AH dreigt met boycotten van Noordzeegarnaal op 1 van de wm de nieuwe roman 30 van John Boyne! Dizzieni 100 Koffiecups Espresso ECONOMIE 25 Word gratis lid, doe mee en win De grote stilte! Geschikt voor nespresso®-machines Niek Hartman (24) CORVIRI BROUWERIJ Achter het gasfornuis bij zijn ouders thuis ont waakte zo'n vier jaar ge leden de bierbrouwer in Niek Hartman. „Gist zet suikerwater om in een mooi product als bier. Dat is bijna een magisch proces." Hij maakte bier 'Je eigen product maken, dat mensen ook nog lekker vinden' in de soeppan; nu brouwt hij in de kelder onder het pannenkoe kenhuis waar hij werkt wekelijks too liter tripel of India Pale Ale. „Over die bieren ben ik heel te vreden. Sinds april verko pen we ze hier. Als ik over het terras loop en ik zie mijn bier op zes ta feltjes staan, dan ben ik hartstikke trots." Het bier doet de Groninger naast zijn 32-urige werk week in de horeca. Het kost hem zo'n drie da gen aan brouwen, botte len en slijterijen bevoor raden. „Ik zou er niet van kunnen leven: het kost te veel tijd en het is te kleinschalig." In zijn dromen runt Hartman in een eigen pand al een brouwerij annex kroeg waar je het bier recht streeks uit de tanks ge tapt krijgt. „Je eigen pro duct maken dat mensen ook nog lekker vinden, dat is het mooiste wat er is." Wie als vrachtwa genchauffeur op zijn 52ste thuis komt te zit ten, kan het vergeten op de arbeidsmarkt. „Ze nemen liever een Pool aan." Jan Abbingh besloot van de nood een deugd te maken en zette twee jaar gele den de schouders on der zijn oude hobby bier brouwen. De gara ge had hij al gebouwd, met het plannetje er ooit een brouwerij te beginnen. Zijn Wilder- vanker Brouwerij be staat deze zomer offici eel een jaar. „Toen ik nog in ploegendienst werkte, had ik veel tijd over en brouwde ik als hobby. Daar heb ik nu mijn beroep van gemaakt. Bier brou wen is net als fietsen, je verleert het nooit." De Groninger produ ceert vier soorten, waarvan de tripel het best loopt. De recent gelanceerde imperial stout smaakt naar 'Als de smaak me niet aanstaat, gaat het spul niet de fles maar het riool in' meer, is de bescheiden mening van de beden ker. „Ik wil alleen ma ken wat ik zelf lekker vind. Als de smaak me niet aanstaat, gaat het spul niet de fles in, maar in het riool." In de viskoeling worden Holland se garnalen aangeprezen als ingre diënt voor het klassieke voorge recht met cocktailsaus. Het is ech ter maar zeer de vraag of de grijze garnalen over een halfjaar nog te koop zijn bij de 877 winkels van Albert Heijn. Eind 2015 moet alle vis van het AH-huismerk een duurzaamheidskeurmerk hebben. Dat heeft de supermarktketen af gesproken met het Wereld Natuur Fonds (WNF). Er zijn echter nog altijd geen garnalen verkrijgbaar met het MSC-keurmerk voor duur zaam gevangen vis. Geen enkele garnalenkotter op de Noordzee is voor dat keurmerk gecertificeerd, bevestigt de Marine Stewardship Council (MSC). En dat gaat dit jaar ook niet meer lukken. De supermarktketen overweegt de grijze garnalen daarom begin volgend jaar uit de schappen te ha len, zegt Tjebbe Onnes, die het vi- sassortiment van Albert Heijn be heert. „Dat hebben we in 2010 ook met paling gedaan, omdat die vis met uitsterven werd bedreigd." Hoewel het voortbestaan van gar nalen in de Noordzee niet in het geding is, spelen rond die vangst volgens het WNF wel andere pro blemen. Zo belandt er veel bij vangst in de netten, waaronder jonge platvis. De visnetten halen bovendien de zeebodem over hoop. De garnalenvisserij ziet het ein de van het jaar met wanhoop na deren. De producentenorganisa ties in die sector zijn al zeven jaar bezig om het MSC-keurmerk te bemachtigen. „We zien ook wel dat we mee moeten in de vraag van de supermarkten", zegt voor zitter Johan Nooitgedacht van de Nederlandse Vissersbond. „Als marktleider Albert Heijn onze gar nalen boycot, zullen andere super markten dat ook gaan doen. Als Delhaize volgt, dat fusiebesprekin gen voert met AH, hebben we als sector echt een heel groot pro bleem. Dan gaan er boten omval len. Meer dan de helft van alle Noordzeegarnalen gaat naar Bel gië. Daar is Delhaize de belangrijk ste verkoper." Het keurmerk komt niet van de grond, omdat de sec tor slecht georganiseerd is. Om in aanmerking te komen voor het stempel voor duurzame vangst, moeten de garnalenvissers aanto nen hoe ze overbevissing voorko men. Bij soorten als schol en tong is dat makkelijk: daarvoor heeft de EU wettelijke vangstbeperkingen opgelegd die overbevissing tegen gaan. Voor garnalen, de insecten van de zee, gelden geen Europese quota. Over het reguleren van de vangst moeten de vissers dus on derling afspraken maken. Dat kan alleen als 90 procent van de vis sers meedoet, zegt Nooitgedagt. „Ook in Duitsland en Denemar ken. Maar er zijn altijd wel een paar dwarskoppen die niet op zul- ke afspraken zitten te wachten." Niet alle garnalenvissers zijn aan gesloten bij een producentenorga nisatie. Daar komt bij dat er liefst zeven verschillende organisaties zijn. Dat maakt het lastig om de neuzen één kant op te krijgen. Bovendien liggen vangstbeper kingen uiterst gevoelig. In het ver leden kreeg de sector meerdere miljoenenboetes opgelegd vanwe ge kartelvorming. De Autoriteit Consument Markt stelde dat garnalenvissers niet minder vis sen om zich ook volgend jaar nog van een gezonde voorraad garna len te verzekeren, maar om de prijs op te drijven. Maak kans gesigneerde exemplaren1. Ga naar Dizzie.nl/win Bekend van üe Jongen in de gestreepte Pyama Dizzie.nl, dé boekensite van PZC. Al je favoriete boeken op één plek! Alles voor boekenliefhebbers: Recensies Boekennieuws Blogs Winacties «ÉL.: 'JNK Bestellen doe je op sweetdeal.nl ambachtelijk bier Jan Abbingh (54) WILDERVANKER BROUWERIJ ZATERDAG 13 JUNI 2015 vaatje tappen door Annemieke van Dongen ZAANDAM. - Albert Heijn stopt mo gelijk met de verkoop van Holland se garnalen, omdat het met ver duurzaming in die visserij niet op schiet. Garnalenvissers vrezen voor hun voortbestaan. Hollandse garnalen, foto GPD archief qHN BOY N E (fjt y/urfe good 60% korting foto Corné Sparidaens foto Corné Sparidaens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25