Fout in wet: te weinig geld uitgekeerd De opvolgers van Freddy Heineken zijn hobbyisten 24 ECONOMIE Overal in Nederland zitten kleine bierbrouwerijen. Dag van de bouw Fors minder winst voor Prada door zwak China Jan-Willem Fukkink (50) LEIDSCH BIER „Gelukkig heb ik geen andere hobby's", ver zucht Jan-Willem Fuk kink. Hij heeft zijn han den vol aan deze ene. Vanmorgen heeft hij nog pompoenen opge haald om morgen zijn vermaarde Pumpkin Rai- 'Ik heb gehoord dat de burgemeester het ook in zijn koelkast heeft staan' sin Bock te kunnen brou wen. Hij zou vier dagen per week aan zijn Leidsch Bier willen wij den, naast zijn werk. „Dat lukt dus niet. Ik ben constant bezig om dingen niet te doen. Erg jammer." Zijn vrouw heeft de brouwliefde aangewakkerd, hoewel ze dat zelf ontkent. Ze nam ooit een brouwzak uit de supermarkt mee, waarop Fukkink er lus tig op los ging experi menteren. Het resulteer de in 2004 in zijn eigen bier, dat hij eerst nog liet brouwen in het Bel gische Lochristi. Nu heeft hij zijn eigen be drijfspand, waar hij tien verschillende bieren brouwt. Voor zijn stad Leiden, maar in de regio vindt het stadsbier ook gretig aftrek. „De burge meester heeft bij de lan cering het eerste glas ge tapt. En hij schijnt nog steeds Leidsch Bier in de koelkast te hebben." De teller staat op 280 Neder landse bierbrouwers. Niet eens zo lang geleden, in 1980, waren dat er nog 14. We zijn zelfs bierland Bel gië - 255 brouwers - al voorbijgestreefd. Vooral de laatste vijfjaar is sprake van een onstuimige groei. De Nederlandse consument is daarentegen niet meer bier gaan drinken. „De biermarkt is al jaren vrij vlak in volume", merkt Francois Son- neville, analist bij Rabobank. Pils maakt nog altijd de dienst uit, maar verliest ter rein aan speciaalbier. Daar profiteren de kleine brouwers van, ten koste van grote jongens als Heineken en Bavaria. Die heb ben de afgelopen 5 jaar in Nederland 5 procent van hun marktaandeel moeten inleveren. Onder de nieuwe brouwmees ters bevindt zich een heel leger eenpit- ters. Een bont gezelschap, van leraren, ICT'ers, automonteurs en levensmidde lentechnologen. Ze zijn als hobbybrou wer begonnen en liften nu mee op het succes van lokaal gebrouwen speciaal bier. „De meesten doen het naast hun werk", weet Constant Keinemans van het Klein Brouwerij Collectief. „Vier da gen werken en een dag brouwen. Wie niet de middelen heeft om zelf een brou werij te beginnen, laat zijn receptuur door een ander brouwen." Dit jaar nog moeten twee nieuwe 'op drachtbrouwerijen' in Sittard en Cothen verrijzen. De groei is er nog niet uit, ver wacht Keinemans. „De consument heeft meer aandacht voor wat hij eet en drinkt. Hij geeft zijn geld liever aan een lokale ondernemer dan een grote, anonieme brouwer." De consument is uitgekeken op 'simpele pils'. „We willen meer smaak", merkt Jeroen Carol-Visser van vereniging van bierliefhebbers PINT. Laat daar de kleine brouwers nou net in uitblinken. Bij een proeverij tijdens het Nederlands bierfestival vorige week wer den de Belgische bieren afgetroefd. Geen toevalstreffer, meent Carol-Visser. „De Belgen hangen veel meer aan traditie, die brouwen een blond bier, waar er al hon derden van zijn. De kleine Nederlandse brouwers maken meteen spannende, ra re biertjes met vernieuwende smaken." Leegstand winkels en kantoren groeit De leegstand van winkels en kan toren is afgelopen jaar opnieuw toegenomen. Dat blijkt uit een studie van het Planbureau voor de Leefomgeving. Van kantoren stond begin dit jaar ruim 17 pro cent leeg. Van alle winkelruimte is inmiddels ruim 9 procent niet in gebruik. Het is een structureel probleem en volgens de onder zoekers niet louter te wijten aan de economische crisis. Buiten de Randstad gaat het vooral om le ge winkelpanden. In de grote ste den zijn het juist de kantoren die vaak niet in gebruik zijn. Cao voor piloten van Transavia Transavia heeft met de piloten- vakbond VNV een principeak koord bereikt over een nieuwe cao. De piloten van de maat schappij, die deel uitmaakt van Air France-KLM, krijgen dit jaar en volgend jaar geen inflatiecor rectie. Verder voorziet het ak koord in kostenbesparende maat regelen. Transavia wil de komen de jaren stevig groeien, maar is tegelijkertijd bezig met een effi- ciëntieslag om de vliegkosten met 15 procent terug te dringen. Dat doel zal in 2019 worden ge haald, verwacht het bedrijf. POSTNL Volgens het ministerie van Sociale Zaken gaat het om een bedrag van zo'n 275 euro per maand, dat te veel of te weinig wordt uitge keerd. De problemen hebben alles te maken met de zogeheten kosten- delersnorm, die per 1 januari is ingevoerd voor nieuwe bijstands gerechtigden. De hoogte van de uitkering van een werkloze gaat omlaag als er huisgenoten zijn die kunnen mee betalen aan de kos ten. Bij tientallen gezinnen is dat echter verkeerd gegaan. De bijstandsklanten die te wei nig uitkering krijgen, moeten zo snel mogelijk het geld bijgestort krijgen van de gemeente waar ze wonen. Degenen die meer krijgen hebben geluk: zij mogen het geld houden. Pas in de zomer van 2016 gaan ze terug naar het lagere be drag waar ze recht op hebben. Degenen die meer krijgen hebben geluk: zij mogen het geld houden. Wie te weinig heeft gekregen, krijgt het Klijnsma roept gemeenten op goed op te letten, omdat vanaf 1 juli ook de mensen die al langer in de bijstand zitten, onder de kos- tendelersnorm gaan vallen. „Er moet een belletje gaan rinkelen, zodat gemeenten de juiste bereke ning maken van de hoogte van de uitkering. Zo hopen we het pro bleem voor te zijn voor de nieuwe groep die onder de norm gaat val len", zegt de woordvoerder van Klijnsma. De staatssecretaris denkt dat momenteel maximaal tweehon derd gezinnen zijn getroffen. Het gaat om stellen waarvan één part ner boven de 21 jaar is en één part ner jonger dan 21, die samenwo nen met een kind en een volwas sen medebewoner. Bijvoorbeeld een gescheiden man met een volwassen zoon, die samenwoont met zijn jonge vrien din, met wie hij een kind heeft. „De Participatiewet bevat zoveel technische onderdelen, dat er iets is misgegaan", verklaart de woord voerder. Ondertussen werkt Klijnsma aan een nieuwe wet, die de fout definitief moet herstellen. Deze wet kan echter pas op 1 januari 2016 ingaan. De hoogte van de uitkering van een werkloze gaat omlaag als er huisgenoten zijn die kunnen mee betalen MILAAN. Doordat Chinezen min der dure tassen, schoenen en an dere luxeproducten kopen, heeft het Italiaanse modehuis Prada in het eerste kwartaal veel minder winst behaald. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers. De winst in het eind april afgeslo ten kwartaal daalde naar 58,7 mil joen euro, tegenover 105,3 miljoen euro een jaar eerder. Prada wor stelt al langer met een dalende verkoop in China. Om de winstge vendheid op peil te houden, gaat Prada minder nieuwe winkels openen. Ook wordt een nieuwe lijn tassen geïntroduceerd in een lagere prijscategorie om meer klanten te trekken. DEN HAAG Pakjesbezorgers toch in vaste dienst PostNL is bereid een deel van zijn zelfstan dige pakketbezor gers in vaste dienst te nemen. Ook wil het bedrijf kijken hoe de situatie kan wor den verbeterd van be zorgers die als zzp'er blijven werken. PostNL maakt voor de pakketbezorging gebruik van de dien sten van zo'n 1.150 zzp'ers. De vakbon den maken al gerui me tijd bezwaar te gen wat zij een schijn constructie noemen, bedoeld om te bespa ren op de loonkos ten. Veel zelfstandige koeriers werken in de praktijk alleen voor PostNL, dat vol gens de bonden te la ge tarieven betaalt om te kunnen rond komen. Het postbedrijf heeft naar eigen zeggen 'geluisterd en ge leerd' en gaat in ge sprek met alle belang hebbenden, waaron der ook de belasting dienst en de eigen ondernemingsraad. Dat kan ertoe leiden dat meer bezorgers in vaste dienst ko men. Vicepremier en minister van Sociale Zaken Lodewijk As- scher spreekt van een 'heel positief sig naal'. Volgens hem kan de keuze niet los worden gezien van de maatschappelijke discussie die hierover gaande is. Fijn uit je eigen door Heleen Boex DEN HAAG SCHIPHOL De bouwplaats van het Berlijnse stadspaleis dat in 2019 af moet zijn, is dit weekend te bezichtigen. Bij ons in Nederland is vandaag de tiende editie van de Dag van de Bouw. Op allerlei bouwterreinen zijn bezoekers welkom voor een kijkje achter de hekken, foto DPA door Deborah Jongejan DEN HAAG. Tientallen gezinnen ont vangen een te lage of te hoge uitke ring. Dat komt door een fout in de Participatiewet van staatssecretaris Jetta Klijnsma. Gemeenten moeten de boel nu snel herstellen, voordat meer mensen de dupe worden. rpctpranrlp hprlrao alcnno aan Ho kncton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24