Kras Roadtrips Diefstal, drugs en overlast achter de slagboom Als in huisjes op de Veluwe geen toeristen zitten, gaat het soms mis. 459 331 179 NIEUWS 3 525 korting p.p korting p.p ROTTERDAM. Aftandse vakantiepar ken blijken de perfecte uitvalsba sis voor overlastgevers en (drugs) - criminelen. Op de Veluwe durven toezichthouders niet altijd alleen op pad, omdat ze vrezen voor hun veiligheid. „Het is een zooitje", zegt Henk Helsdingen van cafetaria Het Smulhuisje. Zijn eettent staat mid den in Krachtighuizen, ooit het toeristisch hart van de gemeente Putten met tientallen bungalow parken. „Nu is het rustig, maar 's avonds begint het 'feest'. Wat een herrie! Er worden fietsen uit de schuren gestolen, complete satel lietschotels rukken ze zo uit de grond of van het huisje af. Nee, de situatie is niet helemaal top hier", zegt de cafetaria-eigenaar. In Krachtighuizen is geen tro pisch zwembad, geen sauna, geen sport en spel. Er is wel - net als in andere oude vakantieparken op de Veluwe - georganiseerde autodief stal, wapenbezit, prostitutie, een hennepkwekerij en een mogelijke uitvalbasis voor criminelen. Zo'n twintig parken hebben te maken met serieuze problemen op het ge bied van veiligheid, op nog eens 24 van de ruim 300 vakantieplek- ken staat het licht op oranje. In Krachtighuizen wonen nu vooral Polen en Bulgaren. „We zijn een jaar of dertig geleden be gonnen met ijsverkoop omdat hier toeristen kwamen. Nu verdie nen we een goeie boterham met maaltijden aan bedrijven, maar toeristen zijn er amper meer", zegt cafetariaman Helsdingen. Er wordt ingebroken bij de vleet. De laatste maanden worden er veel controles gehouden door de politie en de gemeente Putten, weet hij. „Om die jongens op de parken iets nauwer in de gaten te houden. Sindsdien gaat het beter, maar er blijven probleemparken." Onderzoeker Henk Ferweda van Bureau Beke weet er alles van: „Parken liggen verborgen achter een slagboom, in het groen, letter lijk aan het zicht onttrokken. Daar door kunnen heel lang dingen ge beuren die voor de buitenwereld verborgen blijven." In driekwart van de parken ge beurt er tussen het loof niets wat de vakantiepret kan verstieren. Vooral zieltogende parken vallen in de probleemcategorie. Bijvoor- beeld omdat ze permanent be woond worden door mensen die nergens anders heen kunnen. Ech telieden die verwikkeld zijn in een vechtscheiding bijvoorbeeld, mensen met psychische proble men, financiële noodlijders of ar beidsmigranten. Zo kunnen vakantieparken ver anderen in plekken waar zich se rieuze overlast of zelfs criminali teit afspeelt. Het is reden voor ge meenten op de Veluwe actie te on dernemen. Een regionaal expert team moet gemeenten ondersteu nen die een 'fout' park binnen hun grenzen hebben. Ook worden er plannen ge maakt om de goede, levensvatbare vakantieparken zoveel mogelijk ruimte te geven zich te ontwikke len. „We zagen dat er te veel ver ouderd aanbod was", zegt Rob van den Hazel, die werkt aan de verbeteringen. „Als een accommo datie dan minder populair wordt, komt deze in een neerwaartse spi raal terecht. Als er andere vormen van exploitatie worden gevonden, bijvoorbeeld door permanente bewoning, zie je dat het doel van zo'n vakantiepark uiteindelijk helemaal verandert." Het is geen ontwikkeling waar alleen de Veluwe mee kampt. Eén op de drie Nederlandse vakantie parken, vooral familiebedrijven, verkeert in zwaar weer. Alleen op de Veluwe is er nu echt, gedegen onderzoek gedaan naar de om vang van de problemen. Op lang niet alle minder popu laire vakantieparken treedt het ver val zo in als bij de 'rode' parken. Er zijn mogelijkheden. Zo werd in Putten een park getransformeerd tot woongemeenschap voor de mente ouderen. Eerst moet nog orde op zaken worden gesteld in de probleemparken. Want dat toezichthouders zeggen sommige parken niet in hun eentje op te durven, omdat ze vrezen voor hun veiligheid, gaat alle betrokke nen veel te ver. Net als de bedrei gingen die ze moeten aanhoren. Onderzoeker Ferweda waar schuwt wel dat als de Veluwe zijn zaakjes op orde heeft er conse quenties dreigen voor de rest van Nederland. Want de mensen die nu een plekje vinden op één van de schimmige vakantieparken, kunnen hun spullen pakken en verkassen naar, pak 'm beet, Zee land of Friesland. De wereld is Kras ZATERDAG 13 JUNI 2015 door Carla van der Wal Uit onderzoek is gebleken dat 20 vakantieparken op de Veluwe echte probleemgevallen zijn wat betreft veiligheid. Nog eens 24 parken hebben een twijfelachtige reputatie. Politie en brandweer controleren een bungalowpark op de Veluwe op illegale bewoning. Achter de slag boom is het niet altijd pluis, foto ANP Korting op fly-drives, individuele rondreizen met privé-chauffeur en autorondreizen .mh Jr- -'Q Ca? Zonvakanties - Inclusief autohuur Kreta - Kastro Appartementen*** Traditioneel complex in het plaatsje Myrtos op loopafstand van het strand, incl. huurauto. Klantbeoordeling 9,0 Zie: Kras.nl/31810 Tenerife-La Quinta ParkSuites&Spa**** Hotel in de rustige omgeving van Santa Ürsula met prachtig uitzicht, incl. ontbijt en huurauto. Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/31734 Autorondreizen De kust van Dalmatië en Istrië Geniet van de prachtige kustlijn van Kroatië! Verblijf in 3-sterren hotels inclusief ontbijt. Nieuw bij Kras! Zie: Kras.nl/53570 Bloemenrivièra en Toscane Ontdek de historische steden en mooie natuur. Verblijf in 3-sterren hotels incl. ontbijt en diner. Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/53220 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3