Je mag best voor je eigen religieuze waar heid staan, anders lopen gesprek ken uit op ontzielde tolerantie." Het paar uit Zierikzee kon zich zichtbaar vinden in wat ze hoor den. „Onze dochter is getrouwd met een islamitische man, onze kleinzoons zijn besneden en reci teren uit de Koran." Zo dichtbij kan het komen. „Niet dat we alles van elkaar begrijpen, maar wij bidden en lezen de Bijbel. Wan neer onze kleinzoons er zijn, reci teren zij de Koran en zij bidden ook." Met, maar misschien ook wel voor elkaar, wie zal het zeggen. Dat is nog eens overbruggen en een korte route om elkaar van hart tot hart te bereiken. ZATERDAG 13 JUNI 2015 Verdriet is als 'n schaduw In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Esme Soesman Thamar was gek op paarden, maar die grote liefde werd haar ook fataal. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl door José Baars De column op Monnikenwerk is de ze week van Leuny de Kam: 'Commu nicatie in de Zeeuwse zorg'. www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47