^7 Vanaf maandag presenteert Antoin Peeters RTL Nieuws CULTUUR SHOW 29 'Jurassic World' breekt filmrecords Stadsmusea gaan samenwerken Antoin Peeters (40) volgt maandag Rick Nieman op als nieuwslezer bij RTL Nieuws. „Of ik het onder de knie heb, weet ik nog niet." Show Entertainment Jurassic World heeft donderdag records ge broken in de Nederlandse bioscopen. De film trok op de openingsavond meer dan 30.000 bezoekers en bracht bijna 300.000 euro op. Van alle bioscoopbezoe kers die avond kocht 66 procent een kaartje voor de spectaculaire dinofilm. Het Amsterdam Museum slaat de handen in een met het Museum of the City of New York. Ze wisselen kennis uit over de gedeelde geschiedenis van de twee steden en helpen el kaar met tentoonstellingen. Zo komt er in sep tember een expositie over graffitikunst in New York naar Amsterdam. Nadat bekend was ge worden dat hij Rick Nieman opvolgt als nieuwslezer van RTL Nieuws, werd het Antoin Peeters vrij snel duidelijk dat die positie iets meer omvatte dan alleen 'meer nieuws lezen'. „Je bent ineens de vaste anchorman. Het is een soort status en stempel dat je krijgt." Tot nu toe deed Peeters van alles een beetje. „Ik viel al in als nieuwsle zer, maar was ook verslaggever en volgde het koninklijk huis. Nu kan ik me volledig storten op het nieuwslezen. Dat moet je ook niet spannender maken dan het is, want in feite moet je het gewoon zo hel der en rustig mogelijk voorlezen." Qua nieuwsselectie en wat van je zelf erin leggen, verandert er wel de gelijk iets, denkt Peeters. „Als je in valt, kom je een dagje en dan heb je niet echt een beeld van de afwegin gen die gisteren zijn gemaakt of wat op de planning staat. Als je de hele week het nieuws leest, weet je pre cies wat we aan Nepal hebben ge daan, welke correspondent en ex perts je hebt gesproken. Als verslag gever focus je je vooral op je eigen verhaal." Die complete nieuwsstroom over zien, daar kijkt hij wel naar uit. „Als verslaggever heb je toch een beetje oogkleppen op. Soms sta je bij de gebeurtenis van de dag, maar soms heb je ook een featureseque onder werp, terwijl er ergens anders groot nieuws is. Als nieuwslezer moet je alles bijhouden en met de eindredac teur zoeken naar de goede nieuws- mix van binnen- en buitenland en lichte en zware onderwerpen." Sommige dingen van het verslag- geverij zal Peeters missen. „Als er straks een grote gebeurtenis is en ik zie een collega daar live verslag doen, zal het wel kriebelen. Maar fi les onderweg, quotejes halen op on gelukkige tijden aan de andere kant van het land en moeizame onder werpen zal ik na veertien jaar ver slaggeving dan weer niet missen." Peeters had bij RTL Nieuws jaren de portefeuille koninklijk huis. „Ik had helemaal niks met de koninklij ke familie. Ik heb ook niks tegen ze, hoor, maar het was een lekkere kluif." 'ANDERS DAN RICK? OORDEEL LATER' Hij heeft altijd geprobeerd zake lijk en op afstand verslag te doen. „Kijk, op Koningsdag wil ik echt niet de zure journalist uithangen. Daar zit niemand op te wachten. Maar we hebben ook bericht over het gedoe rond de hekken van het huis in Griekenland en mijn eerste klus was het ski-ongeluk van prins Friso. Het was altijd een balans vin den tussen ellende en joligheid. De zender vindt het ook fijn als je als expert ergens kunt aanschuiven." Peeters vindt het niet erg om af stand te doen van die portefeuille. „Van het ski-ongeluk tot de troons wisseling en de eerste jaren van Wil lem-Alexander was een heel interes sante periode om te doen." Kippenvelmoment In die veertien jaar als verslaggever was Peeters getuige van veel belang rijke gebeurtenissen. Eén van de hoogtepunten was de eerste verkie zingswinst van Barack Obama. „Toen dat bekend werd, liep ik door de straten van Chicago. Iedereen om me heen viel van blijdschap op de grond. Een kippenvelmoment." Een andere uitzending die hem zal bijblijven, is de ramp met de MH17. „Ik moest die dag dat het nieuws binnenkwam 's avonds inval len als nieuwslezer met Merel West- rik. Die uitzending doet me ook heel veel." Peeters had op jonge leeftijd al een fascinatie voor televisie. „Dat be gon met tekenfilms en spelletjes, maar op de middelbare school ging ik me interesseren voor nieuws. Ik weet nog dat RTL Véronique begon met Jeroen Pauw. Ik was 14 en vond dat wel stoer." De School voor Journalis tiek in Tilburg was een voor de hand liggende keuze. „Omdat ik bij de televisie wilde werken. Maar het eerste jaar viel me zwaar. De nadruk lag op kranten. Ik dacht: wat doe ik hier?" De Zeeuw Peeters ging stage lo pen bij de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Daar kreeg hij de bevestiging dat de geschreven pers niets voor hem is. „Ik schrijf wel veel als tv-journalist, maar je schrijft dan op het beeld. Ik vind het heel knap dat mensen een goed verhaal voor de krant kunnen schrijven." Hij kwam bij de regionale om roep Li terecht. „Daar deed ik ver slag van de Bende van Venlo. Een paar jaar later volgde de overstap naar TV West in Den Haag. In 2001 ben ik naar RTL Z gegaan." Paspoort Als vaste nieuwslezer zal ook Pee ters' dagritme veranderen. „Tot nu toe stapte ik 's ochtends de deur uit met mijn paspoort op zak en zei te gen mijn vrouw: je hoort wel hoe laat ik thuis ben. Het was heel onre gelmatig. Ik werkte vaak in het week einde, soms in het buitenland. Nu wordt het week op, week af naar het Mediapark rijden. Wat Rick niet meer leuk vond, vind ik nu wel fijn. „Normaal be gon ik in Nij megen, reed ik naar Zwolle en moest ik op weg naar huis (Dordrecht) nog even op en neer naar Amsterdam. Nu gaan mijn kinderen me meer zien." Lachend: „Ik weet niet of ze dat zo leuk vinden." Peeters heeft met Nieman ver schillende keren gesproken over het nieuwslezerschap. „Ook hoofdredac teur Harm Taselaar heeft het mij ge zegd: 'Let op, je ligt nu wel meer on der een vergrootglas. Als invaller wordt er veel meer van je gepikt. Nu ben je één van de gezichten. Kijkers zetten de televisie aan en zien wel wie er staat. Aan de andere kant: dat moet wel iemand zijn die ze gelo ven en van wie ze op aan kunnen. Daar ben ik me van bewust." Met duopresentatie moeten er concreet afspraken worden gemaakt. „Bij breaking news moet je als duo goed op elkaar zijn ingespeeld. Dat zal in het begin ook echt wel falie kant fout gaan, maar dat vind ik niet zo erg. Dat moet groeien. Rick kon goed improviseren. Of ik dat onder de knie heb, weet ik nog niet maar ik heb het wel al meegemaakt als verslaggever, zoals bij het liveverslag van de Moerdijkbrand." „Wat ik merk, is dat het niet meer puur nieuwslezen is. Veel me dia zijn geïnteresseerd in de mens achter de nieuwslezer. Tot op zekere hoogte vind ik dat prima, maar ik moet er wel erg aan wennen." ZATERDAG 13 JUNI 2015 Cultuur Onder een vergrootglas door Vincent Smits P Antoin Peeters op de re dactie van RTL Nieuws. Vanaf maandag is hij de vaste presentator van het programma, foto ANP Rick Nieman (49) was 22 mei voor het laatst te zien als presentator van RTL Nieuws. Na bijna twintig jaar vond hij het tijd voor andere bezigheden. „Ik heb geen idee of ik het an ders ga doen dan Rick", zegt opvolger Toine Peeters. „Laat me nou eerst maar eens een periode wer ken in deze baan. Oor deel over een jaar, zou ik zeggen. Vroeger was een nieuwslezer een robot: heel sec, zake lijk en neutraal. Dat is veranderd door de so ciale media. Ik twitter en daarin zit al heel snel een eigen mening. Ik ben niet van plan nooit meer iets te vin den." ORAD C2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29