im mk r< voor het mooiste gebouw van Zeeland ZEELAND 11 gedeelte werd een vuur gestookt om de wortels verder te drogen en klaar te maken voor productie. Ineke Nijssen woont in de 'kou de stoof. Het voorste gedeelte dat vanaf de weg zichtbaar is, de 'war me stoof, wil ze als kantoorruim te verhuren. Waarom ze er zelf is gaan wonen? Ineke: „Ik was op zoek naar nieuwe woonruimte. Dan merk je dat er forse prijzen worden gevraagd. Met de mee- stoof gebeurde niets, er stonden wat machines opgeslagen en ver der had ik het gebouw laten dicht timmeren om vandalisme te voor komen. Zo is het idee ontstaan om in de meestoof te gaan wonen. Mijn vader had in 1986 nog het dak vernieuwd. Op 12 juli 2012 had ik het eerste gesprek met monu mentenzorg, de gemeente en de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land." Passiefbouwen Daarna ging het snel. Ineke nam architect en stedenbouwkundige Martijn Jansen van Architecten Al liantie in Goes in de arm. Niet toe vallig. Ze wist dat Martijn als kind in de boomgaard van de meestoof had gespeeld. Dat schept een band. Wat ook meespeelde was dat het Goese bureau, waar Mar tijn sinds 2007 werkt, zich profi leert met ontwerpen volgens het principe van 'passiefbouwen'. Ach ter die term gaat de zogenaamde 'trias energetica' schuil, drie uit gangspunten die architect Martijn maar al te graag voor het voetlicht brengt: beperk je energieverbruik zoveel mogelijk, maak maximaal gebruik van energie uit duurzame energiebronnen en als er toch nog fossiele brandstoffen nodig zijn, gebruik die zo efficiënt mogelijk. Zo kwam de meestoof in aan merking voor het keurmerk Pas- siefBouwenKeur. Het certificaat is gisteren officieel uitgereikt. Is die duurzaamheid zichtbaar? De archi tect wijst op de ramen en deuren, die van drievoudige tochtstrips zijn voorzien. Zo voorkom je onno dig warmteverlies. Net als met een goede oriëntatie op de zon. Dat houdt in dat er aan de zuidkant veel zonlicht wordt binnengela ten, terwijl het aantal ramen aan de noordkant beperkt is gehou den. In het dak van het woonge deelte zijn dakvensters aange bracht, die in tweeën zijn gedeeld. Het onderste deel laat licht in de benedenverdieping vallen, het bo venste deel laat daglicht binnen op de zolderverdieping. Vergadertafel De indeling van de verbouwde meestoof is snel verteld. De 'war me stoof is één ruimte, waarin een kantoor - gezien de hoogte eventueel met verdieping - kan worden ondergebracht. De twin tig meter diepe stoof is het woon gedeelte. Een ruime woonkamer met keuken, zithoek en uit de fruitveiling afkomstige vergaderta fel. Daarbij een zolder of vide, die nu nog één ruimte is. De achterge vel is helemaal van glas. Een tweede uitgangspunt bij het verbouwproject was dat de meestoof er als een meestoof moest blijven uitzien. Vandaar dat de kop- en zijgevels zoveel moge lijk in originele staat zijn gehou den, waar het kon met de voegen van 1871. De raamopeningen die er oorspronkelijk inzaten zijn ge handhaafd. Nieuwe kozijnen zijn zo gemonteerd, dat ze niet van bui tenaf zichtbaar zijn. In de voorge vel zit nog een hoefijzer ingemet seld, waaraan paarden werden vast gebonden. Achter een tussenruim te, die dienst doet als carport, is een opberghok waarin een origine le paardenruif bewaard is geble ven. Ook de tussenwand stamt uit overgrootvaders tijd. De gebinten die er nog waren, zijn gehand haafd. In de nok van de warme stoof zitten een oud windwerk - een takel - en een deel van een Ja- cobsladder. Daarlangs klom je ooit naar de hemel. tSbSsêI MEESTOOF DE NIJVERHEID ZATERDAG 13 JUNI 2015 3KHRR 'tSiTn'** «BW3^ami3Pa.H3*ieiia3ij3(B»rn)«a?^saS53 De windwijzer met het jaartal 1871, ge maakt door smid Johan Duivelaar. —.Vin De gerestaureerde en verbouwde meestoof de Nijverheid in Kapelle werd gisteren officieel in gebruik geno men. Directeur Wim Scholten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) verrichtte de openingshande ling. Eigenaresse en bewoonster Ineke Nijssen kreeg het keurmerk Passief- BouwenKeur overhandigd. Architect Martijn Jansen en bewoonster Ineke Nijssen voor de gerestaureerde en vernieuwde meestoof aan de Ooststraat in Kapelle. Het kopgebouw was de 'warme stoof, waarin vuur werd gestookt om de meekrapwortels te drogen, foto's Marcelle Davidse Het achterste deel van de meestoof, de 'koude stoof, waarin nu een complete woning volgens het principe 'passief bouwen' is gemaakt. De achtergevel met schuurdeuren is nu volledig van glas. Locatie: Kapelle Architect: Architecten Alliantie Adviseur energie: Dubourgraaf Hoofdaannemer: Bouwbedrijf Van de Linde Installateurs: Van de Velde Yerse- ke en Reijnhout Elektro Inhoud: 1890 m3 Kavel: 2560 m2 In de nok zijn een origineel windwerk (takel) en een Jacobsladder behouden gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43