SALE €119 a Lucas Boom: klusjesman en vertrouweling van Willem Holleeder m Beroepscrimineel doodgeschoten op straat in Zaandam Aanslag vlakbij school. Daders die vuur openen op crimineel voortvluchtig. VANDAAG 3 SUPER SUMMER Tïïïl II IK 4-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus ZAANDAM. Op klaarlichte dag is beroepscrimineel Lucas Boom geli quideerd. Spelende kinderen zien hoe hij door kogels wordt door zeefd. Zijn zoontje Max, die iets verderop in de klas zit, hoort een uur later dat zijn papa is ver moord. Vuurwerk. Dat denkt Desfay (li) te horen als er gistermiddag, rond kwart over twaalf, knallen klinken. „Bam-bam-bam, even niks, en weer bam-bam-bam. Een paar keer achter elkaar", zegt de leerling uit groep 7 van basis school Het Eiland in Zaandam. Hij is geschrokken. „We moesten allemaal snel naar binnen en de ra men gingen dicht." Pal voor het naastgelegen schoolplein van basisschool De Rietvink loopt Lucas Boom kort daarvoor naar zijn geparkeerde au to. De crimineel woont in de buurt. Uit een busje springen drie mannen. „Ze gingen meteen schieten", vertelt Iris (12). Ze eet op dat mo ment een broodje in De Rietvink en kijkt naar buiten. „Het ging heel snel. Ik zag mannen met gro te geweren. Ze schoten op de man en gingen toen snel weer weg. Het was heel eng. Ik sta nu nog te trillen." Boom probeert even te ontko men aan zijn belagers, maar hij is kansloos. Nog geen honderd me ter verderop wordt hij doorzeefd. Kogels zouden hem hebben ge raakt in zijn buik en hoofd. Hij is op slag dood. Een buurtbewoner maakt een foto van een dader die een kalasjnikov-achtig wapen vast houdt. In De Rietvink is de paniek ZAANDAM. Met Lucas Boom (44) is weer een oudgediende uit de Amsterdamse onderwereld geli quideerd. Boom stond te boek als één van de laatst overgeble ven vertrouwelingen van Wil lem Holleeder. Hij was een bekende figuur uit de 'Hollandse Netwerken' en zijn naam viel al sinds medio ja ren '90 in verband met velerlei misdrijven. Zeker in dat licht be zien was het strafblad van Lucas Boom overzichtelijk. Boom werd in verband gebracht met (het geven van opdrachten voor) liquidaties en van andere geweldsdelicten en het dreigen daarmee, maar daarvoor konden de opsporingsdiensten hem door gaans weinig maken. Hij werd op 21 november vorig jaar - samen met nog twee be kenden uit het Amsterdamse mi- lie - in België wél veroordeeld tot 4,5 jaar cel voor het invoeren van 128 kilo cocaïne via de haven van Antwerpen. Medeverdachte Patrick Brisban, één van de zware criminelen uit Booms entourage, was al geliqui deerd in Diemen. Boom werd in het wereldje genoemd als betrok kene, maar bewijs was er niet. Voor een andere liquidatiepo ging werd hij wél gearresteerd. Met beroepscrimineel Danny K., de gewezen topvechter Dick Vrij en twee Turks-Amsterdamse cri minele broers werd hij ervan be schuldigd dat zij opdracht had den gegeven Etou's Belserang te liquideren: de 'president' van de Amsterdamse afdeling van mo torclub Satudarah. Zowel de rechtbank als het gerechtshof sprak de verdachten vrij, het stond onvoldoende vast dat het om moord ging. De laatste jaren werd Boom vaak gezien met Willem Holleeder, toen die vanaf begin 2012 weer vrij was na een langdurige cel straf voor afpersing. Boom werd in het milieu gezien als een ge- weldsman die klussen voor Hol leeder opknapte. Hij was één van Holleeders laatste vertrouwelin gen - tot die weer in de cel be landde voor het geven van moordopdrachten. 'De pappa van Max is vermoord. Niemand op school wist dat zijn vader crimineel was' groot. Iris en de andere kinderen roepen naar elkaar dat ze moeten schuilen onder hun tafeltje. De kinderen die nog op het school plein zijn, vluchten naar binnen. Leraren weten niet wat er aan de hand is. Ze vrezen voor een aan slag op de school. De leerlingen van groep 8 van Het Eiland zitten angstig in hun klaslokaal. „Na een halfuur hoor- den we dat die man dood was", zegt een meisje. „Bijna alle kinde ren moesten toen huilen. Behalve Max." Hij blijft rustig. „Max doet altijd heel stoer, nu ook", vertelt het klasgenootje. „Hij zei zelfs dat hij niet bang was, omdat zijn fami lie hem altijd zou beschermen." De jongen weet op dat mo ment niet dat zijn eigen vader het slachtoffer is van de liquidatie. Even later wordt hij door agenten uit de klas gehaald. Max, het enige kind van Boom, wordt naar een veilig adres gebracht. „Zijn papa is vermoord. We wa ren in shock', zegt een ander klas genootje. „Niemand op school wist dat zijn vader een crimineel was." Burgemeester Geke Faber van Zaandam brengt direct na de schietpartij een bezoek aan de twee scholen. „Het is niet te gelo ven dat dit is gebeurd", zegt ze. „Dat er zoveel kinderen met dit ge weld belast zijn. Daar zijn geen woorden voor." Voor de leerlingen van De Riet vink en Het Eiland is meteen psy chische hulp van Slachtofferhulp ingeschakeld. „Die hulp wordt ook de komende tijd nog gebo den", aldus de burgemeester. Na de liquidatie slaan de da ders op de vlucht. Jacqueline Spaans komt ze tegen als ze naar huis rijdt. „Een busje met twee ge maskerde mannen reed in volle vaart op me af. Ik kon nog maar net uitwijken", vertelt ze. „Het hart zat in m'n keel. Ik was heel boos." De bestelbus wordt aan het ein de van de middag brandend ge vonden op een parkeerplaats in Amsterdam-Noord. In de buurt van de bus houdt de politie een man aan. Wat hij precies met de li quidatie te maken heeft, is nog on duidelijk. De brutale liquidatie van Boom schokt niet alleen de schoolkinde ren die het zagen gebeuren. Ook zijn advocaat Gerald Roethof is verbijsterd. „Mijn cliënt tufte tot gisteren nog vrolijk rond op zijn scooter. Als hij enig idee had dat ze hem wilden liquideren, dan had hij niet onbeschermd rondge reden. Hij had dit niet verwacht", stelt Roethof. www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 WOENSDAG 10 JUNI 2015 4 DAGEN VA. Vini 11 1 1 JJ4 1 lü Si Kinderen getuige liquidatie door Peter Winterman door Paul Vugts Onderzoek op de plek van de liquidatie in de J. Kruijverstraat in Zaandam. foto Olaf Kraak Klasgenootje van Max Een omwonende fotografeerde een van de daders van de liquidatie. Hij heeft een wapen vast dat lijkt op een kalasjnikov. Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: De Burcht, Koninklijk Paleis, Joodse wijk/Gouden Straatje', St.Vituskathedraal Een majestueuze stad vol schitterende oude paleizen, kerken en monumenten! Ook stedentrips mogelijk naar: M/A/ï ni Berlijn - Londen - Parijs - Kopenhagen - Antwerpen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 3j$?l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3