Sacramentsprocessie Wien oudt r alles in de gaoten? STREEKTAAL ZEELAND 13 RUDENRIEMENS.COM Het Religieus Erfgoed heeft in Kwadendamme vaste voet aan de grond gekregen. De Sacramentsprocessie is in alle opzichten een traditie geworden. Met schuilkerk, Mariakapel, monstrans en muziek van Con Affezione. Na afloop vloeit het Bonifacius Abdijbier. ZATERDAG 13 JUNI 2015 San Paolo Aposrom Ruden Riemens fotografeert Zeeland. De foto's zijn gebundeld in drie boeken: Kust, Land en Feest. Fotografie: Ruden Riemens. Tekst: Jan van Damme Hie bin t 'r al vroeg bie,' roept de buurman binst a tie verbie riejt op z'n fiets. „Jao, jao," roepe kik terug, „ik bin d'r vroeg voor opgestaon." 't Was 'n paor weken geleejen. De frènzen waoren net uutge- bloeid. En daor 'aon wat blomme tjes op gestaon. 't Bed was wel twêê weeken lange, êên an al, wit te blommetjes, 't Was 'n lust om nao te kieken. De ménsen die ver bie liepen, stoengen d'r gewoon voo stille. Ze 'aon d'r allemao ud der schik in. „Da 's raok ee," zeien ze dan tegen mekaore, as ze verbie goengen, „dao gao je nog wat frèn zen van kunnen trekken." En dan knikkende kik maor 's. Wa moe j'anders doen? Wien d'r ook aordigheid in kre gen, da waoren de mèrelaors. Êêst zaoten ze op de rand van m'n schuurtje en keken wa nieuwsgie rig naor al die witte blommetjes. Toen d'r een weke laoter a wa klei ne frènzen an kwaomen, doken van 't schuurtje m'n frènzenbed in. Om alles 's goed van dichterbie te kunnen bekieken. En warèntig. Jao, 'öör pseede weke begonnen ze al an die grootste groene frèn zen te vreten. „Ziene kik da noe wel goed?" zei 'k bie m'n eigen, „die binnen nog groen." En jao 'oor, ze vraoten die groene grööte frènzen op. Zeker toch al een bitje zoetachtig van smaoke. „Noe moe ten bots de netten d'r over, anders..." D'n anderen dag bin 'k a vroeg begonnen mee 't geraomte van paoltjes en draoien over 't frènzen bed te zetten. Nêê, 't net nie, da goeng nie. Daovoor was t'r te vee wind. Kiek, dat net moe wel net- Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal jes gespannen staon. Nie zó van schoenkerdeboenk over de paoltje leggen. Da's gêên gezicht. Dan zit ik me dao an t'èrgeren as 'k van binnen uut de kaomer, nao buut- en zit te kieken. En de ménsen die verbie riejen zunnen ook we dien ken: Die kan nog geen nette fas- soenlijk over de frènzen leggen. De anderen morgen was de wind gevallen en bin 'k vroeg op gestaon. Om 't net schóóne over de frènzen te leggen. Eigenlijk te spannen, want mee 'n paor was- kniepers zette kikke dat vast op de 'oeken bie de paoltjes. 't Wérk was net gedaon. Ik kie ken contènt nao m'n kerwei as 'k m'n bakje koffie zit te drienken. En wie zit d'r noe op dat êêne paoltje? Sjuust, die mèrelaor. Die zit allicht mee 'n nist joen- gen èrgens in de buurte. En die ouwe veugels kommmen kieken nao de frènzen. Die be ginnen natuurlijk a schóóne róód te kleuren. En wie ligt 'r dao lekker in 't zonnetje op 't dek van m'n schuurtje? Om al les in de goaten t'ouwen? Je raoidt 't al. Percies. De katte van de buuren. En die vist noe ook mooi achter 't net.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45