Passagiers wijzen Fries de weg WMO-jurist duikt op Vlissingen WALCHEREN 7 Zo'n tachtig vrijwilli gers staan klaar om de nieuwe bewoners van het asielzoekers centrum in Middel burg te helpen en te begeleiden. Het zijn mensen die willen helpen met taalonderricht maar ook personen die bereid zijn de nieuwe bewoners van Swerf- Rust wegwijs te maken in Middel burg, zo zegt voorzitter Bram Ro denburg van het Wijkteam 't Zand/ Stromenwijk. Zo goed als zeker komt volgen de week de eerste groep vluchte lingen naar Middelburg. Hoeveel en uit welke landen ze afkomstig zijn, is nog niet bekend. Het kan zijn dat de vluchtelingen die naar Middelburg komen, nu nog onder weg zijn richting Nederland, zo vertelt Claudia Pateer van het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) dinsdag. Rodenburg is betrokken bij de coördinatie van de vrijwilligers en hij vertelt dat hij blij verrast is dat vanuit de Middelburgse kerken een groep van maar liefst vijftig vrijwilligers zich heeft aangemeld om te helpen. Volgens hem zijn die vijftig afkomstig van dertien verschillende geloofsgemeen schappen. Ook de sportverenigingen die actief zijn op sportpark De Sprong, direct naast Swerf-Rust, hebben zich verenigd. Die gaan volgens Rodenburg kijken op wel ke manier zijn iets kunnen doen voor de vluchtelingen. Rodenburg is daar ook blij om, omdat samen sporten heel erg bij kan dragen aan inburgeren en het ontstaan van vriendschappen. Jan Versteeg is een beetje de coördinator van de vrijwilligers die via de kerken de vluchtelingen willen ondersteunen. Hij bena- 'Het kan zijn dat vluchtelingen die naar Middelburg komen nu nog onderweg zijn richting Nederland' drukt dat het gaat om praktische hulp. „Mensen de weg wijzen. Meegaan naar de Aldi, helpen bij het doen van boodschappen." Volgens Jan Versteeg is ook afgesproken dat de vrijwilligers niet gaan evangeliseren. „Dat is be slist niet de bedoeling. Wel hel pen bij het zoeken naar een fiets, op iet-gebied of op andere terrei nen. Maar wij gaan niet evangelise ren." 'Het gaat om praktische hulp. Meegaan naar de Aldi, helpen bij het boodschappen doen. We gaan niet evangeliseren' Donderdagnamiddag krijgen al le vrijwilligers een rondleiding door het verbouwde Swerf-Rust. Dan kunnen ze ook aangeven op welke terreinen ze de vluchtelin gen willen ondersteunen. Bijvoor beeld computerles, helpen bij kookactiviteiten of iets anders wat ze goed kunnen. Rodenburg was door de ge meente gevraagd als inwoner en wijkvertegenwoordiger zitting te nemen in de ambtelijke project groep die in het leven is geroepen nadat vorig jaar bekend werd dat het COA het oog had laten vallen op het voormalige verzorgingste huis Swerf-Rust. Terugkijkend vindt hij dat dat hele traject goed is verlopen. Hij weet dat er inwoners zijn van 'zijn' wijk die zich verzet heb ben tegen de komst van maximaal 330 vluchtelingen naar Swerf-Rust. Maar Rodenburg vindt dat het goed is dat er uitein delijk gekozen is voor opvang van asielzoekers. „Het gaat om het beetje naastenliefde dat wij kun nen geven." Eigenlijk kan het niet meer, concludeert Jaap Kiers (69) uit Leeuwarden. „Er is veel gebouwd in Nederland. En de laat ste decennia hebben we vooral héél veel bomen geplant. Daar door heb je telkens geen of een af wijkende wind. Zeilend reizen gaat niet meer, tenzij je engelenge duld hebt." En Kiers kan het weten. Op 1 mei vertrok hij op zijn zes meter lange zeilbootje uit Lauwersoog aan de Waddenzee op weg naar Vlissingen aan de Westerschelde. De hond Arie mocht mee. De Fries stopte op zijn 65e met zeezei- len, omdat dat te zwaar werd. Hij schafte een klein bootje aan om een tocht door Nederland te ma ken. „Het leek me aardig om me door mensen te laten sturen naar plekjes die zij leuk vinden." Dat is goeddeels gelukt, maar niet helemaal: „In Overijssel heeft iemand me op de Beulakerwijde het verhaal van het vFries zeilt land door naar Vlissingenerdron- ken dorp Beulaken verteld. De Weerribben is een mooi gebied en op de Randmeren heb ik aardig kunnen zeilen." Maar op de Lek, bij Schoonho ven sloeg het noodlot toe: „Ter wijl ik voor anker lag, passeerde een snel binnenvaartschip. Door de golven werd mijn boot op een strandje gezet en dat heeft de bui tenboordmotor niet overleefd. Ik was er klaar mee en heb de trein naar huis gepakt." Veertien dagen kostte het Kiers de tegenvaller te verwerken. „Sinds vrijdag lig ik in Brouwers haven, waar ik een motortje kon huren. De reis gaat verder. Hester van Hees uit Goes komt aan boord en laat me deze week het Veerse Meer zien." Via het Kanaal door Walcheren gaat Kiers naar Vlissingen. „En dan weer terug naar Brouwersha ven. Daar gaat de boot op de trai ler. „Ik heb mijn vrouw beloofd dat we in juli op vakantie gaan." Vlissingen wil de huishoudelijke hulp volledig schrappen en een vergoeding regelen via de bij stand. Maar dat mag niet, zegt Ke vin Wevers. „Huishoudelijke hulp valt onder de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO,red) en daarin mag de ge meente niet schrappen." De jonge succesvolle jurist uit Aalten is, met behulp van de FNV, ingeschakeld door Keersse- meeckers (59), die sinds afgelo pen najaar geen huishoudelijke hulp meer krijgt. Terwijl hij die gezien zijn lichamelijke beperkin gen wel nodig heeft. „Op zich niet opvallend, want dat is in veel gemeenten aan de hand. Maar het bijzondere aan Vlissingen is dat de gemeente mijn cliënt aller lei standaardbrieven stuurt, maar nog steeds geen besluit. Terwijl de gemeente dat binnen acht we ken dient te nemen. Of het nou bewust gebeurt of niet: Vlissin gen blokkeert een rechtszaak door geen besluit te nemen en dat is op zich al een schande." Maar die rechtszaak komt er toch, verwacht Wevers. „De ge meente krijgt nu weer twee we ken de tijd om een besluit te ne men en op basis van dat besluit dienen we een bezwaar in." Wat vervolgens gebeurt, heeft Wevers in zijn eigen regio al ze ven keer gezien: „Overal gebeurt hetzelfde: rechters spreken hun twijfels uit over de vangnetrege ling en gemeenten moeten hun beleid terugdraaien. Eigenlijk heel eenvoudig. Haast té eenvou- 'Het is heerlij'k werk, want je komt op voor iets waar mensen gewoon recht op hebben' dig. Het houdt gewoon geen stand bij de rechter. Het is heer lijk werk, want je komt op voor iets waar mensen gewoon recht op hebben. Er wordt iets onwaar schijnlijks van ze gevraagd; als ik die bijdrage voor huishoudelijke hulp, met mijn inkomen, al niet zou kunnen betalen, hoe zouden mijn cliënten dat dan moeten op brengen?" Datzelfde idee probe ren de Vlissingse afdelingen van de PvdA en de FNV al maanden te slijten bij het college. Zonder resultaat. „Jammer dat het nu zo moet", zegt Frances Oreel van de PvdA. „Maar het recht zal uitein delijk zegevieren." De gemeente Vlissingen was niet in de gelegenheid te reage ren. huishoudelijke hulpen! WOENSDAG 10 JUNI 2015 'Het gaat om het beetje naastenliefde' door Emile Calon Bram Rodenburg op het terrein van het nieuwe asielzoekerscentrum in Middelburg. De toekomstige bewoners ko men hoogstwaarschijnlijk volgende week en kunnen nu nog aan het reizen zijn richting Nederland, foto Ruben Oreel Claudia Pateer, COA Jan Versteeg, coördinator vrijwilligers asielzoekerscentrum Jaap Kiers met zijn welshterriër Arie in Brouwershaven aan boord van zijn zeilbootje. Vlissingen is Kiers' eindbestemming, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. Ruud Keersse- meeckers spant een rechtszaak aan tegen de gemeente Vlissingen om zijn huishoudelijke hulp terug te krijgen. Hij wordt bijgestaan door Kevin Wevers, een jurist die in de Achterhoek al diverse rechts zaken aanging en won. Kevin Wevers, jurist Ook voor tijdelijk werk in vakantieperioden! Uurloon: 12,20 Zeeuws Onderdeel van Zorgstroom Gezocht: Zeeuws Schoon zoekt Schrijf je in via www.zeeuwsschoon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35