i Tscheu La Ling wordt adviseur bij Ajax SPORT 19 Mahut boekt jubileumzege op publiekstrekker Hewitt De knobbel in haar schildklier bleek na maanden van onzeker heid goedaardig, en dus kan ze weer vooruit. Te beginnen op het gras van de Topshelf Open in Ros malen, waar ze gisteren in de eer ste ronde van de Chinese Shuai Zhang won: 7-6 6-1. Na De Biecht kreeg Bertens logi scherwijs veel reacties. „Ook van televisieprogramma's met de vraag of ik nog een keer mijn ver haal wilde doen. Maar daar zat ik niet op te wachten. Ik wilde het één keer doen, daarna was het klaar. Mensen om heen wisten het natuurlijk wel, die hebben me goed opgevangen. Ze vonden het dapper dat ik het heb verteld. Het scheelt nu al. Ik kreeg veel opmer kingen over mijn slechte jaar. Je weet zelf wel hoe het komt, maar je kunt het nooit vertellen. Nu kan ik gewoon weer eerlijk zijn. Ja, het voelt echt als een nieuwe start." Bij de 'nieuwe' Bertens is alvast één ding anders. Treffend is de toenadering die ze gisteren naar het grastennis zocht. Een onder grond die ze ooit namelijk verfoei de; 'gras is om op te voetballen', zei Bertens eerder. „Het kan mis schien wel een goede ondergrond worden", was ze eerst nog een beetje voorzichtig. „Ik kan er goed op spelen, maar moet mijn spel nog echt ontwikkelen", was de eenvoudig WTA-toernooiwinna- res al iets stelliger. Om af te slui ten met een onvervalste Bertens - als het om gras gaat: „Het blijft ge woon een ...-baan." 'Vechtlust' Bertens moet van ver komen. Ja renlang was ze de nummer één van Nederland, nu is dat - waar schijnlijk maar voor even - Richel Hoogenkamp. Voor het eerst sinds 2011 hoort de 23-jarige Wateringse niet meer bij de beste 100 tennis sters van de wereld. Van plek 132 vecht Bertens zich terug. Het was niet toevallig een van de eerste dingen die ze noemde bij het tra ditionele vraaggesprekje direct na de partij. 'Vechtlust', had haar langs de Chinese geholpen, vond Bertens. En, misschien nog wel be langrijker, ze voelde zich vrij op 'Nu kan ik gewoon weer eerlijk zijn. Ja, het voelt echt als een nieuwe start' de baan. „Ik heb door dat slechte jaar bijna geen punten meer te ver dedigen. Verder zakken kan daar door bijna niet, waardoor ik alleen maar kan groeien. Je móét niet winnen, het is alleen maar mooi meegenomen. Dat geeft rust." Knokken Bertens boekte gisteren overigens pas haar eerste zege op het gras van Rosmalen in het enkelspel. De overwinning kwam niet zon der slag of stoot tot stand. Zo kreeg ze in de tiebreak van de eer ste set enkele setpunten weg te werken. „Maar als je blijft knok ken voor elke bal kunnen je kan sen keren", wist Bertens. Met een extra dosis zelfvertrouwen begon ze aan de tweede set. De kop- vrouw van het Fed cup-team stuurde Zhang daarin alle kanten op met rake klappen langs de lijn. Bondscoach Paul Haarhuis klapte zijn handen stuk bij het goede spel van zijn pupil. ROSMALEN. Ze heb ben nogal wat over eenkomsten, Lleyton Hewitt en Nicolas Ma- hut. Diep in de herfst van hun loopbaan, oud-winnaars in Ros malen en ondanks to taal verschillende speelstijlen pure spe cialisten op gras. Ingrediënten te over voor een spektakel als ze elkaar juist op die ondergrond tref fen. Dat werd het gis teren nooit op centre court. Mahut was overduidelijk de bete re en stapte na ruim een uur als winnaar van de baan: 6-3 6-4. Baseliner Hewitt en 'aanvaller' Mahut staan allebei in de top tien van spelers die in het open era vanaf 1968 de meeste par tijen op gras wonnen. De Australiër is na Roger Federer num mer twee met liefst 128 winstpartijen. De Fransman boekte tegen Hewitt zijn 50e zege op gras. Mahut speelde van meet af aan sterk, een erfenis je van zijn drie winst partijen in de kwalifi caties. Hewitt had, na twee maanden zon der competitie, juist grote moeite om zijn eigen service te be houden. Een snelle break was het logi sche gevolg, waarna Mahut het karwei in de eerste set simpel afmaakte. In het twee de bedrijf nagenoeg hetzelfde beeld. Enke le spaarzame vuistjes - zoals altijd gepaard met Hewitts' uitroep 'c'mon' - konden het tij niet keren. Ook het vrouwentoer nooi verloor een pu bliekstrekker. Euge nie Bouchard, eerste op de plaatsingslijst, verloor van de Ka- zachse Yaroslava Sh- vedova: 6-41-6 6-4. „In de huidige omstandigheden kan niet worden voorzien in de opvolging", zegt voorzitter Hans Wijers van de raad van commissa rissen in een verklaring. Volgens hem moet er eerst een oplossing worden gevonden voor de problemen rond het technisch hart en rond de uitvoering van de plannen van Johan Cruijff. Kins bergen tekende in 2023 een con tract voor 2,5 jaar, met de bedoe ling deze zomer plaats te maken voor Edwin van der Sar. De oud-doelman en huidige direc teur marketing wil de nummer twee van het afgelopen seizoen echter nog niet leiden. Kinsber gen is een goede bekende van Cruijff. Bij Ajax is de laatste weken veel onrust over het te voeren beleid. Michael Kinsbergen tekende in 2013 een contract voor 2,5 jaar en zou opgevolgd worden door Edwin van der Sar. Hij wil de club echter nog niet leiden Trainer Frank de Boer en direc teur voetbalzaken Mare Overmars verschillen met hoofd opleidingen Wim Jonk van inzicht over aanko pen en het ontwikkelen van talen ten. La Ling was in de ogen van Cruijff een goede algemeen direc teur geweest. De 59-jarige voorma lig professional gaat nu de nieuw opgerichte strategische commissie adviseren die bestaat uit de com missarissen Dolf Collee en Theo van Duivenbode. Collee richt zich in die commissie op de bedrijfsma tige zaken en Van Duivenbode gaat zich bezighouden met de in voering van de plannen van Cruijff. La Ling speelde in de jaren ze ventig en tachtig voor Ajax. WOENSDAG 10 JUNI 2015 Bertens kan weer eerlijk zijn door Pim Dikkers ROSMALEN. Een nieuwe start, een tweede carrière bijna. Zo voelde het vorige maand voor Kiki Ber tens toen het hoge woord eruit was na haar uitschakeling in de eer ste ronde van Roland Garros. Ze sprak voor het eerst, en gelijk de laatste keer, openhartig over haar angst voor een ernstige ziekte die ze een jaar moest wegdrukken. Kiki Bertens in actie in haar partij tegen de Chinese Shuai Zhang. foto Koen Suyk/ANP Kiki Bertens, Nederlandse tennisster I AMSTERDAM. Oud-speler Tscheu La Ling gaat Ajax adviseren over voet balzaken. De Amsterdamse club heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het contract van algemeen direc teur Michael Kinsbergen wordt niet verlengd en hij krijgt voorlo pig geen opvolger, maakte Ajax ver der bekend. Het contract van algemeen directeur Michael Kinsbergen bij Ajax wordt niet verlengd, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19