Tijs van Bragt over wonen en dichten in een Zeeuws dorp m 20 NIEUWS Tijs van Bragt is dichter in Groede. Brabander van origine. Maar hij zegt nu Groedemorgen. In deze tijd van het jaar la ten de toeristen Groede doordeweeks nog rusten. De fontein in de parochie- put klatert zomer voor de dorpelingen. Jacob Cats in de schaduw van de Grote Kerk kan in alle rust nieuwe verzen be denken. Zijn inkt is wel ver steend, dus het zal even duren voor wij weer van kinderen horen die hinderen zijn. Een mooie locatie om een foto te maken, hebben we Tijs ge vraagd. Hij komt meteen met het verbindingssteegje van de Markt naar de Ellenstraat. Een smal voet gangerspad, begrensd door oude muren met een galante krom ming, door takken overhuifd zo dat het licht er gefilterd wordt. De in West-Zeeuws-Vlaanderen illus tere Herman Bakker, die ooit toe ristische rondleidingen in Groede verzorgde, betitelde het pad stee vast als 'het straatje van de hoeren- madammen'. Die karakteristiek moet aan zijn fantasie worden toe geschreven. Wel zeker is dat het terrein naast het pad lang braak lag en werd gebruikt als opslag voor afgedankte tractoren en ma chines. Oja, wat Tijs ook aanspreekt. De gietijzeren palen aan het be gin, zowel aan de Markt als in de Ellenstraat. Ze staan lichtelijk uit het lood. Dat maakt ze, vindt Tijs, des te charmanter. Tijs van Bragt. Jong en dichter. We zoeken hem op met een aan leiding. Volgende week zaterdaga vond - de derde zaterdag in juni - vindt de vierde editie plaats van De avond van de poëzie. In galerie De School, waarin nog niet eens echt oude dorpelingen het katho lieke schooltje van de meesters Spinnewijn en Kerckhaert zullen herkennen. Tijs is de initiatiefne mer en de organisator van de poë- zieavond. Nu, met de vierde editie in zicht, begint het erop te lijken dat de dichterlijke bijeenkomst voor poëten en liefhebbers een vaste jaarlijkse waarde wordt. Ze ker als de naam van VPRO-co- ryfee Wim Brands op het affiche kan worden gezet. We lopen van de Markt terug naar zijn huis. Hij woont daar waar de Everaarslaan begint en eindigt. Vier rijtjeshuizen vormen de entree van het dorp voor ieder een die van Oostburg komt. Hij loodst ons de woonkamer in en vindt zijn vaste stek bij het raam. Hij glimlacht. Zijn jaren vijftig kuif in de plooi, zijn baard in vorm, hij is er klaar voor. Maar eerst wil Moor, de zwarte kater van een jaar of tien, naar binnen. Twee jaar geleden, toen Groede dankzij een verkiezing van 3FM tot het leukste dorp van Zeeland werd uitgeroepen, mengde Tijs zich volop in de strijd. Hij ontpop te zich op internet als een onver moede propagandist van zijn dorp. Sindsdien is 'Groedemor gen' een vaste ochtendgroet. „Ja. Ik ben een beetje zachte, Bra bantse jongen. Opgegroeid in Box tel, in de driehoek Tilburg, Eind hoven, Den Bosch. Mijn ouders De vreemde eend wilden naar de zee verhuizen. Voor mij was Boxtel mijn thuis. Vanwege familie, vanwege de bos sen ook. Het is een dorp, maar dan wel met rotondes en stoplich ten. Binnenkort komt er waar schijnlijk een McDonalds. Ik had er niet heel veel vrienden. Younes - zijn ouders kwamen uit Marok ko - was mijn beste vriend. Hij woonde tegenover ons, we maak ten samen geheime hutten. We waren, zou je kunnen zeggen, zielsverwanten. Op school had ik het niet zo naar mijn zin. De test zei havo, maar het werd mavo om dat je dan minder zelfstandig hoef de te werken. Toen ik zeventien was zijn we naar Groede ver huisd." „Nee, dat niet. Mijn ouders zoch ten iets bij de zee. We zijn ook in Borssele gaan kijken. Daar waren we op een zondag, net toen de kerk uitging. Alle mensen keken naar de grond. Dat wordt moeilijk om daar aansluiting te vinden, dachten we toen. Op internet za gen mijn ouders een groot pand op de Markt in Groede te koop staan. Dat is het toen geworden." „Er werd thuis best overlegd. Ik ben enig kind. We kwamen hier in juli aan, een periode dat er le vendigheid is. Die eerste winter had ik heimwee. Ik heb eerst ge holpen bij de verbouwing van het huis van mijn ouders. Daarna vond ik werk in een schoenenwin kel in Oostburg. Dat heeft een jaar geduurd. Nu doe ik vrijwilligers werk bij Groede Podium, het oude hertenkamp. Ik kook voor de dierenverzorgers - over het alge meen ook mensen met psychi sche problemen - en help mee. Ik doe de volières, de varkens en de geiten. Alles behalve de herten en de ezels, ik heb het niet zo op die grote dieren." „Ik vind Groede gewoon een mooi dorp. Inmiddels ken ik de mensen. Natuurlijk denk ik wel eens over de stad. Maar ik weet ook, dat ik dat niet ga doen. Je be taalt er veel meer voor je huis, hier heb ik een mooie tuin en ik heb voldoende parkeerplek voor de deur. Ik kan hier met alle liefde blijven wonen. Brabant blijft mijn moedergrond, maar ik ben hier ge wend. Er leven hier best wat kun stenaars, die het dorp kleur geven. Schilder Theo Jordans, beeldhou wer Jozef van Mierlo. We treffen elkaar thuis of in het atelier. Groe de zuigt me gewoon vast, het grijpt me." „Als ik gedachten op papier zet, worden ze zichtbaar. Dat vind ik belangrijk. Op mijn elfde, twaalf de kreeg ik straf op school. Druk en opstandig, zo'n jongen was ik wel. Ik moest op de gang gaan zit ten. In mijn boosheid heb ik toen gezegd: dan schrijf ik wel een ge dicht. Een filosofische aanleg, dat moet het geweest zijn. Mijn oma zei vaak: 'Onze Tijs kan de dingen mooi zeggen'. Ik ben altijd wel van het denken geweest, om patro nen te ontdekken. En dan ben je opeens dichter. Ik zou niet meer Groede zuigt me gewoon door Jan van Damme Je kunt je voorstellen dat mensen zich afvragen, hoe je hier in het uiter ste zuidwesten van Nederland te recht bent gekomen. Vergrijzing al om, maar jij brengt de gemiddelde leeftijd wel omlaag. Ik ruik de appels aan draadjes. Er is wiegend blad. Dat is buiten. Het open raam speelt, met zijn scharnieren. De hond onder de tafel zucht. En dat alles merk ik. Het is vroeg. De zon dampt in de mist. In mijn schijnbaar goed leven. Want zegt men; het is lang niet slecht. Maar het is ook niet mooi, zeg ik. Ik ben niet men. Ik ben niet men. Was dat een logische keuze? In die zin: kenden jullie het dorp, de streek, of woonde er familie? Een Brabantse jongen, een scholier nog bijna, zomaar overgeplant. Je bent nu bijna twaalf jaar Groenaar. De laatste zeven jaar woon je zelf standig. Mensen kennen je van je en thousiaste Groedemorgen. Inmiddels heb je in Zeeland naam ge maakt als dichter. Er staat een ge dicht van jou op de gevel van café Brooklyn in Middelburg, je maakt deel uit van De Mannen van Papier, in 2012 verscheen je eerste bundel 'Alles is in mij'. En je bent de man van de de jaarlijkse poëzieavond in Groede. Waar komt die poëzie van daan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20