Als ik weg ben weet mijn vrouw dat de pieper is gegaan NIEUWS 13 'Het zou goed zijn als zich meer vrouwen aanmelden als vrijwilliger bij de brandweer' maar helaas niet genoeg tijd bleek te hebben." „Vooral jonge mensen melden zich bij ons aan. Het zijn overwe gend mannen. Maar het zou goed zijn als zich meer vrouwen aan melden. Met name overdag zijn er problemen met inzetbaarheid doordat mensen buiten hun dorp werken. Wie zijn er dan vooral nog wel thuis? Vrouwen en men sen die in ploegendienst werken. Ook op hen doen wij daarom graag een beroep." „We merken dat werkgevers aarze len om hun personeel toestem ming te geven lid te worden van de vrijwillige brandweer. Iemand die brandweervrijwilliger wil wor den, moet dan met zijn hoofd werkgever in gesprek gaan. Mocht er door een ongeval bij de brand weer sprake zijn van arbeidsver zuim, dan wordt de werkgever ge compenseerd door VRZ. Een vrij williger die uren vrij neemt voor een uitruk, ontvangt hiervoor een compensatie van VRZ. Maar het gaat niet alleen om het financiële aspect. De kennis die vrijwilligers opdoen kunnen ze gebruiken in hun bedrijf, bijvoorbeeld als Be drijfshulpverlener. En je draagt als werkgever een steentje bij aan de maatschappij." „Wij krijgen soms het verwijt dat we te laat zijn begonnen met wer ven. Daar ben ik het toch echt niet mee eens. In 2013 zijn alle brand weerkorpsen ondergebracht bij de Veiligheidsregio. Pas daarna kon den we aan onze organisatie gaan bouwen. Ondertussen hadden we de afspraak dat de gemeenten, zo als tot dan toe gebruikelijk, de wer ving bleven doen. In 2013 en 2014 zijn er nog 62 mensen aan de op leiding tot manschap begonnen. Pas dit jaar konden we de werving Zeeuws breed oppakken." OPLEIDING EISEN AANMELDEN WERVING ZEELAND HEEFT 106 55 PLUSSERS BIJ DE BRANDWEER Daan Jochems (24 jaar, getrouwd, 2 kinderen) meldde zich in 2013 aan als brandweervrij williger. Hij woont en werkt in Borssele. Inmiddels heeft hij zijn opleiding manschap A afgerond. Hij wordt nu opgeleid tot chauffeur/ pompbediende. Een collega zat al bij de vrijwillige brandweer. Hij vroeg me of het ook iets voor mij zou zijn. Tijdens de opleiding tot man schap A één avond in de week. Al leen tijdens de schoolvakanties was er geen les. De opleiding kost te best veel tijd, maar het was heel leuk om te doen. Nu heb ik één oefenavond per week en ben ik een avond bezig met de opleiding tot chauffeur pompbediende. Per jaar worden we ongeveer 25 keer opgeroepen om uit te rukken. Die had er geen problemen mee. Hij was al met de brandweer be kend doordat mijn collega vrijwil liger was. We werken hier met meer mensen die het werk kun nen overnemen als ik word opge roepen. Die staat er helemaal achter. Dat moet ook wel, want als het thuis front het niet ziet zitten wordt het moeilijk. Haar vader was ook vrijwilliger bij de brandweer, dus voor haar is het bekend terrein. Als ze me kwijt is, weet ze dat de brandweerpieper is gegaan. Zeker. Het zijn hier bijna altijd se rieuze meldingen. Loze alarmerin gen gebeuren hier minder dan in de stad. ZATERDAG 13 JUNI 2015 Gerrie Ruijs, directeur Veiligheidsregio Zeeland Wie voelen zich aangetrokken tot de vrijwilliger brandweer? Vrijwilligers kunnen in de tijd van de baas worden opgeroepen. Hoe staan werkgevers hier tegenover? Waarom maakt de Veiligheidsregio nu zo veel werk van de werving? Circa 252 uren, verdeeld over bijna twee jaar. Onderdelen: 'brandbestrij ding', 'technische hulpverle ning' en 'optreden bij inci denten met gevaarlijke stof fen'. Meestal tijdens de avond uren, in lesavonden van 3 uur. De leerwerkplek op de post kost 30 uur, maar dat speelt zich af tijdens de reguliere oefenavonden. Minimaal 18 jaar. Opleiding gevolgd op ten minste vmbo niveau 1. Beheersing Nederlandse taal. Een goede lichamelijke en geestelijke conditie, stressbe stendig en praktische instel ling Overleggen Verklaring Om trent het Gedrag (VOG) Voor bijna alle posten geldt dat je (regelmatig) overdag beschikbaar bent. Je woont en/of werkt binnen enkele minuten van de brandweer post waarvoor je gaat wer ken. Dat is belangrijk, omdat je na alarmering binnen en kele minuten op de brand weerpost moet zijn. Aanmelden kan door het in vullen van een sollicitatiefor mulier op www.brandweer- zeeland.nl, (onder het kopje 'over de brandweer', 'wer ken bij de brandweer', of via de zoekfunctie). Deze kan op de post zelf ook ter be schikking worden gesteld aan een geïnteresseerde per soon. Bij aanmelding wordt aange geven op welke termijn het opleidingstraject start (af hankelijk van de beschik baarheid van opleidingsplaat sen). Een greep uit de wervingsac tiviteiten die binnenkort worden gehouden: Juni: vrijwilligers Hulst gaan de wijk in. 20 juni: Colijnsplaat en Kort- gene, open dag. 2 juli: Westdorpe, open oe fenavond. 4 juli: Terneuzen Zuidland- straat, open dag tussen 10.00 en 16.00 uur. Meer informatie hierover is te vinden op www.brand- weerzeeland.nl onder het kopje 'vacatures'. 200 100 Samenstelling vrijwilligers bij de Zeeuwse brandweer naar leeftijdscategorie: 400 300 18-35 jaar 35-45 jaar 45-55 jaar 55 en ouder Waarom ben je brandweervrijwilli ger geworden? Hoeveel tijd ben je kwijt aan de brandweer? Wat vond je werkgever ervan toen je hem vertelde dat je je wilde aanmel den bij de brandweer? En wat vindt je vrouw ervan? Ben je al echt ingezet Daan Jochems in het magazijn van zijn werkgever, mechanisatie-, constructie- en installatiebedrijf P. van Eijzeren in Borssele. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13