Zeeuwen gebruiken minder langdurige zorg Kerncentrale Borssele weer in bedrijf gesteld Half miljoen voor pilots schoon water in Zeeland Guust wilde nog Zeelandbrug en Deltaweg even 8 ZEELAND HANGEN! Organisatie verwacht zaterdag ruim 4000 deelnemers en hoopt op 100.000 euro voor strijd tegen huidkanker. De Algemene Rekenkamer conclu deert dat in het onderzoek Regio nale verschillen in de langdurige zorg. Daarin maakt ze gehakt van de voorgenomen bezuiniging van een half miljard euro op de lang durige zorg aan ouderen en chro nisch zieken. De Rekenkamer vindt dat het ministerie van Volksgezondheid eerst meer en beter onderzoek moet doen naar de haalbaarheid van de bezuiniging. Het kabinet wil vanaf 2017 500 miljoen euro bezuinigen op de langdurige zorg voor ouderen en chronisch zieken. Dat moet bereikt worden met doelmatiger en efficiënter werken. Regionaal zijn er grote verschil len in het gebruik van langdurige zorg in instellingen en thuis. Of en hoeveel langdurige zorg ie mand gebruikt, wordt vooral be paald door de gezondheid van de patiënt, de leeftijd en de samen stelling van het huishouden en het inkomen. Dit zijn factoren waar de overheid relatief weinig invloed op heeft. Er zijn ook verschillen die vol gens de Rekenkamer niet te verkla ren zijn. Analyse wijst uit dat de kwaliteit van de zorg en de samen werking in een regio tussen man- telzorgers, huisarts en andere zor gaanbieders een rol speelt. Maar diepgaander onderzoek is nodig om de verschillen te verklaren. Mogelijk dat de situatie in Zee land daarbij kan helpen, aldus de Rekenkamer. Want in deze regio is misschien inzicht te verkrijgen hoe het mogelijk is om mensen re latief lang thuis te laten wonen zonder dat er meer gebruik wordt gemaakt van langdurige zorg. Regionaal zijn er grote verschillen in het gebruik van langdurige zorg in instellingen en thuis. De centrale werd op 12 mei afgere geld voor de jaarlijkse onderhouds- stop en splijtstofwissel. Dit was een week eerder dan gepland. De reden was dat accu's voor de nood- stroomvoorziening sneller verou derd bleken te zijn dan werd aan genomen. In één van de nood- stroomvoorzieningen bleek dat verschillende accu's niet aan alle gestelde eisen voldeden. Voor schrift is dat in zo'n situatie de kerncentrale wordt afgeregeld. De kerncentrale is uitgerust met tal van noodstroomvoorzie- ningen. Deze kunnen op verschil lende manieren en onafhankelijke van elkaar de centrale van stroom voorzien. De accu's die niet aan de eisen voldeden, zijn tijdens de on derhoudsperiode vervangen. De overige accu's zijn uitvoerig getest en voldeden wel aan alle specifica ties, aldus exploitant EPZ. De vervangen accu's worden geïnspecteerd door een specialis tisch bedrijf om de oorzaak van de versnelde veroudering te ach terhalen. Tijdens de stop zijn veel werkzaamheden uitgevoerd die niet mogelijk zijn als de centrale draait, zoals reguliere inspecties, beproevingen en onderhoud. Daar naast is een deel van de 121 splijt stofelementen vervangen. EPZ ver wacht dat de centrale vanaf mor gen weer stroom levert aan het landelijke elektriciteitsnet. Dat gebeurt tijdens een sympo sium over dat onderwerp in de filmzaal van de Abdij in Middel burg. Het doel van de overeen komst, die voor vier jaar wordt aangegaan, is minder gewas beschermingsmiddelen te gebrui ken die schadelijk zijn voor het water in Zeeland. Er is in totaal een half miljoen euro beschikbaar voor innovatieve oplossingen die de productie van de landbouw in Zeeland verhogen en tegelijkertijd beter voldoen aan de Kaderrichtlijn Water van het Rijk. Er wordt onder meer ge zocht naar alternatieve gewas beschermingsmiddelen. „Er is een verschil tussen wat mag en wat zou moeten", zegt verantwoorde lijk gedeputeerde Carla Schön- knecht. „We willen de bewust wording stimuleren, ook bij parti culieren." De aanpak is ook ge richt op beheerders van openbaar groen en sportvelden. 'We willen de bewustwording stimuleren, ook bij particulieren' #Twitter Mark Brouwer @markbrouwer @andrebosman @pzcredactie straks met 'n volle dig operationele MARKAZ in Vlis- singen helemaal! #Defensie #mariniers Vraagt wel om investe ring! Online Top-5 Uit eten Mooiste poster GOES. De Zeelandbrug en de Del taweg bij Goes zijn zaterdagoch tend tijdelijk gestremd om het fietsevenement Delta Ride for the Roses doorgang te geven. De ruim 1500 deelnemers aan de langste route - 120 kilometer - fietsen om 9.00 uur bij de Zee landhallen in Goes weg richting Zierikzee. Ze nemen een stukje van de Deltaweg tussen de Anthony Fokkerstraat en de Nieuwe Rijksweg. Dat deel is daarom in de zuidelijke rijrich ting afgesloten van 8.30 tot ro.oo uur. Bij Colijnsplaat (kruispunt Noordlangeweg) komen de fiet sers opnieuw op de autoweg, om- Dit jaar is hij er voor het eerst niet bij. Ze ven keer reden Guust Hoefeijzers en zijn vrouw Geertje samen de Ride for the Roses in Zeeland. Ook vo rig jaar september, hoewel hij doodziek was „In het begin van de rit ging het moeizaam", ver telt Geertje Hoefeijzers uit Kam perland, „maar na een tiental ki lometers reed Guust me voorbij. 'Kom meisje, trap eens wat door', zei hij." Hoefeijzers was een enthou siaste fietser. Wekelijks reed hij tweehonderd kilometer. Hij toer de door de Spaanse bergen en be klom de Mont Ventoux. Tot twee jaar geleden borstvlieskan- ker bij hem werd vastgesteld, een vorm van asbestkanker waar voor geen genezing bestaat. Als voormalig werknemer bij de Vlis- singse scheepswerf De Schelde wist hij dat hij een kans had de ziekte te krijgen, maar stiekem was hij gaan hopen dat de asbest- deeltjes hun verwoestende werk niet in zijn longen hadden ge daan. Zierikzee door Jeffrey Kutterink DEN HAAG Zeeuwse ouderen en chronisch zieken maken minder vaak gebruik van langdurige zorg aan huis. Waarom is niet duidelijk. Daar zou wellicht onderzoek naar moeten worden gedaan. door Jeffrey Kutterink BORSSELE. De kerncentrale in Bors sele wordt vandaag stap voor stap weer in bedrijf gesteld. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Vandaag onderteke nen het waterschap Scheldestro- men, de provincie, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, de land bouworganisatie ZLTO en Evides een overeenkomst over schoon wa ter in Zeeland. Carla Schönknecht, gedeputeerde De Zeeuwse economie komt steeds meer op stoom. Mooi, twittert WD-Kamerlid André Bos man. De komst van een ma- rinierskazerne in Vlissingen zal de boel verder aanjagen, reageert Mark Brouwer. 1. 'Sluiskiltunnel is niet te vin den' 2. Enkelband zorgt ervoor dat de Zeeuwen moeten omrijden 3. Vrachtwagen gekanteld op A58 bij Rilland 4. Pachter maait te vroeg, fa zant en konijn dood 5. Katjes achtergelaten in Hulst Op zoek naar een goed res taurant in Zeeland? Onze cu linaire recensenten hebben er al tientallen in Zeeland voor u beoordeeld. Vakkun dig en kritisch vellen zij een oordeel over de entourage, de bediening en de smaak van de gerechten. Alle recen sies staan handig bijeen, zo dat u snel een goede keuze kunt maken. www.pzc.nl/uiteten 1W0 Wat was de mooiste poster van 2014? Samen met CBK Zeeland en de Zeeuwse Bibli otheek zoekt de PZC weer de beste poster van het afge lopen jaar. Alle affiches zijn te zien bij het CBK aan de Ba lans in Middelburg Stem op een van de 80 genomineer den via: www.pzc.nl/poster Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie O facebook.com/depzc @pzcredactie Stremming door Ernst Jan Rozendaal door Ernst Jan Rozendaal Guust Hoefeijzers Toerit Zeelandbrug afgesloten van 09:15 uur tot 10:45 uur, verkeer kan via Julianastraat rijden Route Ride for the Roses Zeelandbrug zelf in beide richtingen afgesloten van 09:15 uur tot 10:45 Westelijke rijbaan Deltaweg (van noord naar zuid) afgesloten van 08:30 uur tot 10:00 uur. Route Ride for the Roses Anthony Fokkerstraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36