uiiMt lUgffir 'Ondanks alle pech een prachtig leven' CULTUUR SHOW 31 Van Warmerdam naar 22 landen 34e Oeral Festival start met een record De Nederlandse film Schneider vs. Bax van regisseur Alex van Warmerdam is verkocht aan 22 landen. Dat heeft salesagent For tissimo gisteren laten weten. De film is aangekocht door on der andere Frankrijk, Servië, Tsjechië, Rusland en Oekraïne. Schneider vs. Bax draait momen teel in de Nederlandse biosco pen. Hij vertelt over een huur moordenaar die een spoedklus krijgt: hij moet een schrijver do den die in een hutje in het riet werkt aan een nieuw boek. Wat in eerste instantie een eenvou dig karwei lijkt, blijkt al snel een gecompliceerde klus. De 34e editie van theaterfestival Oerol op Ter schelling opende gisteren met een record: van de 100.000 kaartjes waren er vooraf al 67.000 verkocht. Er zijn 35 voorstellingen te zien op bijzondere locaties. Het festival, dat vooral ook dient als proeftuin voor jong talent, duurt tot en met 21 juni. een bioscoopopbrengst van 1,3 miljard dol lar, zonder rekening te houden met de mer chandisingverkoop, is het sprookje over een ijskoningin en haar zuster het grootste succes uit de 91-jarige geschiedenis van de filmstudio. Voor Lasseter, die zelf films als Toy Story en Cars regisseerde, heeft de voorgeschiedenis van Frozen, losjes gebaseerd op het sprookje De sneeuwkoningin van Hans Christian Ander sen, een persoonlijke beteke nis. „In het oorspronkelijke verhaal heeft de hoofdper soon Elsa geen al te best karak ter", verklaart Lasseter. „Maar toen mijn zoon Sam op 10-jarige de diagnose diabetes kreeg en met injecties werd geconfronteerd, vroeg hij zich hardop af: 'Waarom overkomt mij dit?' Hetzelfde gevoel kreeg ik bij Elsa, die alles wat zij aanraakt in ijs verandert en zich afvraagt waarom dit haar lot is." Het succes van Frozen schrijft Lasseter deels toe aan de muziek in de film. Vooral het lied Laat het los sprak veel mensen aan. Het past in de gloriejaren van Disney toen veel animatiemusicals werden gemaakt. Met Frozen haakte Lasseter ook in op een andere traditie van Disney: films met sterke meisjes en vrouwen in de hoofdrol. „Toen ik bij Disney te rugkwam, was men niet meer geïnteresseerd in dat soort sprookjesachtige verhalen. Men dacht dat de wereld te cynisch was geworden. Ik was het daar niet mee eens." Lasseter beseft dat de Dis- neysprookjes uit de jaren 50 het huidige publiek niet meer aanspreken. „Met sterke vrouwe lijke personages bereik je het he dendaagse publiek wél. Vrouwen wachten niet meer op de prins op het wit te paard. Zij nemen graag zelf het initiatief. Dat aspect zit in Frozen, een film over zuster liefde die alle culturen aanspreekt. Dat was de sleutel tot het succes." KL ONGEKEND SUCCESVOLLE ANIMATIEFILM M\A Onder grote belangstel ling is volkszanger Al- bert West (65) gister morgen naar zijn laat ste rustplaats in Rosmalen ge bracht. Familie, vrienden en colle ga's namen afscheid van hem in de imposante Sint-Janskathedraal in Den Bosch. Zij roemen zijn motto: 'Even huilen en weer door gaan'. Honderden aanwezigen woon den in de historische kerk de rouwdienst bij. Daar werd met fraaie toespraken en flink wat tra nen uitgebreid stilge staan bij de carrière van West, zijn betekenis voor het Nederlandse muzieklandschap, de on rechtvaardigheid van de laatste jaren die hij half- zijdig verlamd door bracht en het fietsonge- luk dat hem uiteindelijk fataal werd. Maar hoe moeilijk hij het ook had in de periode die volgde op het ruggenmergin- farct dat hem eind 2012 velde, de zanger bleef al tijd optimistisch over zijn herstel. Hij genoot nog steeds met volle teugen van het leven. Ben Kramer liet voor de dienst weten dat hij West een 'ontzet tend sympathieke jongen' vond. „Ik ga hem erg missen. Hij was een goed muzikaal maatje. Het is in en in triest dat hij door een tra gisch ongeval aan zijn einde kwam. Hij was juist bezig terug te komen." Zangeres Corry Konings, die normaal gesproken erg spraak zaam is, had geen woorden. „Ik ben in shock." Jacques Herb is aan geslagen. „.Albert was een gouden gozer." Ook Peter Koelewijn, Ria Valk, de Deurzakkers en zangduo Saskia Serge bewezen West de laatste eer. Tijdens de uitvaartdienst werd Albert West plechtig gezegend. Zachte orgelmuziek klonk door de kathedraal. „.Ondanks de dosis pech die jij hebt meegemaakt, heb je een prachtig leven gehad. Joke en Josine houden heel veel van je en zijn trots op je", vertelde Joep Eijkens, die getrouwd is met doch ter Josine. Singer-songwriter Albert Ham mond, afkomstig uit Gilbraltar, werkte intens met West samen. Hij roemde de Nederlander. Sa men brachten ze in 1986 het suc cesvolle album Hammond West uit. Na afloop van de dienst werd de zanger in zijn kist naar buiten gedra gen door een met harde West-muziek 'versierde' erehaag van belangstel lenden. Daarna vertrok de rouwstoet, in dit ge val liefst vier touringcars en ettelijke andere volg auto's, naar zijn zo gelief de woonplaats Rosma len. Albert West stierf aan de gevolgen van een fietsongeluk op 27 mei in de polder Maren-Kes- sel, vlakbij Rosmalen. Hij maakte samen met zijn broer een tochtje en botste op een fietsster. Aanvan kelijk leek er weinig aan de hand met West, die met zijn hoofd op het asfalt was gevallen. Omdat hij wat verward was, werd hij uit voorzorg naar het ziekenhuis ge bracht. Daar werd op scans hersen letsel geconstateerd. Toen zijn toe stand verder achteruitging, beland de hij op de intensive care, waar hij tot zijn dood werd verpleegd. West, die miljoenen platen ver kocht in binnen- en buitenland en samenwerkte met grote ster ren, stierf op 4 juni in het bijzijn van zijn echtgenote Joke, hun dochter en haar man. ZATERDAG 13 JUNI 2015 Frozen 'Vrouwen wachten niet meer op de prins op het witte paard. Zij nemen graag zelf het initiatief Met twee Oscars en een Golden Globe is De film trok op twee de kerstdag 2013 50.000 bezoekers en bracht 414.000 euro op: een dagrecord voor een film tijdens de kerstperiode. In 2014 bezochten 410.904 Nederlan ders Frozen: goed voor een opbrengst van 3,4 miljoen euro. De Nederlandse stem men zijn ingesproken door Willemijn Ver- kaik, Carlo Boszhard, Benja Bruijning en Noortje Herlaar. 50 animators werk ten aan het ijskasteel van sneeuwkoningin Elsa. 600 mensen waren 2,5 jaar bezig om de film te maken. Inspiratie deed het productieteam op in Hotel de Glace in Quebec (Canada), dat gemaakt is van ijs. 'W John Lasseter. foto AFP De familie van Albert West bij diens afscheid gisteren, foto Daniel Kroll door Tom Tates 4 De hoogste notering van het album van Albert West en Albert Hammond in 1986 in de Album Top 100.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31