ZEELAND 3 Geen fris Bijvullen water uit de supermarkt later bij uit de kraan. Pas na een keer of zes bijvullen is het flesje rijp voor de vuilnisbak, blijkt uit on derzoek van de Nederlandse wa terleidingbedrijven (Vewin). Tuitje Hoe hygiënisch is dat bijvul len van flesjes? Zonder bacteriën geen leven, maar toch: een blik onder de microscoop op een bidon die steeds maar weer wordt bijgevuld, is zowel onthul lend als verontrustend. Vooral het tuitje, dat je niet maar zo even schoonspoelt, kan miljoe nen bacteriën bevatten. Het goe de nieuws: het zijn je eigen bacte riën uit speeksel met voedselres- ten, en hoe vies dat ook klinkt, je zult er niet direct ziek van wor den. Desondanks is het verstan dig de bidon of waterfles min stens eens per week in de vaat wasser te zetten en/of met azijn te spoelen. Water - en dat mag doodge woon kraanwater zijn - zit vol broodnodige bouwstenen als cal cium, magnesium, natrium en ka lium. Maar wie te veel water drinkt loopt kans op watervergif tiging. Het bloed raakt dan te veel verdund, waardoor het na- triumgehalte tot een gevaarlijk punt daalt. Als gevolg daarvan kan de overmatige drinker misse lijk worden, gaan overgeven en last krijgen van een opgeblazen gevoel en hoofdpijn. Hersencel len kunnen 'vollopen' met vocht en opzwellen, wat tot verwar ring, stuipen, coma en zelfs de Een glas water is het eerste wat Sue drinkt, als ze 's mor gens wakker is. Het bidon naast haar bed (750 ml) gaat ook altijd leeg. Als ze aan de koffie gaat, zit er dus al een li ter water in. „Door de dag heen komt daar nog ongeveer twee liter bij uit glaasjes water die ik drink, gewoon uit de kraan. En dan komt daar nog het water van de kopjes koffie en thee bij." Alles bij elkaar drinkt Sue dus een litertje of vier per dag weg. Veel, maar niet té. „Je kunt je vitamientjes even hard weer uitplassen, als je overdre ven veel drinkt. Daar ben ik me van bewust." Heeft er bij Sue thuis iemand dorst, dan drinkt hij water. „Mijn kinderen weten ook niet beter. Frisdrank hebben we al leen in huis voor de visite. Heel soms pak ik eens een Ice- tea, of Spa Rood." Laatst zei ie mand tegen haar: „Mijn kind lust geen water." Sue: „Ik kon alleen maar stomverbaasd kij ken. Iemand die geen water lust?" Eens in de week gaat haar bidon in de vaatwasser. „Dat lijkt me logisch. Er gaat al leen maar water in, maar toch moet je hem schoonmaken." 'De bidon naast mijn bed gaat ook altijd leeg. Laatst zei iemand tegen mij: 'Mijn kind lust geen water'. Ik kon alleen maar stomverbaasd kijken' Water is lekker, zegt Jean-Ma- rie Buijs. „Ik drink per dag zo ongeveer 2 liter, uit een flesje Spa Blauw dat ik telkens bijvul. Het is niet dat ik per se Spa Blauw wil, maar dat flesje is handig. Als ik minder drink dan die twee liter, merk ik dat. Zeker met dit warme weer. En ik vind het ook een prettig ge voel om water te drinken als ik veel koffie gedronken heb. Wa ter is een levensbehoefte. Dat wordt in het buitenland beter begrepen dan hier. Van de win ter was ik in Australië, daar merkte ik dat ze er daar toch anders mee omgaan. Je krijgt gewoon een gratis glas water op een terras, als je dorst hebt; in Nederland moet je vaak beta len." 'Water is een levensbehoefte. Dat wordt in het buitenland beter begrepen dan hier. Daar krijg je een gratis glas water, als je dorst hebt; in Nederland moet je vaak betalen' dood kan leiden. In 1998 adviseer de American College of Sports Medicine (AC SM) marathonlo pers nog om op warme dagen om het kwartier 150 tot 250 milliliter vocht tot zich te nemen. Nadat enkele lopers aan watervergifti ging overleden, is dat advies aan gepast. Feestbeesten Watervergiftiging ligt ook op de loer voor feestbeesten die dit festivalseizoen naar XTC grij pen. Veel water drinken om oververhitting te voorkomen, is het advies. Maar niet meer dan één tot twee glazen per uur, want XTC zorgt ervoor dat de nieren minder water uitscheiden, waarschuwt Jel- linek. ZATERDAG 13 JUNI 2015 65 procent van de Nederlandse mannen en 86 pro cent van de vrou wen vult het flesje mineraalwater uit de supermarkt la ter bij uit de kraan foto Thinkstock gaat altijd leeg Sue van den Berg (30), Vlissingen Jean-Marie Buijs (34), Kruisland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35