Nog jaren nodig om te wennen aan voetballers van andere geslacht NIEUWS 15 De eerste week van het WK voor vrouwen is voorbij. Nederlandse mannen kijken niet en lijken er zelfs allergisch voor te zijn. Vorige week zater dag. Mijn zoon had met de F-jes net de rivaal uit ons stads deel verslagen (6-2). Mijn oog viel op die wedstrijd op het andere veld. Rijen ouders stonden langs de lijn bij de B'tjes van Concordia uit Delft en Alexandria '66 uit Rot terdam. Promotie naar de hoofd klasse stond op het spel voor deze 14-jarigen en het zag er allemaal vrij serieus uit. Een officiële scheids met twee assistenten, drukke trainers en 21 fanatieke jon gens. De 22ste was een meisje, de nummer 10 van Concordia. Zij was de beste. Ze had borsten en een vrou wenkont, maar het hinderde haar niet. Ze dribbelde, passte, regis seerde. Ze sloop handig naar plek ken op het veld, waar spoedig de bal zou verschijnen. Zij wist wat de bal zou gaan doen. Zij was de baas op het veld. Een baas met een paardenstaart. Bij de voetballende vrouwen uit mijn jeugd, toen nog dames ge heten, zaten borsten en billen in de weg. Door de krappe shirts en broeken - afgeschreven mannen- tenues - leek het alsof er Miche- linvrouwtjes over het veld hob belden. Wat hebben mijn vrien den en ik gelachen. „Heb je die tieten van die keeper gezien?' Koddig Pas dook bij Andere Tijden op onze nationale tv weer zo'n oud filmpje op. Het ziet er koddig uit, die 22 dikkige vrouwen die in de modder van een Hollands voetbalveld maar geen vrienden worden met de bal. Zaterdagnacht speelden on ze nationale vrouwen hun eerste wedstrijd op het WK voetbal in Canada. Op kunstgras, in passen de tenues en met, op het eerste ge zicht, de motoriek en snelheid die we kennen van onze hockeyvrou- wen. Op de redactievan AD Sportwe reld ontstond een dag later een ge sprek. 'Jezus. Wat was het slecht hè!' 'Ik kan er gewoon niet naar kij ken!' 'Het is niet om aan te zien.' 'Ze laten zich te gemakkelijk fy siek aftroeven.' 'De eindpass is steeds niet goed.' 's Avonds keken we tijdens het maken van de maandagkrant met een schuin oog naar Ivoor- kust-Duitsland, 10-0 voor de Duit sers werd het. De wedstrijd zorg de voor hilariteit. 'Die keeper van Ivoorkust is een man!' 'Een dispensatiespeler!' 'Bij Nederland is dat Immers.' 'Maar die zit op de bank.' We kregen de slappe lach. Ik dacht even aan de weten schappers en studenten journalis tiek die mij het afgelopen jaar voor hun onderzoek of scriptie steeds diezelfde vraag stelden. 'Gaan jullie als krant het WK vrou wen serieus nemen?' Mijn mantra: „Het is een snel groeiende, veelbelovende sport, die journalistieke berichtgeving verdient. We sturen natuurlijk een verslaggever mee naar Canada en zullen dagelijks over de vrou wen berichten." Na een nachtje slaap besloot ik dat we aan de hand van onze voet baldeskundigen een stuk over het niveau van de Hollandse dames moesten maken. Bijna niemand had gekeken. Jan van Halst niet. Aad de Mos niet. Arnold Bruggink niet. Op de groepsapp van AD Sportwereld re gende het suggesties voor andere analisten. Lee Towers. Ben Cra mer. Piet Paulusma. Kim Holland. Bassie. „Stelletje seksisten", schreef ik. En ik beloofde dat ik een stuk over de app zou gaan schrijven. Biertjes Het is best schrikbarend hoe fel, ja bijna agressief, de Nederlandse man de afgelopen week de voetbal lende vrouwen bejegende. Op be- roepsslijmbal Frits Barend na is het op social media zoals Twitter en Facebook, op het werk en in voetbalkantines zoeken naar man nen met het voordeel van de twij fel. Donderdagavond, tijdens wat biertjes na een potje voetbal, leg de ik mijn teamgenoten de 'kwes tie vrouwenvoetbal' voor. „Niks 'Ik kan er gewoon niet naar kijken' aan", zei een vriend, die graag naar vrouwen kijkt, ook op don derdagen. Maar deze week lag hij een half uurtje na ons laatste bier tje alweer in zijn mandje. Toen ik in de groepsapp vroeg wie er keek, kreeg ik maar één reactie. 'Het is een snel groeiende, veelbelovende sport, die journalistieke berichtgeving verdient. Natuurlijk sturen we een verslaggever naar het WK in Canada' „Het niveau is zoals wij speelden vandaag." Misschien zijn we verwend door het topvoetbal. Daags na zes prachtige weken op het WK in Brazilië, keerde ik afgelopen zo mer terug in de Kuip voor een wedstrijd van Feyenoord. Slecht! Maar in de maanden erna wende ik aan het gebruikelijke niveau. Mogelijk is het internationale mannenvoetbal inmiddels zo ver ontwikkeld dat elke vergelijking mank gaat. Wie onze vrouwen tegen Chi na zag schutteren, ziet technische en tactische onkunde, die moet voortkomen uit een gebrekkige voetbalopleiding. Zoals amateurs op tv meestal een paar kilo te zwaar en een paar meter te traag ogen, zagen de leeuwinnen er niet uit als afgetrainde topsporters. Maar misschien was vrouwen tennis in de beginjaren ook wel een lachertje en hadden hockeyen de vrouwen van het eerste uur ook wel wat van een sportmiddag van de Vereniging van Huisvrou wen. Lompheid De winnende goal van China kwam voort uit de lompheid van een Hollandse verdediger, die het even niet meer wist. Het was een goal die je wekelijks ziet, als bier buiken elkaar bestrijden op de amateurvelden van Nederland. Toch, iedere topsporter in Ne derland wordt welwillender be schouwd dan onze voetbal vrouwen in Canada. Man- nenland Nederland heeft nog wat jaartjes nodig om te wennen aan voet ballers van het andere ge slacht. Hockeyen mogen ze, tennissen ook. Hand ballen, Korfballen. Rug by? Wel ja. Curling? Pri ma zelfs. Maar kom niet aan hun voetbal. Die mannen hebben maandagavond natuur lijk niet gekeken naar Ni geria-Zweden. Hebben die fantastische spits van Nigeria niet gezien. Die der de goal van Zweden, na een dubbele een-twee. Gauw kij ken op YouTube! Want zo'n goal hebben Feyenoord en Ajax dit seizoen echt niet gemaakt hoor. Tijdens de wedstrijd tegen Ne derland speelden de Chinese speelsters bij het nemen van een vrije trap toneel. Twee vrouwen ruzieden om de bal, botsten tegen elkaar op, waarna een derde op het doel schoot. Voetbalcommen tator Frank Snoeks dacht even dat het echt was. Stel u eens voor dat Ronaldo zoiets in scène had gezet. Miljoenen jochies zouden het van daag nog nadoen. Paardenstaart Ik moet nog vertellen hoe het de paardenstaart verging. In de ver lenging rommelde ze zichzelf het strafschopgebied in, kwam in een onmogelijke hoek tussen twee ver dedigers terecht. Achteloos ver stuurde ze een slim passje voor het doel langs. Daar stond haar teamgenoot klaar: 1-0. Wedstrijd beslist. Op de website van Concor dia las ik dat ze Victoria Pelova heet. Op de website van tegenstan der Alexandria las ik dat ze de bes te van het veld was. En elders las ik dat ze half Bulgaars is, dat ze al gedebuteerd heeft in het Neder lands elftal onder 15 en dat ze ook goed is in schaken. Victoria Pelo va. Op haar 14de al een betere voetballer én schaker dan miljoe nen mannen in Nederland. ZATERDAG 13 JUNI 2015 Mannen schrikbarend fel over vrouwenvoetbal doorWessel Penning Onbekend, collega Wessel Penning Desiree van Lunte- ren in duel met Jas mine Pereira van Nieuw-Zeeland tij dens de wedstrijd van zaterdag 6 juni foto Jason Franson/ The Canadian Press Wessel Penning, sportjournalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15